1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Rozbudowa A1 Toruń – Włocławek najpierw na biurkach projektantów

Rozbudowa A1 Toruń – Włocławek najpierw na biurkach projektantów

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-02-10
Rozbudowa A1 Toruń – Włocławek najpierw na biurkach projektantów
Autostrada A1 od Włocławka do Torunia będzie rozbudowana o dodatkowy pas ruchu. Zdjęcia: GDDKIA
W drugim przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla poszerzenia autostrady A1 Toruń – Włocławek wpłynęło dziewięć ofert. To duża zmiana, bo pierwsze postepowanie zostało unieważnione z uwagi, ze wpłynęła jedna oferta i to znacznie przekraczająca budżet drogowców.

Na początku stycznia 2023 Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA) ogłosiła drugi przetarg na opracowanie dokumentacji dla rozbudowy 35 km autostrady A1 pomiędzy Toruniem i Włocławkiem o trzeci pas ruchu. Pierwszy przetarg, który ogłoszono jesienią ubiegłego roku, zakończył się unieważnieniem postępowania.

- W nowym postępowaniu wprowadziliśmy szereg zmian w opisie przedmiotu zamówienia (OPZ). Po zmianach, w drugim przetargu oferty złożyło aż dziewięciu wykonawców, a w pierwszym postępowaniu tylko jeden – informuje GDDKIA.

Zadaniem przyszłego wykonawcy, będzie opracowanie materiałów do wniosku o DŚU dla poszerzenia autostrady A1. Uzyskanie tej decyzji otworzy drogę do realizacji zadania. Docelowo rozbudowa o trzeci pas w obie strony obejmie około 35 km autostrady A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ.

Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą dopiero po opracowaniu projektu

W drugim przetargu proponowane kwoty są znacznie bliższe budżetowi GDDKIA, który wynosi 2 415 900 zł. Najtaniej prace wyceniła firma VOESSING POLSKA - 2 976 600 zł. Pozostałe oferty złożone w przetargu przedstawiają się następująco:

 • TRAKT - 3 327 150 zł,
 • IVIA - 3 628 500 zł,
 • EUROPROJEKT GDAŃSK - 3 637 110 zł,
 • LH ENGINEERING - 4 071 300 zł,
 • MULTICONSULT POLSKA - 4 857 270 zł,
 • VALUE ENGINEERING - 5 345 580 zł,
 • TRANSPROJEKT GDAŃSKI - 5 387 400 zł,
 • MOSTY KATOWICE - 6 396 000 zł.

Autostrada A1 - drogowy kręgosłup Polski w całości. Ma być szerzej na A1 Toruń - Włocławek

Rozbudowa A1 Toruń - Włocławek ma związek z budową CPK i dróg S10 i S50 - Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej

Rozbudowa A1 Toruń - Włocławek ma związek z budową CPK i dróg S10 i S50 - Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Mapa: GDDKIA


Rozbudowa autostrady A1 ma zapewnić zwiększenie przepustowości, skrócenie czasu przejazdu oraz poprawę poziomu bezpieczeństwa istniejącej autostrady. Drogowcy podkreślają też olbrzymią potrzebę zmian na A1 Toruń - Włocławek w obliczu innych planowanych inwestycji.

– A1 umożliwi efektywne rozprowadzenie zwiększonego ruchu drogowego na trasach dojazdowych do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja przyczyni się także do dostosowania parametrów technicznych A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu. Będzie on spowodowany m.in. przejęciem w przyszłości ruchu relacji Szczecin - Warszawa na obecnej autostradzie A2, przez drogę ekspresową S10, która na odcinku Włocławek - Toruń będzie miała wspólny przebieg z A1 – wyjaśnia GDDKIA.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Toruń Jak dojadę - Włocławek