Rusza realizacja kolejnego odcinka A1 na trasie Tuszyn – Częstochowa. Wkrótce następne umowy…
Znamy wykonawcę kolejnego odcinka autostrady A1 w łódzkim. Zdjęcia: GDDKIA

Dzisiaj, 30 sierpnia, zaplanowano podpisanie umowy z wykonawcą kolejnego odcinka autostrady A1 w województwie łódzkim. Chodzi o ponad 7 kilometrowy fragment od węzła Radomsko do granicy z województwem śląskim, który jest częścią ostatniej „wyrwy” na mapie przebiegu autostrady A1 Gdańsk - Gorzyczki.

Realizacją odcinka A1 z Radomska do granicy z woj. śląskim zajmie się firma Intercor z Zawiercia. Zadanie wykona w formule projektuj i buduj i będzie na to miała 32 miesiące bez wliczania okresu zimowego, czyli od 15 grudnia do 15 marca każdego roku. To najkrótszy z czterech odcinków na jakie podzielono budowę brakującej A1-ki w Łódzkiem. Realizacja siedmiokilometrowego odcinka wyniesie 338 mln zł.

 

Mapa autostrady A1 Łódź - Częstochowa w podziale na odcinkiMapa autostrady A1 Łódź - Częstochowa w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA

 

Przypomnijmy, pod koniec lipca drogowcy podpisali umowę na realizację będącego obecnie w użytku fragmentu drogi krajowej nr 1 od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Odcinek wymaga przebudowy i modernizacji, które podniosą jego status do parametrów autostrady. Wykonawcą zadania w systemie „Zaprojektuj i zbuduj” jest konsorcjum firm: Budimex - Strabag. Koszt przedsięwzięcia to ok. 478,9 mln zł. Wykonawca ma 32 miesiące na zrealizowanie zadania (bez okresów zimowych).

Odcinek autostrady A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski w rękach wykonawcy

Z zapowiedzi resortu infrastruktury wynika, że w najbliższych tygodniach w realizacji znajdą się wszystkie, brakujące odcinki autostrady A1 w woj. łódzkim. Na podpisanie umowy czekają bowiem jeszcze dwa odcinki. Wcześniej zawarto umowę na ostatni brakujący odcinek w woj. śląskim od granicy województw do Rząsawy.

Budowa około 81 kilometrowej autostrady A1 od końca obwodnicy Częstochowy do węzła Tuszyn wyniesie około 3,7 mld zł. Oto jak wygląda zaawansowanie i wycena jej realizacji w podziale na odcinki:

 • Odcinek A: węzeł Tuszyn bez węzła - węzeł Piotrków Trybunalski Południe (z węzłem) o długości 15,862 km;

  30 czerwca 2017r. ogłoszono przetarg na realizację w systemie „Projektuj i Buduj” . Kwota przeznaczona na zamówienia to ok. 618.1 mln zł, a kwota wynikająca z umowy, to ok. 478,9 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum Budimex – Strabag (umowa z 30 lipca 2018 r.). Czas realizacji kontraktu 32 miesiące (pierwotnie było 38 miesięcy) + okresy zimowe na etapie budowy (na etapie projektowania okresy zimowe są wliczane do czasu realizacji.

 • Odcinek B: węzeł Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, o długości około 24,2 km

  12 lipca wybrano najkorzystniejszą ofertę konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz MIRBUD (wartość 687 mln zł). Nie wpłynęły odwołania w przetargu co oznacza, że po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie podpisanie umowy (koniec sierpnia br./początek września).

 • Odcinek C: Kamieńsk - Radomsko, długość około 16,7 km

  25 lipca wyłoniono najkorzystniejszą ofertę konsorcjum firm w składzie: Strabag (lider) i Budimex cena oferty brutto: około 573 mln zł. Dokumenty przetargowe muszą przejść kontrolę uprzednią Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Planowane podpisanie umowy to I połowa września br.

 • Odcinek D: Radomsko - granica województwa, o długości około 7 km

  12 lipca wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR (wartość 338,3 mln zł), a na 30 sierpnia zaplanowano podpisanie umowy z wykonawcą.

 • odcinek E: granica woj. łódzkiego - węzeł Rząsawa koło Częstochowy, długośc około 16,9 km

  16 maja wybrano najkorzystniejsza ofertę, zakończyła się kontrola prezesa UZP, 23 lipca br. podpisano umowę na realizację z firmą POLAQUA (ok. 596,5 mln zł).


Obecnie w budowie znajduje się fragment autostrady A1 z Rząsawy koło Częstochowy do Pyrzowic. Odcinek, który będzie pełnił funkcję obwodnicy Częstochowy, liczy 57 km długości. Całość zadania podzielono na 4 odcinki. Prace zgodnie z umowami mają zakończyć się w przyszłym roku.

Czy budowa autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zakończy się w terminie?

Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym, która docelowo przetnie całe terytorium kraju. Jednocześnie stanowi ona część Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu „Autostrada Gdańsk - Brno/Bratysława - Wiedeń”. Po zakończeniu budowy, autostrada utworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z Czechami Gorzyczkach, prowadząc przez okolice Torunia, Łodzi i Katowic co ułatwi dostępu do polskich portów z Czech, Słowacji czy Węgier.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

olo
2018-09-02 09:24
Zgadzam się z enrico. Wybór firm daję nadzieję, że uda się zrobić w terminie. Ale czas pokaże .
enrico
2018-08-30 21:22
Wg mnie - A1 zostanie w całości zbudowana za ok.5 -7 lat - ok. 2023-25r. Pod warunkiem , że KASA na budowę będzie w pełni zabezpieczona, a Wykonawcy nie będą mieli żadnych opóźnień w budowie. Pożyjemy - zobaczymy.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: