1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S11 Koszalin – Bobolice w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej w 2023 r.

S11 Koszalin – Bobolice w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej w 2023 r.

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-07-21
S11 Koszalin – Bobolice w standardzie dwujezdniowej drogi ekspresowej w 2023 r.
Budowa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice stała się faktem. Zdjęcia: GDDKIA
Rozpoczęła się budowa drogi ekspresowej S11 od Koszalina do Bobolic. Są to pierwsze odcinki drogi S11 niebędące obwodnicami miejscowości, dla których ruszyły roboty w terenie. Docelowo droga S11 ma połączyć Kołobrzeg i Koszalin przez Poznań ze Śląskiem. Oddanie pierwszych odcinków S11-ki do Koszalina planowane jest na III kwartał 2023 roku.

20 lipca 2021 roku na budowanym węźle Zegrze Pomorskie wykonawcy odcinków nowej trasy S11 od Koszalina do Bobolic zainaugurowali rozpoczęcie prac budowlanych. Chodzi o trzy odcinki realizacyjne o łącznej długości 48 km i całkowitej wartości inwestycji około 1,76 mld zł. Nowa S11 znacząco usprawni dojazd nad Morze Bałtyckie i skomunikowanie Pomorza Środkowego z resztą Polski. W ramach całego fragmentu budowanej S11 powstaną dwa MOP-y oraz siedem wiaduktów nad drogą ekspresową, cztery mosty (w tym jeden o długości 200 m nad rzeką Radew), pięć wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej oraz 23 przepusty i przejścia dla zwierząt.

S6 przez Pomorze: trzy odcinki w budowie, pięć w projektowaniu, dwa przed umową

Umowy projektuj i buduj dla trzech odcinków S11 między Koszalinem i Bobolicami zawarto z wykonawcami w lutym i marcu ubiegłego roku. Wykonawcy zrealizowali już prace projektowe i zgodnie z terminami kontraktowymi złożyli wnioski o wydanie decyzji ZRID. Teraz pozostał najważniejszy etap – realizacja prac budowlanych.

W przetargach cała trasa S10 Bydgoszcz – Toruń. Odcinki S10 i terminy realizacji

Mapa realizowanych odcinków drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice

Mapa realizowanych odcinków drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice. Mapa: GDDKIA


Trzy realizowane odcinki drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice 

11 Koszalin - Zegrze Pomorskie, długość: 16,8 km, wykonawca Budimex, wartość umowy: 579,8 mln zł

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Droga będzie miała zupełnie inny przebieg niż obecna DK11. Odcinek Koszalin - Zegrze Pomorskie będzie się rozpoczynał od węzła Koszalin Zachód, którego północna część powstała w ramach budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Dalej droga będzie biegła w kierunku południowym na zachód od DW167. W rejonie miejscowości Niekłonice powstanie para Miejsc Obsługi Podróżnych (docelowo kategorii II). Na południe od miejscowości Niedalino S11 przetnie DW167 i będzie dalej biegła w kierunku wschodnim. Na przecięciu z DW167 powstanie węzeł drogowy Zegrze Pomorskie. Za węzłem rozpocznie się kolejny odcinek realizacyjny S11. Na trasie zaplanowano realizację piętnastu obiektów mostowych, powstanie również pięć przejść dla zwierząt oraz przepusty dla płazów i małych zwierząt. 

S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino, długość: 19,3 km, wykonawca Mostostal Warszawa, wartość umowy: 478,3 mln zł

W ramach inwestycji zostanie zrealizowana dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Odcinek Zegrze Pomorskie - Kłanino będzie się rozpoczynał za węzłem Zegrze Pomorskie (ten węzeł będzie realizowany w ramach wcześniejszego odcinka). Droga będzie biegła w kierunku wschodnim, głównie przez tereny leśne. Trasa przejdzie na południe od lotniska w Zegrzu Pomorskim. W rejonie miejscowości Dargiń powstanie para MOP kategorii I (parkingi i toalety).

W rejonie miejscowości Kłanino droga zbliży się do obecnej drogi krajowej nr 11. Powstanie tam węzeł drogowy, za którym rozpocznie się kolejny odcinek realizacyjny S11. Na trasie zaplanowano realizację siedmiu wiaduktów, powstanie również pięć przejść dla zwierząt, w tym dwa górne o szerokości 60 metrów oraz przepusty dla płazów i małych zwierząt. 

S11 Kłanino – Bobolice, długość: 11,6 km, wykonawca konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud, wartość umowy: 450 mln zł

W ramach inwestycji zostanie zrealizowana dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Odcinek Kłanino - Bobolice będzie się rozpoczynał za węzłem Kłanino (ten węzeł będzie realizowany w ramach wcześniejszego odcinka). Droga będzie biegła na wschód od obecnej S11. Na przecięciu z DW169 powstanie węzeł drogowy Głodowa. Nowa trasa ominie miejscowość Bobolice, w której obecnie (zwłaszcza w okresie wakacji) często tworzą się zatory drogowe. Na przecięciu z DW171 powstanie węzeł drogowy Bobolice, który będzie również skomunikowany z obecną DK11. W ramach inwestycji powstanie też Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Bobolice. Na trasie zaplanowano realizację ośmiu wiaduktów, powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne.

Coraz bliższe perspektywy budowy drogi S11

Droga ekspresowa S11 docelowo połączy Pomorze Środkowe, Wielkopolskę, Opolszczyznę i Śląsk. Dzięki jej wybudowaniu ruch tranzytowy z mocno obciążonej drogi krajowej nr 11 zostanie przeniesiony na nowoczesną drogę szybkiego ruchu.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11