1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S6 przez Pomorze: trzy odcinki w budowie, pięć w projektowaniu, dwa przed umową

S6 przez Pomorze: trzy odcinki w budowie, pięć w projektowaniu, dwa przed umową

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-07-13
S6 przez Pomorze: trzy odcinki w budowie, pięć w projektowaniu, dwa przed umową
Stan budowy drogi ekspresowej S6, odcinek Bożepole - Luzino. Zdjęcia: GDDKIA
Kierowcy mają pojechać ekspresową drogą S6 na Pomorzu w 2025 roku. Obecnie trwają prace budowlane przy drodze ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią. W projektowaniu jest pięć kolejnych odcinków, w tym obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Drogowcy zapewniają, że niedługo podpiszą umowy na dwa ostatnie odcinki pomiędzy Słupskiem a Gdynią.

Budowa drogi ekspresowej S6 Gdynia – Bożepole Wielkie

Intensywne prace budowlane toczą się na 42 km drogi ekspresowej S6 z Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Trasę ze względu na długość podzielono na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino - Szemud oraz Szemud - Gdynia. Łączna wartość tych trzech odcinków to ok. 2 mld zł, a z funduszy UE w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko otrzymamy blisko 985 mln zł.

Obecnie trwają prace przy konstrukcji dróg i nawierzchni bitumicznej. Na węźle Gdynia Wielki Kack wykonano poszerzenia jezdni głównych obwodnicy Trójmiasta (będą tam docelowo po trzy pasy ruchu i pasy awaryjnego postoju).

Budowa drogi ekspresowej S6 - węzeł Gdynia Wielki Kack

Budowa drogi ekspresowej S6 - węzeł Gdynia Wielki Kack. Zdjęcia: GDDKIA

Na nowych obiektach na tym węźle wykonywana jest nawierzchnia z asfaltu lanego. Na przełomie lipca i sierpnia zostanie na nie przełożony ruch z obwodnicy Trójmiasta, co umożliwi wyburzenie starych obiektów i budowę nowych, szerszych. Trwają przebudowy i przepięcia sieci uzbrojenia podziemnego w okolicach Gdyni. Kontynuowane są prace przy budowie obiektów mostowych. W czerwcu odbyło się ostatnie betonowanie zwornika największego obiektu mostowego - estakadzie w Milwinie.

Budowa drogi ekspresowej S6 - estakada w Milwinie

Budowa drogi ekspresowej S6 - estakada w Milwinie. Zdjęcia: GDDKIA

Przed wakacjami zakończyły się prace archeologiczne koło Bożegopola Wielkiego. Prowadzone badania na wszystkich odcinkach wpłynęły na realizację zadań (do przebadania był trzy i pół razy większy teren niż pierwotnie zakładano na podstawie wcześniejszych badań powierzchniowo-sondażowych). Ich zakończenie umożliwia wykonawcy kontynuację prac budowlanych.

Pierwotnie harmonogramy zakładały, że odcinki drogi S6 z Gdyni w stronę Lęborka będą oddane w 2021 roku. Jest jednak spore opóźnienie i budowa zakończy się co najmniej w 2022 roku. Z uwagi na rózny stopień zaawansowania będą one oddawane etapami, z zapewnieniem przejezdności jedynie na niektórych fragmentach.


Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim
Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim (czerwony - w realizacji, zielony w przetargu, niebieski - w przygotowaniu). Mapa: GDDKIA

Nowe odcinki S6 w rękach wykonawców

To jeszcze nie koniec realizacji trasy S6 w woj. pomorskim. Drogowcy podpisali już umowy i toczą pierwsze prace projektowe przy następnych fragmentach S6 pomiędzy Słupskiem a Trójmiastem.

Budowa S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej staje się faktem

Jest tak na obu zadaniach przy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej oraz przy rozbudowie obwodnicy Słupska oraz na odcinkach Bobrowniki - Skórowo i Skórowo - Leśnice.

W realizacji kolejny odcinek ekspresowej arterii Pomorza

- W najbliższym czasie przewidujemy podpisanie umów na odcinki z Leśnic do Bożegopola Wielkiego oraz od końca obwodnicy Słupska (Redzikowa) do Bobrownik – zapewniają przedstawiciele gdańskiego oddziału GDDKIA.

Kolejne przetargi pozwolą na połączenie Koszalina ze Słupskiem

W III kwartale 2021 r. rozpoczną się przetargi na odcinki drogi ekspresowej S6 od obwodnicy Słupska do granicy województwa zachodniopomorskiego i dalej do Koszalina. Będą to ostatnie zlecane do realizacji fragmenty ekspresowej arterii Pomorza. Budowa wszystkich odcinków drogi S6 w województwie pomorskim wraz z Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej powinna zakończyć się w 2025 r. Do dyspozycji kierowców, łącznie z już istniejącymi odcinkami, będzie blisko 200 km trasy S6.

Wreszcie ruszy dokończenie S6 obwodnicy Koszalina i Sianowa

Po wybudowaniu drogi ekspresowej S6 mieszkańcy woj. pomorskiego będą mogli szybko, bezpiecznie i komfortowo podróżować na zachód Polski i dalej. Mieszkańcy zachodniej części województwa szybciej dojadą do Trójmiasta i dalej do autostrady A1, skąd mogą podróżować na południe kraju.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdynia Jak dojadę - Słupsk