1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S12 Piaski - Dorohucza. Po wydaniu ZRID rozpocznie się budowa

S12 Piaski - Dorohucza. Po wydaniu ZRID rozpocznie się budowa

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-09
S12 Piaski - Dorohucza. Po wydaniu ZRID rozpocznie się budowa
Droga S12 Piaski Dorohusk połączy się istniejącą trasą S12 koło Lublina. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S12 między Piaskami i Dorohuskiem będzie miała około 75 km. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Chełma, a za kilka miesięcy ruszą prace na kolejnych odcinkach. Do wojewody Lubelskiego wpłynął już wniosek o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej dla fragmentu trasy S12 pomiędzy Piaskami koło Lublina a Dorohuczą.

Kolejny krok do budowy drogi ekspresowej S12 w kierunku granicy z Ukrainą. Do Wojewody Lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka Piaski - Dorohucza. Po uzyskaniu tej decyzji będzie mogła rozpocząć się budowa.

Bilsko 10-kilometrowy odcinek S12 Piaski – Dorohucza realizuje firma Intercor, która wyceniła prace na około 358 mln zł.

Odcinek przebiegać będzie nowym śladem przez gminy Trawniki oraz Piaski. Zaczynać będzie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie rozbudowany w ramach planowanej budowy drogi S17 Piaski – Łopiennik. Trasa S12 początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie kierowcy zjadą drogą powiatową na obecną DK12.

W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga S12 z dwoma pasami w obu kierunkach, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego, ekrany akustyczne, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ciągu odcinka planowanych jest m.in. sześć wiaduktów, most oraz siedem przejść dla zwierząt


Mapa drogi ekspresowej S12 Piaski - Chełm - Dorohusk


Mapa drogi ekspresowej S12 Piaski - Chełm - Dorohusk

Mapa: GDDKIA

Droga ekspresowa S12 między Piaskami i Dorohuskiem będzie miała ok. 75 km. Jej realizacja została podzielona na odcinki. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Chełma, a pod koniec marca tego roku do Wojewody Lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji ZRID dla odcinka S12 Chełm – Dorohusk.

Droga S12 do granicy w Dorohusku. Wniosek o ZRID dla 23 km odcinka złożony

Z kolei dla odcinka Dorohucza – Chełm wykonawca opracowuje dokumentację potrzebną do złożenia wniosku o wydanie ZRID. - Złożenie wniosku o wydanie tej decyzji planowane jest w drugim kwartale tego roku – zapowiadają drogowcy.

Przypominamy, że z pierwotnych planów wyłączono fragment o długości ok. 5,7 km na połączeniu odcinków Piaski – Dorohucza oraz Dorohucza – Chełm. W rejonie planowanego węzła Dorohucza, pod warstwą ziemi, stwierdzono bowiem występowanie odpadów przemysłowych. Obecnie projektowany jest nowy przebieg trasy omijający składowisko, kolejnym etapem będzie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Budowa drogi ekspresowej S12 będzie jedną z największych inwestycji drogowych w najbliższych latach. Trasa połączy autostradę A1 w woj. łódzkim, przez woj. mazowieckie i lubelskie, z przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Obecnie w użytkowaniu jest ponad 93 km, z docelowych 315 km nowej ekspresówki.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Jak dojadę - Piaski