1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Droga S12 do granicy w Dorohusku. Wniosek o ZRID dla 23 km odcinka złożony

Droga S12 do granicy w Dorohusku. Wniosek o ZRID dla 23 km odcinka złożony

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-03-27
Droga S12 do granicy w Dorohusku. Wniosek o ZRID dla 23 km odcinka złożony
Droga ekspresowa S12 od Chełma do Dorohuska. Mapa: GDDKIA
Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S12 na odcinku Chełm – Dorohusk trafił do Wojewody Lubelskiego. To już ostatni etap przed rozpoczęciem budowy nowej drogi ekspresowej S12 na wschodzie kraju.

ZRID i budowa odcinka S12 do granicy w Dorohusku

Do Wojewody Lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S12 na odcinku Chełm - Dorohusk. Po wydaniu decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa S12 z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. W jej ciągu zaplanowano węzeł drogowy Dorohusk (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką DW816), 16 wiaduktów (w tym trzy wiadukty kolejowe), 50 przejść dla zwierząt (w tym sześć przejść dla dużych zwierząt i siedem dla średnich). 

Wykonawcą odcinka S12 Chełm – Dorohusk jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Zaprojektowanie i budowa drogi wyniesie około 1 mld zł. Zakończenie wszystkich prac przewidywane na II połowę czerwca.2027 r.

Wraz z budową odcinka drogi ekspresowej Chełm - Dorohusk, powstaną także drogi dojazdowe do obsługi przejścia drogowego w Dorohusku, na odcinku ok. 2,5 km, od planowanego węzła Dorohusk w Okopach w kierunku granicy (po obu stronach jezdni). Inwestycja będzie sfinansowana przez Wojewodę Lubelskiego.

S17, S19 i S12 – największe inwestycje drogowe w woj. lubelskim

Przebieg i mapa S12 Chełm – Dorohusk

Prawie 23-kilometrowy odcinek drogi S12 na Wschód od Chełma przebiegać będzie po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny mocno zurbanizowane i cenne przyrodniczo. Początek zaplanowano w miejscowości Antonin, gdzie S12 łączyć się będzie z budowaną obwodnicą Chełma. Dalej odsunie się na południe od DK12. Ominie m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz miejscowość Pławanice. Za Teosinem, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych, przekroczy linię kolejową nr 7 relacji Warszawa - Dorohusk. Trasa prowadzić będzie do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku.  

Mapa drogi S12 Chełm - Dorohusk z przebiegiem wariantu wskazanego w decyzji środowiskowej

Mapa orientacyjna inwestycji na odcinku Chełm - Dorohusk z przebiegiem wariantu wskazanego w decyzji środowiskowej.

Mapa: GDDKIA

S12 z Chełma do Dorohuska na granicy z Ukrainą powstanie z dofinansowaniem w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF) na lata 2021-2027.

Odcinek Chełm - Dorohusk będzie jednym z fragmentów planowanej drogi ekspresowej S12 między Piaskami (koło Lublina) i Dorohuskiem, o łącznej długości 75 km.

Mapa drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk

Mapa drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk

Mapa: GDDKIA

Podstawowe parametry techniczne S12 Chełm - Dorohusk:

 • klasa drogi- S,2/2 (docelowo 3 pasy ruchu)
 • prędkość projektowa - 100 km/h
 • prędkość miarodajna - 110 km/h
 • szerokość pasa ruchu - 3,50 m
 • szerokość pasa awaryjnego - 2,50 m
 • szerokość pasa rozdziału - 11,00 m (w tym rezerwa na dodatkowe trzecie pasy ruchu)
 • szerokość pobocza gruntowego - 0,75 m,
 • obciążenie nawierzchni - 115 kN/oś

Budowa drogi ekspresowej S12 będzie jedną z największych inwestycji drogowych w najbliższych latach. Trasa połączy autostradę A1 w woj. łódzkim, przez woj. mazowieckie i lubelskie, z przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Obecnie w użytkowaniu jest ponad 93 km, z docelowych 315 km nowej ekspresówki. 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Jak dojadę - Chełm Jak dojadę - Dorohusk