S16 - nowa ekspresówka Warmii i Mazur. Drugie podejście do S16 Borki Wielkie - Mrągowo
Rusza nowy przetarg na projekt i budowę S16 Borki Wielkie - Mrągowo. To część przyszłej ekspresówki Olsztyn - Ełk - Knyszyn. Mapa: GDDKIA

Jest nowy przetarg na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo. To już drugie podejście, wcześniej oferty przewyższały aż o 100 mln zł budżet drogowców. Odcinek ma być gotowy w 2023 roku i będzie częścią ekspresowej trasy Olsztyn – Ełk - Knyszyn.

W poprzednim przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie - Mrągowo najkorzystniejsza oferta opiewała na ponad 708,6 mln zł, natomiast GDDKIA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia niespełna 605 mln zł. Tak duże rozbieżności w cenach wymagały ogłoszenia nowego przetargu.

- W nowym postępowaniu przyjęliśmy inne niż uprzednio kryteria oceny ofert. Jeszcze w tym roku planujemy podpisać umowę z wykonawcą – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wszystko o drodze ekspresowej S16 – przebieg, mapy, odcinki planowane do budowy

Zadanie jest kolejnym etapem rozbudowy drogi ekspresowej S16 - jednej z głównych tras komunikacyjnych Warmii i Mazur. Nowy odcinek Borki Wielkie – Mrągowo będzie miał ponad 16 km długości. Odcinek przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Około 13 km fragment trasy zaplanowano jako drogę ekspresową S16, a ok. 4 km odcinek – obwodnica Mrągowa - pobiegnie w ciągu drogi krajowej nr 59. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast na przebiegu obwodnicy Mrągowa będzie to droga o przekroju w większości jednojezdniowym (1x2). Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe.

Realizacja zadania planowana jest na lata 2020-2023.

Droga ekspresowa S16

S16 Ełk – Knyszyn - budowa dopiero po 2024. Umowa na dokumentację podpisana

Droga ekspresowa S16 Olsztyn – Ełk to główna droga Warmii i Mazur prowadząca ze wschodu na zachód. Trasa połączy Suwałki, Augustów, Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda z siecią istniejących i planowanych dróg ekspresowych i krajowych, w tym drogę ekspresową S19 w Białymstoku z S61 w Ełku i dalej drogą S51 w Olsztynie. Trasa zepnie dwa ważne korytarze transportowe via Baltica i via Carpatia.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

JAG
2019-08-27 10:12
Dlaczego obwodnica Mrągowa, będzie jednojezdniowa ? Miasta generują większy ruch na drogach niż tranzyt.
John
2019-08-24 12:32
Ta droga jest wazna z wojskowego punktu widzenia i tak i tak powstanie,bez względu na opinie robaczków i glist.
kon
2019-08-23 10:35
oby nie roz.jebali dziewiczej przyrody, inaczej budowa tej drogi nie ma sensu
Mario
2019-08-21 14:19
No czekamy czekamy jak najbardziej~!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: