S19 Sokółka – granica na etapie decyzji środowiskowej. Trasa ominie Kuźnicę od północy.
Odcinek drogi ekspresowej S19 Sokółka – granica pastwa w Kuźnicy czeka na decyzję środowiskową. Na szczęście odc. będzie można budować niezależnie od przebiegu S19 z Sokółki do Białegostoku. Zdjęcia: GDDKIA

Do Regionalnej Dyrekcji Środowiska trafił wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 od Kuźnicy (granica państwa z Białorusią) do Sokółki (województwo podlaskie).

Wniosek dotyczy 17 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 z Sokółki do Kuźnicy wraz z obwodnicą tej miejscowości po jej północnej stronie. W rama zadania planowana jest budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma węzłami drogowymi - Kuźnica i Sokółka Północ. Dodatkowo powstanie parking buforowy dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną.

 

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S19 Sokółka - Kuźnica z obwodnicą

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S19 Sokółka - Kuźnica z obwodnicą. Na czarno zaznaczono przebieg trasy. Mapa: GDDKIA

Przypominamy, że nadal trwa analiza przebiegu trasy S19 od Sokółki do Białegostoku. Początkowo rekomendowany był wariant „dłuższy” przez Korycin, jednak spotkał się on ze sprzeciwem mieszkańców i samorządowców powiatu sokólskiego. Powstaje wariant alternatywny. W lutym br, projektant przedstawił dokumentację drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokółka – Korycin, ale w dodatkowym wariancie 5, tj. na odcinku Sokółka – Czarna Białostocka – Wasilków – Dobrzyniewo Duże – Choroszcz. Planowany odcinek drogi ekspresowej S19 ma długość ok. 51 km i jest poprowadzony w przybliżeniu tak, jak wygląda dzisiejszy przebieg DK19 (z ominięciem Sokółki, miejscowości Straż i Czarna Białostocka).

- Obecnie trwa przygotowanie wariantu nr 5, tzw. alternatywnego, w przybliżeniu po starym śladzie DK19. Późnym latem, względnie jesienią zobaczymy co dalej – poinformował białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak zapewnia GDDKIA, ustalenia co do wariantu Sokółka – Białystok nie wpłyną na realizację odcinka S19 Sokółka – Kuźnica.

Ogłoszenie przetargów na realizację w formule projektuj i buduj dla czterech odcinków drogi ekspresowej S19 planowane jest pod koniec tego roku. Dla odcinków Kuźnica – Sokółka, Białystok Zach. – Ploski i Ploski – Chlebczyn przetargi będą możliwe po uzyskaniu decyzji środowiskowych. 

Jesienią przetargi na podlaskie odcinki S19

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: