S61 Śniadowo – Łomża i Stawiski – Szczuczyn w budowie. Odcinkami pojedziemy na początku 2021 r.
Odcinek, po odcinku rusza budowa drogi ekspresowej S61 w woj. podlaskim. W budowie jest obwodnica Szczuczyna, Śniadowo - Łomża i Szczuczyn - Stawiski. Zdjęcia: GDDKIA

Pod koniec sierpnia rozpoczęły się prace na budowie 17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 pomiędzy węzłem Śniadowo nieopodal granicy z województwem mazowieckim, a węzłem Łomża Południe. Dzisiaj rusza budowa odcinka Szczuczyn – Stawiski. To odcinki przyszłej Via Baltica, międzynarodowego korytarza komunikacyjnego łączącego kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

Przypomnijmy, kierowcy korzystają już z dwóch odcinków przyszłej drogi S61, tworzących ciąg od Raczek do końca obwodnicy Suwałk. W realizacji jest jedenaście kolejnych odcinków trasy via Baltica. Roboty budowlane prowadzone są na drugiej nitce obwodnicy Szczuczyna i na wspomnianym odcinku od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe.

W ramach zadania S61 Śniadowo - Łomża powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu plus pas awaryjny w każdym kierunku. Nawierzchnia wykonana zostanie z betonu cementowego. Wybudowany zostanie węzeł Śniadowo łączący S61 z drogą wojewódzką nr 677 Ostów Mazowiecka - Łomża oraz przygotowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) - Chomentowo Wschód (MOP kategorii II) i Chomentowo Zachód (MOP III). Wykonawcą prac jest firma POLAQUA. Wartość kontraktu to 380,3 mln zł brutto. Zakończenie budowy planowane jest w I kwartale 2021 r.

Na tym nie koniec, bo na 3 września zaplanowano przekazanie placu budowy kolejnego odcinka drogi S61. Chodzi o 18-kilometrowy fragment Stawiski – Szczuczyn, który połączy obwodnice dwóch miast - Stawisk i Szczuczyna.

Startują prace na S61 Szczuczyn – Stawiski. Do końca roku w budowie 47 km ekspresówki na Podlasiu

Realizacja drogi ekspresowej S61 w podziale na odcinki

Zaawansowanie prac na pozostałych odcinkach ekspresowej trasy S61 przedstawia się następująco:

Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydano już dla odcinka Suwałki - Budzisko (24,5 km), na realizację którego został niedawno ogłoszony przetarg.

Wojewoda Podlaski prowadzi procedurę zmierzającą do wydania decyzji ZRID dla kolejnych trzech odcinków drogi S61:

  • Łomża Południe - Łomża Zachód - długość ok. 7,2 km,
  • Łomża Zachód - Kolno - długość ok. 12,9 km,
  • Kolno - Stawiski - długość ok. 16,4 km.

Ponadto, GDDKIA ogłosiła ponowny przetarg na wyłonienie wykonawcy drogi S61 na odcinku Podborze - Śniadowo (długość ok. 19,5 km). Zwycięska firma będzie musiała m.in. przygotować wniosek i uzyskać decyzję ZRID.

W województwie warmińsko-mazurskim wnioski o decyzję ZRID zostały złożone dla wszystkich trzech odcinków i są obecnie procedowane przez Wojewodę.

  • Szczuczyn - Ełk Południe - długość ok. 23,3 km,
  • Ełk Południe - Wysokie - długość ok. 22,9 km,
  • Wysokie - Raczki - długość ok. 20,2 km.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Rysiek
2019-09-09 13:20
Obsuwy w budowie dróg na całym świecie to rzecz NORMALNA. Tylko w Polsce oczekujecie cudów? Budowa tak skomplikowanej arterii WŁAŚCIWIE w standardach AUTOSTRADY to nie budowa szamba na podwórku czy remont łazienki.
Max
2019-09-03 22:34
Zaczynać to sobie mogą.Najpirew niech zapłacą za ziemię pod budowę
drogomaniak
2019-09-03 21:09
jeszcze 13 sierpnia w artykule "Realizacja via Baltica. Jest ponowny przetarg na S61 Podborze-Śniadowo" pani Anna napisała, że odcinki te gotowe będą w IV kwartale 2020, a w dzisiejszym, ze w styczniu 2021?!! Jeśli w tym tempie dalej przesuwany będzie termin zakończenia to odcinki te nie powstaną nigdy, co jest wydaje się być wielce prawdopodobne, obserwując działania "naszej" gddkia

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: