• Facebook - conadrogach
Są pieniądze na przygotowanie budowy S12 Piaski – Dorohusk
Rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy S12 Piaski – Dorohusk. Zdjęcia: conadrogach.pl

Mogą rozpocząć się prace przygotowawcze do budowy drogi ekspresowej S12 Lublin – Dorohusk (na odcinku Piaski – Dorohusk). Minister infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla tego zadania, co oznacza, że zapewnione są pieniądze na realizację procesu przygotowawczego.

Prace przygotowawcze dla drogi S12 Piaski – Dorohusk (z wyłączeniem obwodnicy Chełma) obejmie opracowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia realizacji inwestycji tj. Koncepcji Programowej w oparciu o uzyskaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

Inwestycja będzie polegać na budowie drogi ekspresowej S12 Piaski – Dorohusk w województwie lubelskim. Realizacja procesu przygotowawczego zaplanowana jest na lata 2018–2020. W dalszej perspektywie mają ruszyć prace najprawdopodobniej w formule „Projektuj i Buduj”. Powstanie ponad 62 km odcinek drogi ekspresowej dwujezdniowej po dwa pasy ruchu (docelowo 3 pasy ruchu). Na odcinku S12-ki od Piask do Chełma (tzw. odcinek zachodni) powstaną trzy węzły drogowe:

  • Dorohucza – na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 838.
  • Siedliszcze (nazwa robocza Marynin-Karczemka) – na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 839.
  • Chełm Zachód (Janów) – na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12.

Z kolei na odcinku wschodnim od Chełma do Dorohuska zlokalizowany będzie węzeł Dorohusk (Okopy) – na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 816.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk            Mapa przebiegu drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk. Mapa: GDDKIA


Prace przygotowawcze dla obwodnicy Chełma są już prowadzone. Dla tego odcinka S12 została już uzyskana decyzja środowiskowa, trwają przygotowania do uzyskania koncepcji programowej. Następnie zostanie ogłoszony przetarg w trybie projektuj i buduj.

Początek planowanej drogi ekspresowej S12 zlokalizowany jest na końcu dwujezdniowego odcinka obwodnicy Piask za węzłem Chełm, natomiast koniec przy bramkach przejścia granicznego w Dorohusku od strony polskiej. Z zakresu opracowania jest wyłączony odcinek obwodnicy m. Chełm.

Droga ekspresowa S12 docelowo ma liczyć 315 km i pobiegnie z centrum kraju – (Piotrków Trybunalski, gdzie połączy się z drogą ekspresową S8 i autostradą A1) przez Opoczno, Radom (połączenie z drogą S7), Lublin (połączenie z S19 i S17) do Dorohuska na granicy z Ukrainą. Odcinek drogi ekspresowej S12 od Lublina do granicy z Ukrainą będzie fragmentem trasy europejskiej E373. 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: