1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Strzelce Krajeńskie doczekały się obwodnicy. Pojedziemy szybciej DK22 przez Lubuskie

Strzelce Krajeńskie doczekały się obwodnicy. Pojedziemy szybciej DK22 przez Lubuskie

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-05-27
Strzelce Krajeńskie doczekały się obwodnicy. Pojedziemy szybciej DK22 przez Lubuskie
7 kilometrowa obwodnica uwolni Strzelce Krajeńskie od uciążliwego ruchu tranzytowego na DK22. Zdjęcia: GDDKIA
Realizacja obwodnicy Strzelec Krajeńskich w woj. lubuskim stała się faktem. Drogowcy podpisali umowę z wykonawcą, który zaprojektuje i wybuduje 7 kilometrową obwodnicę. Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta, bo obecna droga krajowa nr 22 przebiega przez jego środek.

Umowa na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22 została zawarta z firmą Colas Polska. Zakończenie robót planowane jest w 2024 r. a ich koszt to 78 mln złotych.

Wykonawca musi wykonać projekt, uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i zbudować ponad siedmiokilometrową trasę omijającą Strzelce Krajeńskie w ciągu DK22. Obwodnica będzie jednojezdniową, dwupasową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W jej ciągu powstaną mosty, skrzyżowania jednopoziomowe oraz urządzenia ochrony środowiska, w tym przejścia dla zwierząt. Wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca m.in. oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mapa przebiegu obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22

Mapa przebiegu obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Mapa: GDDKIA

Do realizacji przyjęty został wariant obwodnicy omijający Strzelce Krajeńskie od strony północnej. Początek obwodnicy znajduje się na drodze krajowej nr 22 w rejonie miejscowości Brzoza, a trasa początkowo biegnie głównie przez tereny rolne. Na wysokości drugiego kilometra planowana obwodnica przecina drogę lokalną i przebiega w pobliżu zabudowań miejscowości Piastowo. Za trzecim kilometrem przecina drogę wojewódzką nr 156, a kawałek dalej drogę lokalną do wsi Bronowice. Następnie biegnie przez dolinę cieku Młynówka, pomiędzy stawem rybnym a kompleksem obszarów podmokłych i Jeziorem Górnym. W dalszej części trasa poprowadzona została w pobliżu zabudowań produkcyjnych miejscowości Strzelce Klasztorne, a następnie zabudowań mieszkalnych Małego Osiedla, za którym łączy się ponownie z drogą krajową nr 22.

Obwodnica Krosna Odrzańskiego: DK29 pobiegnie po północno-zachodniej stronie

Obwodnica w ciągu DK22 ominie Strzelce Krajeńskie od północy

Obwodnica w ciągu DK22 ominie Strzelce Krajeńskie od północy. Zdjecia: GDDKIA

Droga krajowa nr 22 jest jedyną trasą przejazdową przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego oraz w kierunku województwa pomorskiego i portów Trójmiasta. Ponadto przebiega przez strefę zabytkową wpisaną do rejestru zabytków, co uniemożliwia konieczną rozbudowę układu komunikacyjnego miasta. Co istotne, fragment drogi przebiegający przez miasto posiada nawierzchnię z kostki brukowej, co znacznie utrudnia jej utrzymanie w dobrym stanie technicznym przy obecnym natężeniu ruchu, a częste remonty są uciążliwe dla kierowców i mieszkańców miasta.

Po wybudowaniu obwodnicy i wyprowadzeniu ruchu przelotowego poza centrum Strzelec Krajeńskich nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, komfortu jazdy oraz zwiększenie przepustowości dróg w jego granicach. Skróci się także czas podróży z Gorzowa Wielkopolskiego do Wałcza i dalej w kierunku Pomorza Gdańskiego, a emisja spalin i hałasu znacznie się zmniejszy.

Lubuskie: Poprawi się dojazd DK22 do Sulęcina

Droga krajowa nr 22 jest ważnym korytarzem transportowym nie tylko w województwie lubuskim. Łączy granicę z Niemcami w Kostrzynie nad Odrą z przejściem granicznym w Grzechotkach przy wschodniej granicy Polski. Prowadzi do Elbląga, skąd biegnie do granicy z Rosją już jako droga ekspresowa S22.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Strzelce Krajeńskie