1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Trasa Wolbromska w Krakowie. Postęp prac na zachodniej obwodnicy Zielonek

Trasa Wolbromska w Krakowie. Postęp prac na zachodniej obwodnicy Zielonek

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl, UM Kraków
  3. 2023-01-11
Trasa Wolbromska w Krakowie. Postęp prac na zachodniej obwodnicy Zielonek
Budowa Trasy Wolbromskiej, zachodniej obwodnicy Zielonek. Zdjęcia: Zarząd Inwestycji Miejskich Kraków
Trasa Wolbromska, czyli zachodnia obwodnica Zielonek to ważna arteria komunikacyjna na północy Krakowa. Nowa droga o długości około 2 km poprawi wyjazd z Krakowa na północ i odciąży istniejące drogi dojazdowe. Nowa droga będzie się łączyć z północną obwodnicą Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Trwa budowa Trasy Wolbromskiej na północy Krakowa

Prace ruszyły w czerwcu 2022 r., po tym jak wojewoda małopolski wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej ZRID. Obecnie, dzięki sprzyjającej pogodzie wykonawca rusza z kolejnym etapem robót. W związku z tym od 16 stycznia zamknięte dla ruchu zostaną fragmenty ulic Szymona Zimorowicza oraz Jasnej.

- W tym etapie robót wykonawca będzie prowadził prace wyburzeniowe oraz przekładki sieci infrastruktury podziemnej. W tym celu od 16 stycznia, od godzin porannych, konieczne jest zamknięcie dla samochodów, pieszych i ruchu rowerowego fragmentów ulic Zimorowicza (na wysokości numerów 19, 20 i 22) oraz Jasnej (pomiędzy ul. Mączną a Zaremby) – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Dojazd do posesji znajdujących się na ulicach, których dotyczy tymczasowa organizacja ruchu, zapewniony będzie od ul. Adama Vetulaniego (strona zachodnia) oraz Zielińskiej i Piaszczystej (strona wschodnia). Na obu odcinkach ul. Zimorowicza wprowadzony będzie ruch dwukierunkowy oraz będzie obowiązywał zakaz parkowania.

GDDKIA chce poszerzyć DK94 na obwodnicy Krakowa


Budowa Trasy Wolbromskiej: zamknięcie fragmentów ul. Zimorowicza i Jasnej od 16.01.2023 r.

Budowa Trasy Wolbromskiej: zamknięcie fragmentów ul. Zimorowicza i Jasnej

Mapa: Zarząd Inwestycji Miejskich Kraków


Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek
realizowana jest na podstawie trójstronnej umowy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” pomiędzy Województwem Małopolskim i Gminą Miejską Kraków, a firmą STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Nowa droga o długości około 2 km będzie przebiegać przez teren Gminy Miejskiej Kraków i gminy Zielonki. Instytucją wiodącą odpowiedzialną za realizację kontraktu jest Zarząd Dróg Wojewódzkich. Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.

Krakowski odcinek Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek rozpoczyna się w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się z budowaną obecnie pod nadzorem ZIM linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstanie około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowany zostanie łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Rozbudowana na długości około 200 metrach będzie również ul. Glogera. W ramach zadania powstanie również wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy.

Przewiduje się też przebudowę i budowę systemu odwadniającego z odprowadzeniem wód opadowych do odbiorników wraz z niezbędnymi urządzeniami. Poprawi się też infrastruktura dla transportu zbiorowego, poprzez wybudowanie zatok dla autobusów. Tam gdzie jest to konieczne powstaną ekrany akustyczne.

S52 Północna Obwodnica Krakowa: Nowe zdjęcia S52 z lotu ptaka

Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek ma poprawić wyjazd z Krakowa na północ i odciążyć istniejące drogi dojazdowe do naszego miasta z gminy Zielonki. Nowa droga będzie się łączyć z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki temu powstanie alternatywna wobec ulicy Jasnogórskiej, Łokietka i al. 29 Listopada trasa wylotowa i wjazdowa do Krakowa od strony północnej.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Zielonki