• Facebook - conadrogach
Umowa na nową drogę Szczecin – autostrada A6
Umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 podpisana. Droga będzie częścią obwodnicy Szczecina i zapewni połączenie z autostradą A6. Mapa: GDDKIA

Podpisano umowę na realizację obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13 w woj. zachodniopomorskim. Droga ta będzie nowym połączeniem Szczecina z autostradą A6 omijającym podmiejskie miejscowości, jej początkowy fragment z nowym węzłem drogowym Szczecin Zachód (Kołbaskowo) będzie początkiem Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

Inwestycję o długości 6,5 km zrealizuje firma Energopol Szczecin. Umowa na zaprojektowanie i budowę tej drogi opiewa na kwotę blisko 141 milionów złotych. – Pierwsze 15 miesięcy realizacji kontraktu to prace projektowe i uzyskiwanie decyzji ZRID, po jej wydaniu ruszą roboty budowlane – mówi Łukasz Lendner Dyrektor GDDKiA Oddział w Szczecinie. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w II kwartale 2021 roku.

Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Trasa ta wyprowadzi ruch w relacji miasto Szczecin - autostrada A6 z podszczecińskich miejscowości Przecław i Warzymice. Droga rozpocznie się od ronda im. Hermana Hakena, na którym powstanie nowy wylot w kierunku południowym. Trasa będzie przebiegać na zachód od centrum handlowego w kierunku południowo-zachodnim około 1 km od istniejącego przebiegu DK13.

 

Mapa przebiegu obwodnicy Warzymic i Przecławia - drogi łączącej Szczecin z A6

Mapa przebiegu obwodnicy Warzymic i Przecławia - drogi łączącej Szczecin z A6. Mapa: GDDKIA

 

Na południe od Przecławia (pierwszy łuk za miejscowością) obwodnica wejdzie w obecny przebieg DK13, by następnie w rejonie Smętowic skręcić w kierunku południowym - do autostrady A6. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe - węzeł Przecław na drodze Przecław - Ustowo i węzeł drogowy Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6. Węzeł Szczecin Zachód będzie węzłem typu koniczyna z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi w ciągu autostrady. Wraz z uruchomieniem nowego węzła zostanie zamknięty obecnie funkcjonującego węzeł, który powstał w latach 30 ubiegłego wieku i nie spełnia współczesnych parametrów.

- To inwestycja, na którą mieszkańcy, zwłaszcza Przecławia i Warzymic, czekali od lat – mówi Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski – Dzięki nowej drodze oddzielony zostanie ruch lokalny od tranzytowego. Skończą się korki, które tworzą się codziennie w tych podszczecińskich miejscowościach w godzinach szczytu na obecnym przebiegu drogi. Poprawi się też skomunikowanie Szczecina z siecią autostrad i dróg ekspresowych.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: