W 2022 podróż A1 Gdańsk - Gorzyczki zajmie około 5 godzin
Budowa autostrady A1 pomiędzy w. Częstochowa Południe w Woźniki. Prace dobiegają końca, odcinkiem mamy pojechać w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA

W około 5 godzin będzie można przejechać z Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Umożliwi to kompletna autostrada A1 o długości ok. 570 km. Będzie to możliwe po zakończeniu prac na ponad 138-kilometrowym fragmencie pomiędzy Tuszynem i Pyrzowicami. Z części trasy Częstochowa - Pyrzowice skorzystamy jeszcze w tym roku.

Kierowcy mogą obecnie korzystać z dwóch ukończonych fragmentów autostrady A1. Dłuższego, od węzła Gdańsk Południe do węzła Tuszyn (blisko 340 km) oraz krótszego, od Pyrzowic do granicy z Czechami (ok. 92 km).

- W tym roku planujemy oddać do użytkowania trzy odcinki o łącznej długości 36,6 km, pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia i Pyrzowice. Z całej trasy kierowcy powinni skorzystać w drugiej połowie 2022 r. - zapewnia Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Przypomnijmy, brakująca część autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice została podzielona na dziewięć odcinków realizacyjnych, z czego do podpisania pozostała jeszcze umowa na ostatni fragment na terenie woj. łodzkiego. Chodzi o odcinek od  węzła Piotrków Trybunalski Południe do w. Kamieńsk (ok. 24,2 km), na który najkorzystniejsza ofertę złożyła firma Mirbud.

Zaawansowanie robót na trzech południowych odcinkach A1: Częstochowa Blachownia - Częstochowa Południe (długość 4,7 km, wykonawca konsorcjum firm: Berger Bau Polska i Berger Bau), Częstochowa Południe – Woźniki (16,7 km) oraz Woźniki – Pyrzowice (ok. 15,2 km, wykonawcą obu odcinków jest konsorcjum firm: Strabag Infrastruktura Południe i Strabag) sięga od 83 do 95 proc. Oddanie ich do ruchu planowane jest w III kwartale bieżącego roku.

Najtrudniejsza sytuacja jest na odcinku wchodzącym w skład obwodnicy Częstochowy, od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia, o długości ok. 21,3 km. Tu zaawansowanie robót sięga blisko 60 procent a odcinek realizuje konsorcjum włoskich firm: Salini Polska, Salini Impregilo oraz Todini Costruzioni Generali.

 

Autostrada A1 Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia

 

Autostrada A1 Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia. Zdjęcia: GDDKIA

- Wykonawca w odpowiedzi na opóźnienia w budowie oraz niewywiązywanie się z warunków kontraktowych otrzymał wezwanie do wykonywania zaległych prac oraz do uregulowania zaległych płatności na rzecz podwykonawców. Zawarliśmy porozumienie, które umożliwi uregulowanie przez GDDKiA należności w kwocie ok. 30 mln zł bezpośrednio podwykonawcom. W dalszym ciągu mobilizujemy wykonawcę tego odcinka do zwiększenia aktywności na budowie tak, aby jeszcze w tym roku można było udostępnić do ruchu całą obwodnicę Częstochowy - informuje Jan Krynicki.

Wraz z wiosną ruszyły wreszcie pierwsze prace na kolejnych odcinkach A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową. Na większej części trasy przeprowadzono już wycinkę drzew i prace geodezyjne. 

 

Coraz większy front robót na A1 Tuszyn - Częstochowa. Jakie utrudnienia na DK1?

Utrudnienia na DK1 w związku z budową autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice

Utrudnienia na DK1 w związku z budową autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice. Zdjęcia: GDDKIA

Po przebudowie na odcinku od Piotrkowa do Częstochowy kierowcy będą mieli do dyspozycji autostradę o trzech pasach ruchu w każdym kierunku z nawierzchnią z betonu cementowego. Zastąpi ona dwujezdniową drogę zbudowaną w epoce Edwarda Gierka. Na pozostałym odcinku do Pyrzowic będzie miała także nawierzchnię betonową oraz dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod dobudowę trzeciego. Odcinki mają być udostępnione kierowcom do końca 2022 r. Wtedy też będzie można mówić o domknięciu całej autostrady A1 w Polsce.

 

Mapa przebiegu autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Katowice - Gorzyczki

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Poldi
2019-04-29 18:32
Mam jedno pytanie , czy ,ktoś w końcu zrobi porządek z firmą Salini ? Notoryczne kłopoty ,schodzenie z budowy , gigantyczne opóźnienia i to dotyczy wszystkich ich budów . A tak na marginesie , pozostałe włoskie firmy budujące w Polsce to również dramat .
S12 do Belchatowa
2019-04-16 14:31
Przekaż, podaj dalej (gdzie się da, wyślij mail do znajomego, do ministerstwa) ten wpis: hasło "S12 do Bełchatowa" Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
Netflix
2019-04-12 17:40
Coś mi się wydaje że z Warszawy na Śląsk szybciej jedzie się teraz S7-ką No szkoda że z tą włoską firmą Salini są problemy, szkoda że tak mało buduje się nowych nawierzchni betonowych, cement nie jest taki drogi a ceny materiału do produkcji asfaltu chyba trochę wzrosły.
Lucjan
2019-04-11 06:43
Grand nie przesadzaj z tym załamaniem - teraz jeżdżą i się nic nie załamało - według mnie realny termin odcinka Częstochowa - Tuszyn to 2025 r.
grand
2019-04-10 10:10
Przez to, że szybko nie będzie odcinka A1: od w.Częstochowa-Blachownia do Częstochowy Północ (w.Rząsawa) kompletnie załamie się tranzyt ze Śląska na północ Polski (do Centrum, Trójmiasta, Wielkopolski, Kujaw i Pomorza). Bo wszystkie pojazdy stłoczą się w samym środku Częstochowy, a dalej będą musiały jechać opłotkami i bocznymi drogami. Tak zadziałała ,, pseudodobra zmiana" w GDDKiA. Będzie HORROR drogowy! Całość A1 będzie kiedyś zbudowana-tylko kiedy?- ja obstawiam 2023-24 rok. Tak to jest - jak budową dróg zajęli się polityczni nominaci, kompletni dyletanci nie mający o tym zielonego pojęcia!
drogomaniak
2019-04-10 00:19
Pani Anno jeden z odcinków na mapie jeszcze "zielony" co oznacza, że ciągle nie rozstrzygnięto przetargu i nie podpisano umowy, na innym salini zeszło z budowy, a Pani powtarza te bzdurne terminy oparte na propagandzie sukcesu gddkia'u. Rok 2022 jest absolutnie nie realny. Myślę, że Pani wie o tym równie dobrze jak ja

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: