1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W ciągu S19 Babica – Jawornik powstaje najwyższa estakada w Polsce

W ciągu S19 Babica – Jawornik powstaje najwyższa estakada w Polsce

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-13
W ciągu S19 Babica – Jawornik powstaje najwyższa estakada w Polsce
Na S19 Babica – Jawornik powstaje najwyższa estakada. Zdjęcia: GDDKIA
Trasa odcinka S19 Babica – Jawornik przechodzi przez obszar pagórkowaty, nieodbiegający terenowo od widoków znanych nam z Bieszczad. Takie warunki terenowe spowodowały konieczność zaprojektowania aż 17 obiektów inżynierskich w ciągu niespełna 12 km odcinka via Carpatii. Jedną z nich jest estakada ES-26 mierząca w najwyższym miejscu 80 m wysokości. Obecnie jest to najwyższy obiekt tego typu budowany w ciągu drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek, jak i w Polsce.

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi ponad 1,25 mld zł. 

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie: osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych). 

Via Carpatia. W budowie cztery odcinki S19 na Podkarpaciu

Budowa drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik

Budowa drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik. Zdjęcia: GDDKIA

30 proc. budowanej trasy S19 między Babicą a Jawornikiem stanowią estakady. Jedną z nich jest estakada ES-26 mierząca w najwyższym miejscu 80 m wysokości. Obecnie jest to najwyższy obiekt tego typu budowany w Polsce.

Estakada ES-26 usytuowana jest pomiędzy miejscowościami Żarnowa i Godowa. To ośmioprzęsłowa konstrukcja o długości całkowitej 1082 m i szerokości 29 m. Jednak to nie długość czy szerokość są parametrami, które wyróżniają ten obiekt najbardziej. Takim parametrem jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. Można ją porównać do wyższej wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Co więcej, warto wspomnieć o wysokości konstrukcyjnej ustroju nośnego, która maksymalnie wynosi 12,5 m.

W połowie 2024 r. budowa ekspresowej S19 do granicy w Barwinku

Najwyższa estakada w ciągu odc. S19 Babica - Jawornik

Najwyższa estakada w ciągu odc. S19 Babica - Jawornik. Zdjęcia: GDDKIA

Jak zaznaczają drogowcy projektowanie tak spektakularnej konstrukcji w niełatwym terenie stanowiło wyzwanie pod względem posadowienia. Aby wygrać tę nierówną walkę z geologią, projektant w najbardziej niekorzystnych warunkach przewidział konieczność wykonania pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. Wykonanie tego obiektu będzie wymagało wbudowania ponad 80 tys. m3 mieszanek betonowych różnych klas oraz 16 tys. ton stali, zarówno konstrukcyjnej jak i sprężającej.

Planowana estakada w ciągu odcinka S19 Babica - Jawornik

Planowana estakada w ciągu odcinka S19 Babica - Jawornik

Zdjęcia: GDDKIA

W ciągu odcinka S19 Babica - Jawornik powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Turecka firma wskazana do budowy S19 Jawornik - Lutcza

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek

Mapa stanu realizacji drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek. Mapa: GDDKIAPodziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19