1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W ciągu S19 Babica – Jawornik powstanie osiem estakad – budowa może ruszać

W ciągu S19 Babica – Jawornik powstanie osiem estakad – budowa może ruszać

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-30
W ciągu S19 Babica – Jawornik powstanie osiem estakad – budowa może ruszać
Jest ZRID dla S19 Babica - Jawornik. Rusza budowa kolejnego odcinka na południe od Rzeszowa. Zdjęcia: GDDKIA
Kolejny odcinek szlaku Via Carpatia w woj. podkarpackim wchodzi w fazę budowy. Wykonawca drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik ma już Zgodę na Realizację Inwestycji Drogowej i może przejąć plac budowy. Odcinek będzie miał ponad 11 kilometrów i będzie poprowadzony w trudnym terenie po ośmiu estakadach.

- Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik. Uzyskanie tej decyzji pozwoli na rozpoczęcie robót budowlanych – poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA).

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. - Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekiem wodnym. Bardzo dużym wyzwaniem dla wykonawcy będzie prowadzenie tu robót budowlanych – zaznaczają drogowcy.

S19 Rzeszów – Babica to jedna z trudniejszych technologicznie budów w Polsce

Budowa tunelu na odc. drogi S19 Rzeszów - Babica

Budowa tunelu na sąsiednim odc. drogi S19 Rzeszów - Babica. Zdjęcia: GDDKIA

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej S19, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa - Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie. Będzie to osiem estakad na wysokich podporach, w tym największa estakada o długości ok. 1,1 km i filarach o wysokości ok. 80 m. Zaplanowano także budowę pięciu wiaduktów i czterech przejść dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych). Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi 1 253 370 000 zł. Zgodnie z podpisaną umową, droga ma być otwarta we wrześniu 2026 r.

Stan realizacji drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek

Stan realizacji drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek

Mapa: GDDKIA

 

Trzecie podejście do wyboru wykonawcy dla S19 Lutcza – Domaradz. Ceny wyższe niż chciała GDDKIA

 

W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Do tej poru udało się zrealizować niespełna 82 km tej trasy na północ od Rzeszowa i obwodnicę Rzeszowa tj. S19 na trasie Lasy Janowskie (granica z woj. lubelskim) - Rzeszów Południe. Prawie 73 km trasy jest w realizacji:

  • w budowie: Rzeszów Południe - Babica, Babica - Jawornik, Krosno - Miejsce Piastowe

  • w systemie projektuj i buduj: Domaradz - Krosno, Miejsce Piastowe - Dukla, Dukla - Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka

Pozostałe 11,6 km jest na etapie przetargu: Jawornik - Lutcza, Lutcza - Domaradz

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19