1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W najbliższych tygodniach pierwsze prace na S19 koło Bielska Podlaskiego

W najbliższych tygodniach pierwsze prace na S19 koło Bielska Podlaskiego

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-28
W najbliższych tygodniach pierwsze prace na S19 koło Bielska Podlaskiego
Lada dzień budowa pierwszego odcinka Via Carpatia na Podlasiu. Zdjęcia: GDDKIA
- W najbliższych tygodniach rozpoczniemy prace budowlane na pierwszym odcinku trasy Via Carpatia w woj. podlaskim. Jest to możliwe po tym jak wojewoda podlaski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla S19 pomiędzy miejscowościami Haćki i Bielsk Podlaski – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wojewoda wydał ZRID na budowę odcinka S19 – obwodnicy Bielska Podlaskiego. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa S19 oraz jednojezdniowy odcinek DK66 – łącznik do istniejącej DK19. Nawierzchnia będzie bitumiczna, o nośności 11,5 t/os. Powstaną również dwa węzły drogowe: Bielsk Podlaski Północ oraz Bielsk Podlaski Zachód. Odcinek będzie stanowił obwodnicę Bielska Podlaskiego i umożliwi wyprowadzenie tranzytu poza centrum Bielska Podlaskiego.

Wykonawcą odcinka S19 Haćki – Bielsk Podlaski jest firma Budimex. Prace projektuj i buduj zlecono z początkiem września 2021 r. po podpisaniu umowy o wartości 325,9 mln zł. Zakończono już prace projektowe, a w najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa ekspresówki. Jak wynika z kontraktu odcinek ma być gotowy w II kwartale 2025 r.

Via Carpatia: Wojewoda wydał ZRID na budowę odcinka S19 – obwodnicy Bielska Podlaskiego

Szlak Via Carpatia na Podlasiu. Ruszy budowa S19 Haćki - Bielsk Podlaski

ZRID na budowę drogi S19 Haćki - Bielsk Podlaski

Mapa: GDDKIA

Szlak Via Carpatia - częściowo już dostępny, a częściowo realizowany i projektowany - liczy kilka tysięcy kilometrów. Jest to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Via Carpatia na terenie Polski to trasa, której łączną długość szacuje się na około 700 km.

Na terenie Polski w skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Droga będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Bielsk Podlaski