1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W użytkowaniu początek Zachodniej Obwodnicy Szczecina – obwodnica Warzymic i Przecławia

W użytkowaniu początek Zachodniej Obwodnicy Szczecina – obwodnica Warzymic i Przecławia

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-31
W użytkowaniu początek Zachodniej Obwodnicy Szczecina – obwodnica Warzymic i Przecławia
Obwodnica Przecławia i Warzymic otwarta 31 sierpnia 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA
Dzisiaj (31 sierpnia 2023 r.) otwarto ponad 4-kilometrową obwodnicę Przecławia i ‎Warzymic. Oddana na 7 miesięcy przed planowanym terminem inwestycja ‎ma ogromne znaczenie dla ruchu lokalnego – nowa, dwupasmowa droga ‎szybkiego ruchu rozładuje tworzące się codzienne w tym rejonie korki. Odcinek jest częścią planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

Budimex ukończył budowę ponad 4-kilometrowej obwodnicy Przecławia i Warzymic. Umowę zawarto w marcu 2021 roku z terminem oddania do ruchu na koniec marca 2024. Oddany odcinek usprawni nie tylko ruch lokalny, ale znacznie skróci czas przejazdu ze Szczecina do Trójmiasta. Koszt inwestycji to 89,5 mln złotych.

Nowy odcinek drogi o długości 4,2 km rozpoczyna się od ronda Hakena w Szczecinie i omijając Warzymice i Przecław, od zachodu, łączy się z DK13 na tymczasowym rondzie w okolicach Smętowic. Droga posiada po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5m każdy i przedzielona jest pasem o szerokości 5m.

I etap obwodnicy Przecławia i Warzymic to początek Zachodniej Obwodnicy Szczecina

I etap obwodnicy Przecławia i Warzymic - początek Zachodniej Obwodnicy Szczecina

ZDjęcia: GDDKIA

W ramach inwestycji, poza jezdnią, powstał węzeł Przecław, \ kilka obiektów inżynieryjnych (w tym wiadukty, przejścia dla małych zwierząt oraz przepusty) oraz nowa kanalizacja deszczowa, wraz z trzema zbiornikami retencyjnymi. Przebudowane zostały też rowy melioracyjne, sieci telekomunikacyjne, energetyczne i gazowe.


Obwodnica Warzymic i Przecławia w woj. zachodniopomorskim

Obwodnica Warzymic i Przecławia w woj. zachodniopomorskim. Zdjęcia: GDDKIA

- Kierowcy mogą ominąć podszczecińskie miejscowości Przecław i Warzymice nowym przebiegiem drogi krajowej nr 13. To pierwszy etap zmian na tej trasie. Przygotowujemy przetarg na realizację II etapu tej obwodnicy oraz obwodnicy Kołbaskowa. W efekcie powstanie nowy przebieg DK13 od Szczecina do granicy polsko-niemieckiej w Rosówku – zapowiada szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drugi etap obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 2,3 km będzie w przyszłości wspólnym przebiegiem drogi ekspresowej S6 (Zachodniej Obwodnicy Szczecina) i DK13. Dlatego ten fragment będzie miał parametry drogi ekspresowej. Inwestycja zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030.

W ramach zadania powstaną dwa węzły drogowe - położony na zakończeniu właśnie oddawanego do ruchu odcinka węzeł Siadło Górne łączący DK13 z przyszłą drogą S6 oraz położony bardziej na południe węzeł autostradowy Szczecin Zachód na połączeniu z autostrada A6.

Węzeł Przecław w ciągu obwodnicy Warzymic i Przecławia

Węzeł Przecław w ciągu obwodnicy Warzymic i Przecławia. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 13 Jak dojadę - Szczecin