1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W woj. śląskim powstanie nowoczesny system zarzadzania ruchem na A1, A4, S1 i DK1

W woj. śląskim powstanie nowoczesny system zarzadzania ruchem na A1, A4, S1 i DK1

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-04-30
W woj. śląskim powstanie nowoczesny system zarzadzania ruchem na A1, A4, S1 i DK1
GDDKIA podpisze umowę na nowoczesny system zarządzania ruchem na A1, A4, S1 i DK1 w woj. śląskim. Zdjęcia: GDDKIA
Coraz bliżej podpisania umowy na wykonanie systemu zarządzania ruchem na autostradach A1 i A4 oraz drogach S1 i DK1 w województwie śląskim. Budowa i wdrożenie systemu wyniesie co najmniej 273 mln zł. Będzie on częścią Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD).

Drogowcy wybrali już wykonawcę prac tj. projektowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu zarządzania ruchem na drogach A1, A4, S1 i DK1 oraz Centrum Zarządzania Ruchem w Zabrzu Kończycach. Jest nim firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima.

- Najkorzystniejszą okazała się oferta firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima, która jest również wykonawcą Centralnego Projektu Wdrożeniowego. Kryteria oceny ofert stanowiły: cena (60 proc.), nieinwazyjne rozwiązania techniczne (20 proc.) oraz koszty utrzymania (20 proc.). Wartość zamówienia podstawowego wynosi 272 802 267,08 zł – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Gotowy system zarządzania ruchem poinformuje o warunkach ruchu i utrudnieniach, wyznaczy dynamicznie objazd, ostrzeże przed pojazdem poruszającym się „pod prąd”, wyznaczy optymalną prędkość, czy poinformuje o zajętości miejsc parkingowych na MOP-ach. System wesprze również GDDKiA w egzekwowaniu odpowiedniego standardu utrzymania drogi, zapewni narzędzia do koordynacji prac wykonawców remontów, czy innych prac utrzymaniowych. Wyposaży również GDDKiA w odpowiednie narzędzia do lepszego ewidencjonowania i zarządzania majątkiem.

Na inwestycje składać się będzie budowa Centrum Zarządzania Ruchem zlokalizowanego w zabrzańskiej dzielnicy Kończyce oraz rozmieszczone w pasie drogowym urządzenia służące m.in. zarządzaniu ruchem oraz przekazywaniu aktualnych informacji kierowcom.

Autostrada A4 i Autostradowa Obwodnica Wrocławia A8 z inteligentnym systemem teleinformatycznym ITS

Jak informuje GDDKIA zamówienie na Regionalne Projekty Wdrożeniowe stanowi komplementarny element (obok zamówienia na Centralny Projekt Wdrożeniowy) realizacji projektu Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I. Efektem projektu będzie wdrożenie zintegrowanego systemu teleinformatycznego umożliwiającego dynamiczne zarządzanie ruchem na sieci dróg krajowych. Realizacja tej inwestycji jest niezbędna dla utworzenia spójnego systemu zarządzania ruchem na drogach krajowych w Polsce. Zakres terytorialny projektu związany jest głównie z przebiegiem korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Adriatyckie - Morze Bałtyckie i obejmuje w przybliżeniu 1100 km dróg, co stanowi ok. 28 proc. długości sieci bazowej TEN-T na obszarze Polski.

Inteligentne drogi w Polsce. Na początek system obejmie 1160 km dróg

Realizacja KSZRD będzie polegać w szczególności na:

  • zaprojektowaniu, wdrożeniu i uruchomieniu infrastruktury przydrożnej (Modułów Wdrożeniowych Rozproszonych) wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz wykonaniu testów i podłączeniu ich do regionalnych Centrów Zarządzania Ruchem,

  • zaprojektowaniu i wykonaniu robót budowlanych związanych z dostosowaniem i wyposażeniem budynków czterech regionalnych Centrów Zarządzania Ruchem w m. Dworek (woj. pomorskie), m. Stryków (woj. łódzkie), m. Zabrze-Kończyce (woj. śląskie), m. Wrocław-Widawa (woj. dolnośląskie),

  • podłączeniu infrastruktury przydrożnej do systemu centralnego (modułów centralnych KSZR poprzez szynę integracyjną) i przeprowadzeniu testów,

  • świadczeniu usług wsparcia i utrzymania systemu w ramach projektu KSZRD na sieci TEN-T – Etap I,

  • świadczeniu usług rozwoju systemu,

  • świadczeniu usług rozwoju, wsparcia i utrzymania dla elementów KSZR, w tym na odcinkach sieci drogowej nieobjętych KSZRD na sieci TEN-T - Etap I (w ramach prawa opcji).

Projekt pn. Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - Etap I uzyskał dofinansowanie, w kwocie ponad 123 mln euro, ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Zabrze