Warszawa podpisała umowę na przebudowę kolejnej części Trasy Łazienkowskiej
- Anna Kluba
- conadrogach.pl
- 2022-12-15
Przebudowa Trasy Łazienkowskiej w Warszawie
Rozbiórka i odbudowa wiaduktów nad ulicami Paryską i Bajońską oraz budowa ekranów akustycznych i wymiana nawierzchni jezdni w al. Stanów Zjednoczonych – na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej – to kolejny etap realizowanej w ostatnich latach przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowano: most Łazienkowski, estakady i wiadukty na węzłach z Wisłostradą, Wałem Miedzeszyńskim oraz na Przyczółku Grochowskim. Przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola potrwa do marca 2024 r. Pierwszy z wiaduktów, północny, jest już gotowy i na początku 2023 r. ma przejąć ruch w obydwu kierunkach. Rozpocznie się wówczas rozbiórka wiaduktu południowego.
Wykonawcą kolejnego, około 1 km odcinka z odbudową wiaduktów nad ulicami Paryską i Bajońską jest firma WARBUD SA. Realizacja inwestycji potrwa 30 miesięcy. Jej koszt to ok. 88,7 mln zł. Roboty w terenie mają ruszyć w przeciągu czterech miesięcy od podpisania umowy.
Czytaj również: GDDKIA: Realizacja S7 Warszawa – Kiełpin to złożony i długotrwały proces. Budowa uzależniona od Trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie
Droga na odcinku przeznaczonym do przebudowy ma dwie jezdnie – każda po trzy pasy ruchu. Przejazd Trasą Łazienkowską będzie możliwy przez cały czas prowadzenia robót. W trakcie rozbiórki pierwszego z wiaduktów ruch będzie się odbywał po drugim obiekcie, a następnie zostanie skierowany na nowo wybudowany wiadukt. Dopiero wówczas rozpocznie się rozbiórka pozostałej części drogi. Na nowych wiaduktach, z których każdy będzie mierzył 210 m długości, zachowana będzie dotychczasowa liczba pasów ruchu – po trzy w każdym kierunku.
W ramach rozpoczynającej się inwestycji na odcinku al. Stanów Zjednoczonych pomiędzy ul. Bajońską a Międzynarodową zostaną wybudowane ekrany akustyczne oraz ułożona będzie nowa, cicha nawierzchnia jezdni. Prace obejmą również przebudowę sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej. Pojawi się nowoczesne oświetlenie uliczne oraz nowy system odwodnienia drogi. Posadzonych zostanie ponad 70 drzew, blisko 15 tys. krzewów, bylin, pnączy oraz wysiane zostaną trawniki.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 114 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.