1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ważna inwestycja na drodze S3. Zmianę przejdzie węzeł Goleniów Południe

Ważna inwestycja na drodze S3. Zmianę przejdzie węzeł Goleniów Południe

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-01-05
Ważna inwestycja na drodze S3. Zmianę przejdzie węzeł Goleniów Południe
Powstaną nowe wiadukty i korekty łącznic na węźle Goleniów Południe w ciągu drogi ekspresowej S3. Zdjęcia: GDDKIA
Węzeł Goleniów Południe na drodze ekspresowej S3 Szczecin – Świnoujście zostanie przebudowany i dostosowany do obecnych standardów. Właśnie ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Drogowcy ogłosili przetarg na opracowanie dokumentacji dla rozbudowy obecnego węzła Goleniów Południe na drodze ekspresowej S3. Przedmiotem przetargu jest wykonanie kompletnej dokumentacji, łącznie z uzyskaniem decyzji środowiskowej, a następnie przygotowanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych. Zakres prac planowanych na węźle Goleniów Południe obejmuje wykonanie nowych konstrukcji wiaduktów węzła i dostosowanie geometrii łącznic do obecnych wymagań. Na wykonanie kompletnej dokumentacji przewidziano 27 miesięcy. Projektant będzie również pełnił nadzór autorski nad realizacją zadania. Termin otwarcia ofert w przetargu został wyznaczony na 4 lutego br.

S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina. Przetarg na dokumentację w podziale na dwie części


Mapa z lokalizacją węzła Goleniów Południe w ciągu drogi ekspresowej S3

Mapa z lokalizacją węzła Goleniów Południe w ciągu drogi ekspresowej S3. Mapa: GDDKIA


Dawny węzeł Rurka (obecnie Goleniów Południe), który powstał w latach 1977-1979 wraz z dwujezdniową drogą E-14, zmieni swój kształt. Głównym elementem węzła są wiadukty pięcioprzęsłowe o długości 122,9 m nad linią kolejową i drogą powiatową. Obiekty te były budowane według ówczesnych norm i muszą być dostosowane do obecnej klasy I. Są też już mocno wyeksploatowane. Dlatego planowana jest rozbiórka istniejących wiaduktów i wykonanie w ich miejscu nowych konstrukcji.

Na święta dwie jezdnie autostrady A6, obwodnicy Szczecina


Istniejące wiadukty na węźle Goleniów Południe w ciągu drogi S3

Istniejące wiadukty na węźle Goleniów Południe w ciągu drogi S3. Zdjecia: GDDKIA


W układzie drogowym węzła również zajdą zmiany. Zwiększone mają być promienie łącznic, a szerokość pasów włączeń i wyłączeń zostanie dostosowana do obecnych norm. Po zachodniej stronie węzła, na połączeniu z drogą powiatową, ma powstać rondo.

Przypominamy, ze na terenie woj. zachodniopomorskiego do wybudowania pozostał ostatni fragment drogi ekspresowej S3. W tym roku ruszy jego budowa tj. dwóch odcinków pomiędzy Troszynem a Świnoujściem.

Może ruszać budowa pierwszego odcinka S3 do Świnoujścia

Zakończenie budowy odcinków Świnoujście - Dargobądz i Dargobądz - Troszyn, o łącznej długości 33 km, planowane jest w II kwartale 2024 roku. Wtedy też będzie można przejechać całą S3 od Świnoujścia do granicy z Republiką Czeską w Lubawce.

Budowa ostatnich odcinków drogi S3 na Dolnym Śląsku. W tym roku S3 do granicy w Lubawce

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Goleniów