1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina. Przetarg na dokumentację w podziale na dwie części

S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina. Przetarg na dokumentację w podziale na dwie części

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-12-28
S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina. Przetarg na dokumentację w podziale na dwie części
Odra w rejonie przyszłego tunelu w ciągu S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Zdjęcia: GDDKIA
Jest przetarg na dokumentację dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Trasa z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce ma poprawić ruch w obrębie aglomeracji szczecińskiej w tym w rejonie Polic.

Przetarg na opracowanie dokumentacji składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy odcinków 1 i 2 - od Kołbaskowa do Polic. Druga część dotyczy odcinka 3 - od Polic do Goleniowa (wraz z tunelem). Dla każdej części wykonawcy będą składali osobne oferty cenowe. Kryteriami w postępowaniu będzie cena (60 proc.) i doświadczenie zespołu projektowego (40 proc.). Na wykonanie projektu budowlanego dla części pierwszej przewidziano 13 miesięcy, natomiast dla części drugiej (odcinek z tunelem) - 15 miesięcy.

- Termin składania ofert został wyznaczony na 20 stycznia 2022 roku. W ramach zadania zostanie opracowany projekt budowlany, a po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wypłacone odszkodowania za nieruchomości przejęte pod drogę – dodają drogowcy.

Ponad 400 mln zł na Zachodnią Obwodnicę Szczecina w ciągu S6

Zachodnia Obwodnica Szczecina (ZOS) będzie miała długość około 50 km. Ominie aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Droga przejdzie pod Odrą tunelem na wysokości Polic. Sąsiedztwo instalacji przemysłowych Zakładów Chemicznych w Policach spowodowało konieczność wydłużenia tunelu z 3,5 do 5 km. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce.

Może ruszać budowa pierwszego odcinka S3 do ŚwinoujściaPrzekrój tunelu drogowego przez Odrę w ciagu S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Przekrój tunelu drogowego przez Odrę w ciągu S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Zdjecia: GDDKIA


Plan przebiegu tunelu w ciągu S6 - będzie najdłuższy w POlsce

Plan przebiegu tunelu w ciągu S6 - będzie najdłuższy w Polsce. Mapa: GDDKIA

Nowa trasa będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa oraz wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta. Droga w znaczny sposób poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad na terenie woj. zachodniopomorskiego. Szczególne znaczenie będzie miała dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ, trzeba przejechać 58 km, w tym pokonać samo centrum Szczecina. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie. Z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów chemicznych w Policach.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S6 - Zachodnia Obwodnica Szczecina
Mapa przebiegu drogi ekspresowej S6 - Zachodnia Obwodnica Szczecina. Mapa: GDDKIA

Nowy dojazd do przyszłej obwodnicy Szczecina ominie Mierzyn

Od 2017 roku mamy już decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Opracowano także dokumentację koncepcyjną wraz z badaniami podłoża. Prace te były możliwe dzięki przyznanemu przez Ministra Infrastruktury finansowaniu w kwocie 24,5 mln zł. W ramach tych prac wykonano wiercenia o łącznej długości 45 km. Na długości 18 km wykonano sondowania statyczne i dynamiczne, przeprowadzono również badania tomografią elektrooporową. Ten szeroki zakres badań geologicznych dał obraz budowy podłoża na całym przebiegu drogi, w tym tunelu pod Odrą, gdzie wiercenia sięgnęły głębokości 90 metrów. Dokumentacja ta została zatwierdzona w czerwcu tego roku. Inwestycja znajduje się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Wcześniej była planowana do realizacji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Police Jak dojadę - Szczecin