• Facebook - conadrogach
Wielkie korki na autostradzie A4
Kilometrowe korki na autostradzie A4. Zdjęcia: conadrogach.pl

Problemy w postaci korków i wypadków na autostradzie A4 to obraz coraz częstszy. Czarnymi miejscami na mapie trasy jest bez wątpienia oczekujący na rozbudowę dolnośląski fragment Legnica – Wrocław oraz miejsca poboru opłat. Ponadto prowadzone remonty autostrady A4 w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim powodują kilometrowe zatory i korki. Duże natężenie ruchu wynika z tego, że A4-ka jest pierwszą i jedyną w pełni gotową autostradą w Polsce, biegnącą równoleżnikowo przez co spina wschód z zachodem kraju.

Korki na A4 Jędrzychowice - Wrocław

Gigantyczne korki na autostradzie A4 w woj. dolnośląskim tworzą się na odcinku Krzywa - Wrocław. Fakt, ze na tym odcinku A4-ka to niby autostrada, bo nie posiada pasa awaryjnego sprawia, że kierowcy nie mają alternatywy w momencie gdy dojdzie do wypadku. A o taki nie trudno, szczególnie w okolicach węzła Kostomłoty gdzie autostrada krzyżuje się z drogą krajową nr 5 prowadzącą na południe kraju lub w okolicach węzła Katy Wrocławskie.

Przebudowa autostrady A4 Wrocław – Krzyżowa odpłynęła w czasie

Najtrudniejsza sytuacja jest zawsze w sezonach urlopowych i świątecznych. Wtedy to zatory tworzą się nie tylko po wypadku na A4 ale i przy bramkach poboru opłat pod Wrocławiem. Kierowcy muszą wtedy odczekać swoje w kilkunastokilometrowych korkach. Rząd zastanawia się nad nowym systemem poboru opłat na polskich drogach. Problem zatorów na bramkach mógłby rozwiązać system winiet, jednak aby tak się stało drogowcy zarządzający odcinkami „państwowymi” musieliby dojść do porozumienia w kwestii ujednolicenia systemu poboru z koncesjonariuszem autostrady A4 Katowice – Kraków.

Opłaty za przejazd autostradą A4

Oczywiście kierowcy mogą korzystać z objazdów. Jednak okoliczne, wąskie drogi prowadzące przez centra małych miejscowości jak Udanin, Kostomłoty, Kąty Wrocławskie, Pietrzykowice często również stoją. Więc zjeżdżanie z autostrady i szukanie dróg alternatywnych w pobliżu A4 nie zawsze kończy się sukcesem.

Korki na A4 Wrocław - Katowice

Remonty odcinka autostrady A4 Wrocław – Katowice nasiliły się w ostatnich latach. Drogowcy wymieniają nawierzchnię i prowadzą prace utrzymaniowe. Prace rozpoczynają się najczęściej na wiosnę i są kontynuowane jesienią z wyłączeniem okresu wakacyjnego, kiedy to wzrasta ruch turystyczny. Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4 mają po kilka kilometrów. Na remontowanych odcinkach zawężane lub całkowicie zamykane są jezdnie autostrady A4, co w weekendy daje się we znaki podróżującym, którzy muszą stać w gigantycznych korkach. Wyznaczane są objazdy np. drogą krajową nr 94 lub drogami wojewódzkimi na południe od A4 jednak i te trasy blokują się po przejęciu ruchu z A4.

Aktualne utrudnienia na autostradzie A4

Korki na A4 Katowice - Kraków

Roboty drogowe prowadzi też Stalexport koncesjonariusz autostrady A4 Katowice – Kraków. W pierwszym etapie remontu nawierzchni A4 w 2016 r. wykonano roboty na odcinkach jezdni o łącznej długości 24 km. W 2017 roku zaplanowano wymiany nawierzchni na odcinkach o łącznej długości 36 km.

Utrudnienia na A4 Katowice - Kraków

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Hanys
2017-08-17 19:39
Kiedy rząd wykopie Stalexport z zarządzania A4.Opłata pobierana jest o wiele za wysoka w stosunku do jakości.
Adam
2017-07-31 19:18
system poboru opłat jest po prostu idiotyczny !!!! przez to tworzą się korki, zamiast płacić jeden raz (tak jak np. na A1) to trzeba dwa razy się zatrzymywać...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: