1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wiemy, jakie nowe drogi ekspresowe do końca 2022 roku

Wiemy, jakie nowe drogi ekspresowe do końca 2022 roku

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-12-05
Wiemy, jakie nowe drogi ekspresowe do końca 2022 roku
Budowa dróg ekspresowych i autostrad. W 2022 r. łącznie 330 km nowych tras. Zdjęcia: GDDKIA
W grudniu drogowcy planują otwarcie około 100 kilometrów nowych dróg. Na wynik składa się m.in. oddany już w pełnym przekroju odcinek autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w woj. łódzkim. Kierowcy mają pojechać też długo wyczekiwaną Trasą Kaszubską czyli S6 z Gdyni i odcinkiem Via Baltica Suwałki – Budzisko (granica z Litwą). W sumie w 2022 roku GDDKiA odda łącznie prawie 330 km nowych dróg.

Plan na 2022 rok zakładał oddanie do ruchu łącznie prawie 350 km nowych dróg. Miały składać się na to: ponad 46 km autostrad, ponad 250 km dróg ekspresowych i ponad 46 km dróg klasy GP (obwodnic). Planu nie udało się zrealizować w stu procentach i jeśli drogowcy dopną obiecanych poniżej inwestycji, w sumie będzie to 330 km nowych tras.

Budowa dróg w Polsce. Nowe autostrady i ekspresówki w 2022 roku

 

Lista dróg ekspresowych i obwodnic jakie zostaną otwarte w grudniu 2022 r.:

 

Droga ekspresowa S6 Gdynia – Bożepole Wielkie

Wreszcie dobre wiadomości z budowy drogi S6 Gdynia –Bożepole Wielkie. Drogowcy zapewniają, że w grudniu kierowcy ominą wreszcie korki Gdyni, Rewie i Redzie i pojadą nową ekspresówką z Gdyni. Budowa drogi S6 od węzła Gdynia Wielki Kack na obwodnicy Trójmiasta do Bożegopola koło Wejherowa obejmowała 40 km nowoczesnej, ekspresowej trasy.

Wiemy kiedy ekspresowa S6 połączy Szczecin z Gdańskiem. Wszystkie odcinki w realizacji

Droga ekspresowa S6 Bożepole Wielkie - Gdynia
Droga ekspresowa S6 Bożepole Wielkie - Gdynia. Zdjęcia: GDDKIA

S61 - ekspresowe kilometry Via Baltica do granicy z Litwą w Budzisku

Kolejne nowe, ekspresowe kilometry pojawią się przy granicy z Litwą. Do końca roku przybędzie 24 km drogi S61 od obwodnicy Suwałk do Budziska (woj. podlaskie). Po otwarciu, kierowcy będą mieli nieprzerwany ciąg ekspresowej trasy Via Baltica o długości blisko 40 km. Na tym nie koniec dobrych wiadomości, bo na wiosną zakończy się budowa odcinka S61 Wysokie – Ełk (woj. warmińsko-mazurskie).

Mapa drogi ekspresowej S61 - obecny stan realizacji
Mapa drogi ekspresowej S61 - obecny stan realizacji. Do oddanego odcinka Ełk - Sczuczyn w grudniu dołączy odc. Suwałki - Budzisko, a wiosną 2023 r. Ełk - Wysokie. Mapa: GDDKIA

 

S5 – pierwszy odcinek trasy w woj. warmińsko-mazurskim

W grudniu możemy liczyć jeszcze na udostępnienie do ruchu pierwszego odcinka drogi S5 w woj. warmińsko-mazurskim. Chodzi o krótki odcinek S5 Ornowo - Wirwajdy. Inwestycja polega na budowie odcinka o długości około 5,3 km, łączącego obwodnicę Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16 z dotychczasowym przebiegiem drogi krajowej nr 16 w rejonie miejscowości Wirwajdy. To część planowanej trasy od Grudziądza (połączenie z A1) do Ostródy. 

Według umowy odcinek S5 Ornowo – Wirwajdy ma być gotowy wiosną przyszłego roku (maj 2023 r.), ale jak zapewniają drogowcy już w grudniu kierowcy pojada nowymi jezdniami.

Budowa drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy

 Budowa drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy. Zdjęcia: październik 2022 r. GDDKIA

Warszawa: otwarcie S17 Lubelska – Warszawa Wschód, zabraknie S7 Lesznowola - Tarczyn

Wschodnia Obwodnica Warszawy wydłuży się o symboliczny odcinek drogi S17 (2,5 km), pomiędzy węzłem Lubelska i węzłem Warszawa Wschód (Zakręt). Odcinek mimo, ze krótki, ale rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych na wschodzie stolicy. Zapewni kierowcom połączenie z drogą ekspresową S17 Warszawa – Lublin.

Trwają odbiory na S17 Lubelska - Warszawa Wschód (Zakręt)

Droga ekspresowa S17 Lubelska - Zakręt, budowa dobiega końca

Droga ekspresowa S17 Lubelska - Zakręt, budowa dobiega końca. Zdjęcia: GDDKIA

Zabraknie ważnego odcinka S7 na południe od Warszawy

Niestety, kierowcy nadal będą męczyć się na południowej wylotówce z Warszawy w stronę Krakowa. Drogowcy nie dotrzymali słowa i nie mamy co liczyć na udostępnienie do ruchu środkowego odcinka trasy S7 pomiędzy Warszawą a Grójcem. Prace budowlane na odcinku Lesznowola – Tarczyn cały czas trwają i wszystko wskazuje na to, że ruch będzie puszczony dopiero wiosną 2023 r. O aktualnych problemach z budową S7 pisaliśmy wcześniej tutaj:

Budowa S7 do Warszawy. Zagrożony termin przejezdności S7 Lesznowola – Tarczyn

Obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego

Na mapie drogowe Polski w grudniu pojawi się nowa obwodnica w woj. warmińsko-mazurskim. Będzie to około 17 kilometrowa trasa omijająca Nowe Miasto Lubawskie.

Autostrada A1. Z końcem listopada oddano do ruchu ostatnie 7 km na odc. Piotrków Trybunalski - Kamieńsk

Zakończono budowę jezdni na autostradzie A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Oznacza to, ze od końca listopada cała autostrada A1 jest przejezdna ale z ograniczeniami.

Autostrada A1 z Trójmiasta do granicy z Czechami. Ostatnie 7 km jezdni oddane do ruchu

Nowa autostrad A1 Tuszyn - Częstochowa w całości przejezdna

Nowa autostrada A1 Tuszyn - Częstochowa w całości przejezdna. Zdjęcia: GDDKIA

- Zakończono najważniejszy etap prac związany z budową jezdni na ostatnim odcinku A1 Kamieńsk – Piotrków Trybunalski. Oznacza to, że z Trójmiasta do granicy z Czechami można przejechać już dwujezdniową drogą – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie oznacza to jednak możliwości jazdy z autostradową prędkością 140 km/h. W dalszym ciągu bowiem poruszamy się po placu budowy. Prace na A1 potrwają do wiosny 2023 r.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na drodze S17