1. Strona główna
  2. S5 Grudziądz - Ostróda

Droga S5 pobiegnie dalej od A1 do Ostródy - mapa, przebieg

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-03-14
Droga S5 pobiegnie dalej od A1 do Ostródy - mapa, przebieg
Obwodnica Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16. W przyszłości ma ją zastąpić trasa S5. Zdjęcia: GDDKIA
Są plany wydłużenia drogi ekspresowej S5 z Nowych Marzów na autostradzie A1 koło Grudziądza, przez Iławę do Ostródy. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji dla jednego z etapów tego zadania. Niestety, mimo obietnic, jak na razie nie ma zagwarantowanych pieniędzy na dalszą realizację ekspresówki.

W październiku 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych z dnia 15 maja 2004, wydłużające planowany przebieg drogi S5 do Ostródy. Odcinek drogi ekspresowej będzie przebiegał od węzła w Nowych Marzach koło Grudziądza do Ostródy drogą S5, po śladzie obecnej DK16.

Na tej podstawie, w połowie 2017 roku ruszyło pierwsze z zadań - wykonanie koncepcji programowej, projektu budowlanego i projektu wykonawczego dla 6 km odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo – Wirwajdy. Dzięki inwestycji trasa S5 połaczy się drogą ekspresową S7 na węźle Ostróda Południe, bowiem odcinek jest kontynuacją obwodnicy Ostródy. Obecna droga krajowa nr 16 - obwodnica Ostródy zostanie przemianowana na S5.

 

Mapa przebiegu odcinka S5 Ornowo - Ostróda

Mapa przebiegu odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy (do obwodnicy Ostródy). Mapa: GDDKIA

Ujęcie drogi w rozporządzeniu o sieci dóg i autostrad daje możliwość Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do rozpoczęcia prac przygotowawczych. Te ruszą pod warunkiem, że inwestycja będzie uwzględniona w budżecie. Niestety, jak na razie, poza wspomnianymi pracami koncepcyjnymi dla krótkiego odcinka Ornowo - Wirwajdy, nie ma informacji o kolejnych przetargach.

Droga ekspresowa S5 będzie miała około 365 km. Skomunikuje Wrocław, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Grudziądz. Zapewni połączenie autostrady A4, przez autostradę A8 z autostradą A1. Przebiegnie przez województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie i jak wiele na to wskazuje, również warmińsko-mazurskie.

 

 

Podziel się:

Powiązane z "S5 Grudziądz - Ostróda":

droga ekspresowa S5 Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie) Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie) kujawsko-pomorskie
obwodnica Bydgoszczy Obwodnica Gniezna obwodnica Poznania S5 Gniezno - Bydgoszcz - A1 Grudziądz S5 Wrocław - Poznań Mapa autostrada A1 A1 Gdańsk - Toruń obwodnica Brodnicy obwodnica Inowrocławia obwodnica Torunia S10 Toruń - Bydgoszcz
POPULARNE W CONADROGACH.PL