1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wiosną zakończy się budowa obwodnicy Łodzi. Stecol finiszuje na S14

Wiosną zakończy się budowa obwodnicy Łodzi. Stecol finiszuje na S14

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-01-17
Wiosną zakończy się budowa obwodnicy Łodzi. Stecol finiszuje na S14
Na S14 Łódź Teofilów - Słowik zaawansowanie prac to już prawie 85 procent. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S14 domknie ring autostrad i dróg ekspresowych wokół aglomeracji łódzkiej. Na początku lata 2022 r. kierowcy mogli po raz pierwszy pojechać 12-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S14 między węzłami Lublinek i Aleksandrów Łódzki. W tym roku ostatni odcinek S14 Aleksandrów Łódzki - Słowik domknie łódzki ring. Według zapowiedzi drogowców trasa S14 ma być gotowa wiosną. Czy tak będzie?

Droga ekspresowa S14 - Zachodnia Obwodnica Łodzi to bardzo istotny, zarówno z lokalnego, jak i ogólnokrajowego punktu widzenia, element infrastruktury drogowej. Jej budowa realizowana jest kawałkami.

– Wiosną ubiegłego roku przekazaliśmy do użytkowania 12-kilometrowy odcinek od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki. Znacznie ograniczyło to ruch na przeciążonej DK71 i poprawiło warunki życia mieszkańców m.in. Konstantynowa Łódzkiego, dzięki wyprowadzeniu z centrum miasta ruchu tranzytowego – przypominają drogowcy.

Budowa ostatniego odcinka S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika zaawansowana jest w ponad 80 proc. Gotową trasą mamy pojechać w II kwartale 2023 roku. Inwestycja pozwoli domknąć ring autostradowo-ekspresowy wokół aglomeracji łódzkiej.

Zaawansowane prac na budowie odcinka S14 Aleksandrów Łódzki - Słowik wynosi już około 85 procent. Obecnie wszystkie obiekty inżynierskie są zrealizowane. Na finiszu są roboty branżowe i roboty drogowe.  Na około połowie trasy połozono już nawierzchnię i zainstalowano dużą część barier ochronnych. 

Dobre tempo a mimo to opóźnienie?

Tempo prac cieszy i jeszcze do niedawna drogowcy zapowiadali otwarcie drogi wiosną, przed majówką. Dotarliśmy jednak do informacji, że wykonawca odcinka, firma Stecol złozyła do GDDKIA wniosek o wydłużenie czasu na zakończenie robót. Jako przyczynę wskazuje pandemię i dłuższy czas na uzyskanie pozwoleń na budowę ronda na węźle Emilia. Było to dodatkowe zadnie o które rozszerzono podpisaną wczesniej umowę. Wykonawca chce przesunięcia terminu prawie wakacji br.  


Wszystkie obiekty w ciągu ostatniego odcinka S14 gotoweWszystkie obiekty w ciągu ostatniego odcinka S14 już gotowe. Zdjęcia: GDDKIA

Z końcem 2022 r. ponownie otwarto węzeł Emilia. Docelowo powstanie tam rondo, które skomunikuje autostradę A2 i DK91 z drogą ekspresową S14, będzie można na nim wybierać dowolny kierunek, jak również zawracać.


Budowa drogi ekspresowej S14 - rondo na węźle Emilia

Budowa drogi ekspresowej S14 - rondo na węźle Emilia. Zdjęcia: GDDKIA


W sumie budowa blisko 27 km drogi ekspresowej S14 od węzła Emilia do węzła Łódź Lublinek wyniesie ponad 1,5 mld zł. Całkowita wartość projektu to ponad 1,9 mld zł, z czego ponad 900 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ring dla aglomeracji łódzkiej

Po zakończeniu budowy ostatniego odcinka drogi S14 Łódź, wraz z przyległymi miejscowościami tworzącymi aglomerację, będzie pierwszym w Polsce miastem mogącym pochwalić się pełnym ringiem dróg najwyższych kategorii. W części będą to autostrady, a w części drogi ekspresowe. W tej chwili istnieją już cztery odcinki stanowiące części składowe tego ringu: od północy autostrada A2, od wschodu A1, od południa droga ekspresowa S8 i od zachodu droga ekspresowa S14 od węzła Róża do węzła Aleksandrów Łódzki.

Na dziś, przez teren województwa biegnie ponad 263 km autostrad (A1 i A2), blisko 213 km dróg ekspresowych (S8 i S14), blisko 506 km dróg głównych ruchu przyśpieszonego i 377 km dróg głównych. Już w tej chwili Łódź doskonale skomunikowana jest drogami najwyższych kategorii z Warszawą, Poznaniem, a dalej Berlinem (autostrada A2), Gdańskiem i Górnym Śląskiem (autostrada A1), a dalej z Czechami. Połączenie z Wrocławiem umożliwia droga ekspresowa S8.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S14 Jak dojadę - Łódź Jak dojadę - Pabianice