1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wysyp prac na A4: Zwężone jezdnie, remonty wiaduktów w Mysłowicach i nowe objazdy na węźle z S1

Wysyp prac na A4: Zwężone jezdnie, remonty wiaduktów w Mysłowicach i nowe objazdy na węźle z S1

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-08-17
Wysyp prac na A4: Zwężone jezdnie, remonty wiaduktów w Mysłowicach i nowe objazdy na węźle z S1
Trwają prace na A4 Katowice - Kraków. Najgorzej jest w Mysłowicach. Zdjęcie poglądowe: SAM SA
Duże utrudnienia czekają na kierowców podróżujących autostradą A4 Katowice – Kraków. Ekipy remontowe prowadzą prace na węzłach autostradowych, wiaduktach w Mysłowicach i Katowicach. Zwężone są pasy ruchu w obu kierunkach jazdy przez co tworzą się korki. Od czwartku (17 sierpnia) znacząco zmieni się organizacja ruchu na węźle Brzęczkowice w Mysłowicach, gdzie autostrada A4 łączy się z drogą ekspresową S1. Zamknięte są zjazdy z autostrady A4: z kierunku Kraków na Cieszyn i wjazd na A4 w kierunku Krakowa z drogi S1, z kierunku Łódź.

Spis treści:

Prace w zwiazku z wygaśnięciem koncesji A4 Katowice - Kraków

Remonty wiaduktów nad A4 w Mysłowicach i Katowicach

Duże zmiany i objazdy na węźle A4 z S1 w Mysłowicach

Prace na węźle Chrzanów - połączenie A4 z DK79

 

Prace w zwiazku z wygaśnięciem koncesji A4 Katowice - Kraków

W tym roku mamy olbrzymi wysyp remontów na koncesyjnej autostradzie A4 Katowice – Kraków. Koncesjonariusz prowadzi prace modernizacyjne i remontowe m.in. w związku z obowiązkiem przekazania autostrady A4 stronie państwowej w doskonałym stanie technicznym, tzn. takim, który nie będzie wymagał remontów i modernizacji przez kolejne lata. Umowa koncesyjna wygasa w 2027 roku.

Na jezdniach autostrady A4 Katowice – Kraków trwają bieżące naprawy jezdni przez co miejscowo występują zwężenia do jednego pasa ruchu na długości ok. 500 m. Roboty trwają codziennie od godziny 18.00 do godz. 5.00 i zakończą się 31 sierpnia.

Aktualne utrudnienia na autostradzie A4

 

Remonty wiaduktów nad A4 w Mysłowicach i Katowicach

Największe utrudnienia czekają na kierowców w Mysłowicach i Katowicach, gdzie remontowane są wiadukty. W Mysłowicach na kilometrowym odcinku autostrady (od km 348 do km 349) zamknięta jest jezdnia w kierunku Katowic. Cały ruch odbywa się po jezdni w kierunku Krakowa, gdzie są dwa zwężone pasy ruchu przeznaczone są dla ruchu w kierunku Katowic oraz dwa zwężone pasy dla ruchu w kierunku Krakowa. Koniec prac zaplanowano na listopad 2023 r.

Najwięskze utrudnienia na A4 Katowice - Kraków występuja w Mysłowicach. Mapa: SAM SA

Utrudnienia na autostradzie A4 Katowice - Kraków

Duże zmiany i objazdy na węźle A4 z S1 w Mysłowicach

Od dzisiaj (17 sierpnia) duże zmiany na węźle Brzęczkowice w Mysłowicach (km 349) – tu autostrada A4 łączy się z drogą ekspresową S1. Remont obiektu mostowego oraz nawierzchni jezdni na węźle wchodzi w kolejna fazę w związku z tym:

17 sierpnia zamknięta zostanie łącznica relacji Kraków-Cieszyn tj. zjazd z autostrady A4 z kierunku Kraków na drogę ekspresową S1 w kierunku Cieszyna. Objazd poprowadzony zostanie autostradą A4 do węzła Murckowska w Katowicach i następnie drogą krajową nr 86. Planowane otwarcie łącznicy: koniec września 2023 r.

17 sierpnia zamknięta zostanie łącznica relacji Łódź-Kraków tj. wjazd na A4 w kierunku Krakowa z drogi S1, z kierunku Łodzi. Objazd poprowadzony zostanie autostradą A4 do węzła Mysłowice, następnie łącznicami węzła i ponownie autostradą A4 w kierunku Krakowa. Planowane otwarcie łącznicy: koniec września 2023 r.

Utrudnienia występują też na jezdniach autostrady i drogi S1:

  • na jezdni w kierunku do Krakowa pod wiaduktem, dwa zwężone pasy ruchu z ograniczeniem prędkości do 60 km/godz. Na łącznicy węzła relacji Łódź- Kraków (włączenie ruchu z drogi S1 na A4) ustawiony jest znak „STOP”,

  • na jezdni w kierunku do Katowic pod wiaduktem, dwa zwężone pasy ruchu z ograniczeniem prędkości do 60 km/godz. Na łącznicy węzła relacji Cieszyn-Katowice (włączenie ruchu z drogi S1 na A4) ustawiony jest znak „STOP”,

  • na drodze S1, na obu jezdniach (w kierunku do Łodzi oraz do Cieszyna) w rejonie wiaduktu nad A4 - na odcinku ok. 1,8 km 2 zwężone pasy ruchu z ograniczeniem prędkości do 60 km/godz.

Kierowcom jadącym drogą ekspresową S1 od strony Cieszyna lub od Łodzi w kierunku Katowic zaleca się korzystanie z drogi krajowej nr 86. Również kierowcom jadącym autostradą A4 od Wrocławia w kierunku Łodzi lub Cieszyna zaleca się korzystanie z drogi krajowej nr 86.

Planowany termin zakończenia wszystkich prac na węźle to listopad 2023 r.

Prace na węźle Chrzanów - połączenie A4 z DK79

Przypominamy jeszcze o wymianie nawierzchni remoncie wiaduktu na węźle Chrzanów (km 371). Zamknięty jest wjazd na A4 z Trzebini w kierunku Krakowa wraz z fragmentem przyległej do wjazdu częścią drogi krajowej nr 79. Objazd dla łącznicy Trzebinia-Kraków poprowadzono przez najbliższe rondo w ciągu DK79 (w rejonie McDonald's) i następnie łącznicą Chrzanów-Kraków. Ruch na DK79 jest sterowany wahadłowo. Utrudnienia na łącznicy relacji Trzebinia-Kraków mają zniknąć na początku września, a wszystkie prace potrwają do października.

Wszystko o opłatach na autostradzie A4 

W 2023 roku zaszło dużo zmian w opłatach za przejazd autostradą A4. W kwietniu koncesjonariusz A4 Katowice – Kraków podniósł opłaty, ale od lipca zwolniono kierowców z opłat na państwowym odcinku A4 Wrocław – Gliwice. Oczywiście mowa o opłatach dla kierowców pojazdów do 3,5 tony. Poniżej liczymy ile kosztuje obecnie przejazd autostradą A4.

Ile kosztuje obecnie przejazd autostradą A4? Gdzie płatne odcinki autostrady A4

Punkt poboru opłat na A4 Katowice - Kraków

Punkt poboru opłat na A4 Katowice - Kraków. Zdjęcie: SAM SA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Utrudnienia na drodze S1 Jak dojadę - Chrzanów Jak dojadę - Katowice