1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Za kilka lat nowe trasy nad Bałtyk. Na DK22 i DK20 wyrosną nowe obwodnice - mapy

Za kilka lat nowe trasy nad Bałtyk. Na DK22 i DK20 wyrosną nowe obwodnice - mapy

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-31
Za kilka lat nowe trasy nad Bałtyk. Na DK22 i DK20 wyrosną nowe obwodnice - mapy
Budowa obwodnicy Gryfina. Kierowcy pojadą nią w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA
Ostatnie dni obfitowały w ważne decyzje dla budowy nowych obwodnic w woj. zachodniopomorskim. Drogowcy wybrali wykonawców obwodnic: Rusinowa i Stargardu, a lada dzień podpiszą umowę na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu DK22. Do 2030 roku powstanie dziewięć tras, które wyprowadzą ruch centrów miejscowości i ułatwią podróż nad Bałtyk.

Program budowy 100 obwodnic w woj. zachodniopomorskim obejmuje dziewięć nowych tras. Większość z nich to zadania ulokowane w ciągu dróg krajowych DK22 i DK20. Z nowych obwodnic mamy skorzystać przed 2030 rokiem.

Nowe obwodnice w woj. zachodniopomorskim - mapa

Nowe obwodnice w woj. zachodniopomorskim - mapa

Mapa: MI, GDDKIA

 

W rozpisanym na lata 2020-2030 rządowym Programie budowy 100 obwodnic znajduje się dziewięć inwestycji na Pomorzu Zachodnim.

Najbardziej zaawansowana w realizacji jest obwodnica Gryfina w ciągu DK31. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w IV kwartale tego roku.

Prace na obwodnicy Gryfina za półmetkiem - otwarcie w tym roku

Pół roku później kierowcy powinni pojechać obwodnicą Szczecinka w ciągu DK20. Jak informuje szczeciński oddział GDDKIA, jej budowa zakończy się w II kwartale przyszłego roku.

Mapa obwodnicy Gryfina na DK31

Mapa obwodnicy Gryfina na DK31

Mapa: GDDKIA

W toku są prace dla kolejnych tras. W lutym tego roku drogowcy zawarli umowę z wykonawcą obwodnicy Szwecji w ciągu DK22.

Z kolei dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 został opracowany projekt budowlany i w ubiegłym roku uzyskana decyzja ZRID. Inwestycja planowana jest do realizacji wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic (nowy węzeł łączący A6 z DK13).

 Mapa obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13
Mapa obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13

Mapa: GDDKIA

Trwają przetargi na realizację obwodnic Wałcza na DK22 i Stargardu na DK20. Dla obwodnicy Wałcza jest już wybrany wykonawca, do podpisania umowy brakuje jeszcze zakończenia kontroli prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Mapa przebiegu obwodnicy Wałcza na DK22

Mapa przebiegu obwodnicy Wałcza na DK22

Mapa: GDDKIA

Natomiast dla obwodnic Stargardu i Rusinowa drogowcy ostatnio wybrali najkorzystniejsze oferty w przetargach. Jeśli nie będzie odwołań to lada dzień podpiszą umowy.

Obwodnica Rusinowa na DK22 powstanie za trzy lata

Nowe obwodnice w ciągu DK22

Nowe obwodnice na DK22

Mapa: GDDKIA

W tym roku planowany jest jeszcze przetarg na obwodnicę Złocieńca w ciągu DK20. Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, która jako ostatnia ze wszystkich zachodniopomorskich inwestycji z Programu 100 obwodnic uzyskała decyzję środowiskową, będą prowadzone dalsze prace przygotowawcze.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 20 Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Człopa Jak dojadę - Gryfino