1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce

Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce

  1. conadrogach.pl
  2. ZDW Kraków
  3. 2014-04-03
Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce
Dobra wiadomość dla kierowców. Do marca przyszłego roku jadąc do Tarnowa, Nowego Sącza czy Oświęcimia będzie można sprawdzić czas przejazdu nie tylko na elektronicznych tablicach drogowych, ale również na specjalnie do tego stworzonej aplikacji mobilnej obsługiwanej przez smartfony i tablety.
Wszystko dzięki utworzeniu Zintegrowanego Systemu Sterowania Ruchem w Małopolsce, który ma za zadanie też m.in. rozładować notoryczny korek na trasie centrum Zakopanego - Morskie Oko.

Marta Maj, p.o. dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie oraz Antonio Fernando Munoz Suárez, dyrektor firmy Alumbrados Viarios Sociedad Anónima, podpisali w ubiegłym tygodniu umowę dotyczącą utworzenia Zintegrowanego Systemu Sterowania Ruchem w Małopolsce. Wykonawca został wyłoniony w przetargu. Projekt zakłada budowę systemu ITS będącego rozszerzeniem systemu Inteligentny System Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego, składającego się z sieci specjalistycznych urządzeń, m.in.: stacji monitorowania natężenia ruchu, stacji ostrzegania monitorujących warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacji monitoringu wizyjnego czy tablic informacji drogowej. Koszt inwestycji to ok. 10 mln zł. To rozwiązanie unikalne w skali całego kraju. Powiem więcej - możemy być z niego dumni także na arenie międzynarodowej. Docierają do nas bowiem głosy zagranicznych gości, którzy odwiedzają Małopolskę i sami podkreślają, że tego typu rozwiązania wcale nie są jeszcze tak powszechne w Europie – mówił we wtorek wicemarszałek Roman Ciepiela, który był obecny przy podpisaniu umowy z hiszpańskim wykonawcą.

Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce ma stanowić rozszerzenie Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem Regionu Podhalańskiego. Projekt zakłada także budowę systemów informatycznych oraz zarządzających, m.in. parkingiem w Palenicy Białczańskiej czy komunikacją zbiorową na trasie Zakopane - Morskie Oko.

W ramach projektu powstaną również aplikacje mobilne dla kierowców (m.in. aplikacja obsługującą parking w Palenicy Białczańskiej) wraz z portalem internetowym – także w wersji mobilnej. Stworzony system będzie miał charakter otwarty, co pozwoli w przyszłości na jego rozbudowę i integrację z innymi systemami. Co więcej, ZSSRWM zostanie zintegrowany z systemem lokalizacji pojazdów Państwowej Straży Pożarnej na terenie Małopolski. Pozwoli to na przekazywanie danych o natężeniu ruchu i czasie przejazdu określonymi drogami.

W ramach projektu ZSSRWM powstaną m.in. trzy dedykowane podsystemy informatyczne:

  • System czasu przejazdu – obejmie drogi wojewódzkie i krajowe na trasach obejmujących główne miasta województwa tj. Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, pomiędzy miejscowościami turystycznymi takimi jak, Piwniczna, Muszyna i Krynica Zdrój. System będzie też obsługiwał odcinek drogi wojewódzkiej nr 774 bezpośrednio przy Porcie Lotniczym Balice.

  • System zarządzania parkingiem w Palenicy Białczańskiej – powstanie system dynamicznego zarządzania ruchem wraz z uzyskaniem priorytetu dla komunikacji zbiorowej przy dojeździe do parkingu w Palenicy Białczańskiej. Miejsca parkingowe będzie można zarezerwować przez internet.

  • System zarządzania komunikacją publiczną na odcinku Zakopane – Morskie Oko – tj. budowa systemu zarządzania transportem zbiorowym z uwzględnieniem informacji dla podróżnych o czasie dojazdu i oczekiwania na środek transportu.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 28 Utrudnienia na drodze 4 Jak dojadę - Nowy Sącz Jak dojadę - Oświęcim