Radom
Radom w 1360 roku założył i nadał prawa miejskie Kazimierz Wielki. Od XIV w. do miasta tłumnie zaczęli sprowadzać się Żydzi. W 1939 roku stanowili ponad 30% populacji. Unikatem w skali kraju jest świetnie zachowany dawny układ urbanistyczny od wczesnośredniowiecznego grodziska do XIX-wiecznego centrum, które swoją funkcję pełni po dziś.
Wizytówką Radomia są też Radom Air Show (międzynarodowe pokazy lotnicze), Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski i Radomski Festiwal Jazzowy.
Drogi w Radomiu
Przez Radom przebiegają trzy ważne drogi krajowe – nr 7, nr 9 i nr 12. Wszystkie biegną przez tereny miasta, więc stwarzają większe lub mniejsze uciążliwości dla radomian. Konieczne stało się wybudowanie obwodnicy miasta, która została oddana do użytku kierowców 27 lutego 2015 r. - to południowa obwodnica, która docelowo ma przejąć ruch z krajowych DK7 i DK12. Południowa Obwodnica Radomia zaczyna bieg na południowym-wschodzie miasta, odbijając od ul. Grzecznarowskiego (DK12). Kończy bieg wpadając w drogę krajową nr 7 na południowy-zachód od Radomia. Całkowity koszt inwestycji pochłonął ponad 200 mln zł. Jej zakres objął przeszło 13 km dróg, cztery wiadukty, cztery ronda, kładkę dla pieszych, przejazd przez tory, a także kilka przejść gospodarczych i dla zwierząt. W planach jest powstanie także zachodniej obwodnicy Radomia, jednak tą inwestycją zajmie się już GDDKiA. Chodzi o 25-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S7, biegnący na zachód od miasta. Inwestycja została przyjęta do realizacji w latach 2014-2020.
Przebiegi dróg krajowych w Radomiu:
DK7 – droga o długości ok. 520 km, łącząca Żukowo koło Gdańska z granicą państwa ze Słowacją w Chyżnem (województwo małopolskie). Przebiega przez Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Warszawę, Jędrzejów, Miechów, Kraków i Myślenice. DK7 wpada do Radomia od południowego-zachodu ul. Warszawską po czym biegnie ul. Czarnieckiego i Kielecką opuszcza miasto na północnym-zachodzie.
DK9 – zaczyna swój bieg w Radomiu, odbijając na wschód od drogi krajowej nr 7 na Rondzie Narodowych Sił Zbrojnych na północnym-zachodzie miasta. Wiedzie ul. Żółkiewskiego, przez Rondo ks. Popiełuszki, al. Wojska Polskiego, pl. Matki Bożej Fatimskiej i ul. Słowackiego, którą opuszcza miasto. DK9 ma długość 189 km i biegnie do Rzeszowa przez Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Tarnobrzeg i Kolbuszową.
DK12 – jedna z najdłuższych krajówek w naszym kraju; ma długość ok. 757 km i łączy granicę polsko-niemiecką w Łęknicy (województwo lubuskie) z granicą państwa z Ukrainą w Dorohusku (województwo lubelskie). DK12 mija m.in. Żagań, Głogów, Leszno, Jarocin, Kalisz, Sieradz, Piotrków Trybunalski, Puławy i Chełm. Droga wpada do Radomia ul. Wolanowską od zachodu. Biegnie ul. NSZZ Solidarność, ul. Maratońską, ul. 1905 Roku, Grzecznarowskiego, ul. Wojska Polskiego i ul. Zwolińskiego opuszcza miasto. Jak widać po wielości ulic, jakie mija 12-ka w obrębie granic Radomia, jej uciążliwość dla mieszkańców jest znaczna. GDDKiA zaplanowała przebieg ekspresowej S12 na południe od Radomia, jednak prace nad projektami jej budowy zostały zawieszone. Nie ma też jasno ustalonego harmonogramu prac.
Radom posiada także trzy drogi wojewódzkie – wszystkie trzy zaczynają w mieście swój bieg.
DW737 – startuje na północ na Rondzie ks. Popiełuszki na północnym-wschodzie miasta. Jest to droga o długości ok. 31 km, łącząca Radom z Aleksandrówką.
DW740 – zaczyna bieg na zachodnich obrzeżach miasta, odbijając na zachód od krajowej 7-ki na skrzyżowaniu Okulickiego i Kieleckiej. Biegnie ul. W. Malczewskiej a po 31 km dociera do Potworowa.
DW744 – to najpoważniejsza z radomskich dróg wojewódzkich. Łączy miasto ze Starachowicami w województwie świętokrzyskim, ma 45 km długości. Droga rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu Maratońskiej, Wierzbickiej i 1905 Roku, gdzie odbija na południe od krajowej 12-ki. Biegnie ul. Wierzbicką, przecina Południową Obwodnicę Radomia i opuszcza granice miasta.