Droga ekspresowa S12 - stan realizacji, terminy
- Anna Kluba
- conadrogach.pl
- 2023-04-05
Spis treści:
- Kiedy będzie cała droga ekspresowa S12?
- Stan realizacji drogi ekspresowej S12 - mapa
- S12 w woj. łódzkim
- S12 w woj. mazowieckim
- S12 w woj. lubelskim
Kiedy będzie cała droga ekspresowa S12?
Droga ekspresowa S12 docelowo ma liczyć 315 km. S12 będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Będzie to jedna z kluczowych tras, tworzących horyzontalne uzupełnienie istniejącej i powstającej sieci dróg szybkiego ruchu. Obecnie w użytkowaniu jest ponad 93 km, niespełna 14 km jest w realizacji, a ponad 55 km na etapie przetargu. Na wysyp nowych kilometrów S12-ki będziemy musieli poczekać, bo w przygotowaniu jest jeszcze ponad 175 km.
Stan realizacji drogi ekspresowej S12 - mapa
Mapa: GDDKIA
S12 w woj. łódzkim
Na etapie przygotowania jest odcinek S12 od Piotrkowa Trybunalskiego (A1) do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego, o długości 61,2 km. Droga S12 będzie się łączyła na południe od Piotrkowa Trybunalskiego z autostradą A1 i pobiegnie przez Sulejów i Opoczno w kierunku Radomia. W toku jest procedura zmierzająca do wydania decyzji środowiskowej, która obejmuje zarówno drogę ekspresową S12, jak i S74 na terenie województwa łódzkiego. W 2022 roku drogowcy podpisali umowę na uzupełnienie dokumentacji w raporcie środowiskowym, która ma być gotowa wiosną przyszłego roku.
- Zakładamy, że w maju 2024 r. gotowy dokument trafi do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Oznacza to, że na początku 2025 roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) powinna się stać prawomocna. To pozwoli na podjęcie kolejnych kroków – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Warto dodać, że planowana jest realizacja nowego odcinka drogi ekspresowej S12 w woj. łodzkim, który połączy autostradę A1 i drogę ekspresową S8 w rejonie Łodzi z kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S8 w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego oraz z drogą ekspresową S74 (węzeł Kozenin) koło Sulejowa. Realizacja nowego fragmnetu o długości ok. 64 km została ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. i ma zielone światło do realizacji.
Nowy odcinek S12 w województwie łódzkim połączy S8 z S74
Mapa: GDDKIA
S12 w woj. mazowieckim
Na terenie woj. mazowieckiego droga ekspresowa S12 pobiegnie od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w woj. lubelskim. W toku jest przygotowanie dokumentacji projektowej tj. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałami do uzyskania DŚU.
Dla odcinka trasy S12 na zachód od Radomia, w październiku 2021 r. GDDKIA otrzymała decyzję środowiskową dla wariantu 2 (pomarańczowego) wskazanego jako rekomendowany. W styczniu br. GDOŚ rozpatrzyła odwołania, decyzja jest ostateczna. Przyszła ekspresówka o długości ok. 41,3 km przebiegać będzie przez teren gmin Gielniów, Przysucha (gm. wiejska), miasto Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Droga na tym odcinku będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły: Gielniów, Przysucha i Wieniawa.
W tym roku drogowcy planują ogłosić przetargi na realizację niemal 30 km tej drogi ekspresowej (w systemie Projektuj i buduj) od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do węzła Wieniawa (woj. mazowieckie).
W przypadku odcinka na wschód od Radomia toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. We wniosku o uzyskanie DŚU drogowcy wskazali jako preferowany wariant B (kolor brązowy) z podwariantem AB. Wybrany wariant o długości ok. 67 km przebiega przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).
Mapa drogi ekspresowej S12 w woj. łódzkim i mazowieckim
Mapa: GDDKIA
S12 w woj. lubelskim
Na terenie woj. lubelskiego w użytkowaniu jest obecnie odcinek drogi ekspresowej S12 niemal od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego. Początkowe ok. 6 km to odcinek jednojezdniowy, do którego w ramach budowy trasy pomiędzy Radomiem i Puławami zostanie dobudowana druga jezdnia. Dalej, od okolic węzła Puławy Zachód do Piaski Wschód mamy już docelową dwujezdniową drogę ekspresową o długości ok. 87 km.
Droga ekspresowa S12. Zdjęcia: GDDKIA
Ekspresówka zostanie wydłużona dalej na wschód, do przejścia granicznego w Dorohusku. Będzie to zupełnie nowa, 75 kilometrowa trasa. Obwodnica Chełma o długości ok. 13,6 km jest już w rękach wykonawcy, który po wydaniu decyzji ZRID rozpocznie prace w terenie. Start budowy obwodnicy planowany jest w tym roku.
Dla trzech odcinków S12 między Piaskami a Dorohuskiem (Piaski - Dorohucza, Dorohucza - Chełm, Chełm - Dorohusk), toczą się postępowania przetargowe na realizację. Obecnie trwa badanie ofert, które złożyli wykonawcy. W połowie marca br. GDDKIA wyłoniła najkorzystniejszą ofertę dla odcinka S12 Dorohucza – Chełm.
GDDKIA wybrała wykonawcę drogi S12 Dorohucza – Chełm
Jak zapowiada GDDKIA, podpisanie umów na zaprojektowanie i budowę wspomnianych odcinków planowane jest w tym roku.
Droga ekspresowa S12 pomiędzy Piaskami i Chełmem w całości przebiegać będzie po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny wysoce zurbanizowane i cenne przyrodniczo. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga, po dwa pasy w każdym kierunku oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego, mosty, wiadukty oraz przejścia dla zwierząt. Planowane są też dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych: MOP Stołpie oraz MOP Teosin.
Mapa drogi ekspresowej S12 Piaski - Chełm - Dorohusk
Mapa. GDDKIA
Z pierwotnych planów, po wykonaniu badań geologicznych, został wyłączonyfragment o długości ok. 5,7 km na połączeniu zakładanych wcześniej dwóch odcinków realizacyjnych. W rejonie planowanego węzła Dorohucza, pod warstwą ziemi, stwierdzono bowiem występowanie odpadów przemysłowych. W związku z tym przebieg trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe będzie zmieniony. Wymaga to pracowania nowego wariantu i uzyskania DŚU.