1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A4 będzie bezpłatna i szersza

Autostrada A4 będzie bezpłatna i szersza

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-14
Autostrada A4 będzie bezpłatna i szersza
Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umów z koncesjonariuszami A4 i A2. Zdjęcia: GDDKIA
Resort infrastruktury nie planuje pobierać opłat po wygaśnięciu koncesji dla płatnego obecnie odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków. Oznacza to, że w od 2027 roku jedna z najważniejszych dróg w Polsce będzie bezpłatna. W planach jest też rozbudowa autostrady o trzeci pas ruchu w obu kierunkach.

Obecnie kierowcy pojazdów osobowych zapłacą z przejazd autostradą A4 jedynie na koncesyjnym odcinku A4 Katowice – Kraków. Niestety od kwietnia br. opłaty na A4 ponownie poszły w górę za przejazd cały koncesyjnym odcinkiem i płacimy już 32 zł. Taka sytuacja potrwa jeszcze przez niespełna trzy lata, bo w marcu 2027 roku wygaśnie umowa koncesyjna na zarządzanie i utrzymanie autostrady A4, a Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że nie planuje wprowadzania opłat. Planuje natomiast rozbudowę odcinka o dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku. Drogowcy zapewniają, że przygotowania do inwestycji już trwają. W najbliższej perspektywie ma ruszyć przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do przebudowy i rozbudowy tego odcinka. Jednym z kluczowych zadań, po przejęciu od Stalexportu odcinka A4, ma być poprawa przepustowości tej drogi.

O tym, że resort Infrastruktury nie planuje wydłużenia umów koncesyjnych dla autostrad A4 i A2 pisaliśmy wczesniej:

Koncesyjne autostrady A2 i A4 będą bezpłatne gdy przejdą w ręce GDDKIA

Obecnie bezpłatnie podróżujemy autostradami pod zarządem GDDKIA, czyli A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Gliwice. Opłaty dla pojazdów osobowych zawieszono również na koncesyjnym odcinku autostrady A1 Gdańsk – Toruń. W przyszłości wszystkie autostrady maja być bezpłatne dla aut osobowych i motocykli.

 

Przypominamy, że Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady (koncesjonariusz autostrady A4 Katowice – Kraków) I kwartał tego roku podsumowała na plusie. Przychody wyniosły w I kwartale bieżącego roku ok. 127,2 mln zł, co stanowi przyrost o ok. 23 proc. w stosunku do poziomu ubiegłorocznego. Zysk netto ukształtował się na poziomie ok. 59,2 mln zł, czyli o 45,8 proc. wyższym niż osiągnięty w I kwartale ubiegłego roku. Na powyższe wyniki wpłynęły: wzrost natężenia ruchu, zmiana stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków wprowadzona 3 kwietnia 2023 r. dla wszystkich kategorii pojazdów oraz zniesienie preferencyjnej stawki dla kierowców korzystających z płatności automatycznych w styczniu tego roku.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Chrzanów Jak dojadę - Kraków