1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Budimex wybuduje kolejną część obwodnicy Sanoka na DK28

Budimex wybuduje kolejną część obwodnicy Sanoka na DK28

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-05-17
Budimex wybuduje kolejną część obwodnicy Sanoka na DK28
I część obwodnicy Sanoka oddano na początku 2020 r. Za ponad 3 lata pojedziemy kolejnym jej odcinkiem. Zdjęcia: GDDKIA
Wkrótce ruszy realizacja kolejnego odcinka obwodnicy Sanoka (woj. podkarpackie). Drogowcy podpisali umowę z firmą Budimex, która zajmie się zaprojektowaniem i budową 3 kilometrowego odcinka drogi krajowej DK28. Obejście Sanoka w połączeniu z planowanymi obwodnicami Jasła, Brzostu i Kołaczyc w ciągu DK73 oraz z przebudową tej drogi to dla kierowców 35 km niemal nowej trasy.

Umowa na budowę drugiego etapu obwodnicy Sanoka podpisana. Budowa 3 kilometrowego odcinka będzie kosztować ponad 152 miliony złotych. Połączy on odcinek drogi zrealizowany w ramach I etapu z DK28 w Bykowcach na drugim brzegu Sanu.

- Podpisaliśmy umowę na budowę II etapu obwodnicy Sanoka, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 28. To pierwsze zadanie z Programu budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, które wchodzi w etap realizacji – poinformował rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Za przygotowanie projektu oraz budowę odpowiedzialna jest firma Budimex, która ma miała 39 miesięcy na realizację zadania (bez okresów zimowych, 16 grudnia – 15 marca, w trakcie prac budowlanych).

W budowie ponad 42 km ekspresowego połączenia S19 Rzeszów - Barwinek

II etap obwodnicy Sanoka będzie miał długość ok. 3 km. Na początkowym odcinku wykorzysta przebieg istniejącej DK84, a następnie zostanie skierowana na północ na drugą stronę Sanu. Na wspólnym przebiegu z DK84 droga wyposażona zostanie w pas wielofunkcyjny. W ramach zadania wybudowane zostaną m.in. dwa skrzyżowania typu rondo w miejscach krzyżowania się obwodnicy z istniejącymi drogami krajowymi (DK84 i DK28). Wybudowane zostaną obiekty inżynierskie: cztery mosty (wszystkie pełniące dodatkowo funkcję ekologiczną), trzy przepusty (w tym jeden pełniący dodatkowo funkcję ekologiczną) i mur oporowy. Największym wyzwaniem będzie budowa mostu nad linią kolejową i rzeką San o długości całkowitej ponad 300 m i przęśle nurtowym o długości 150 m. Wykonane zostaną też chodniki, ścieżki pieszo - rowerowe oraz jezdnie dodatkowe do obsługi przyległych nieruchomości. Dodatkowo droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

Mapa przebiegu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 - odcinek w realizacji

Mapa przebiegu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 - II etap, odcinek w realizacji

Mapa: GDDKIA

Mapa przebiegu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 - odcinek w użytkowaniu

Mapa przebiegu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28

Mapa: GDDKIA

Oddany do ruchu 30 stycznia 2020 r. I etap obwodnicy Sanoka pozwolił na skierowanie ruchu tranzytowego z kierunku Krosna na DK28 i DK84 w kierunku przejścia granicznego Krościenko - Smolnica.  Dzięki budowie nowego odcinka obwodnicy ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z centrum Sanoka, a kierowcy będą mogli sprawniej podróżować w kierunku Przemyśla i dalej w kierunku przejść granicznych z Ukrainą. Budowa II etapu spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu DK28.


II część obwodnicy Sanoka wyprowadzi tranzyt z miasta i ułatwi przejazd w stronę Przemyśla

II część obwodnicy Sanoka wyprowadzi tranzyt z miasta i ułatwi przejazd w stronę Przemyśla. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Sanoka to pierwsze zadanie z Programu budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, które wchodzi w etap realizacji. W sumie powstanie tu osiem nowych obwodnic:

 • obwodnica Sanoka w ciągu DK28,
 • obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
 • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
 • obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
 • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
 • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77,
 • obwodnica Jasła w ciągu DK73,
 • obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73.

Druga w kolejce do realizacji jest obowdnica Pilzna, dla której niedawno drogowy ogłosili przetarg:

Jest przetarg na obwodnicę Pilzna. DK73 do Jasła zmieni przebieg i wygląd

Nowe obwodnice na Podkarpaciu w ramach programu budowy 100 obwodnic

Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 28 Utrudnienia na drodze 73 Jak dojadę - Sanok