1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Budowa S61: Obwodnica Suwałk przed Wielkanocą, Szczuczyna za rok

Budowa S61: Obwodnica Suwałk przed Wielkanocą, Szczuczyna za rok

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-03-22
Budowa S61: Obwodnica Suwałk przed Wielkanocą, Szczuczyna za rok
Obwodnica Suwałk jest niemal gotowa. Jej oddanie planowane jest na połowę kwietnia. Zdjęcia: GDDKIA
Jeśli pogoda dopisze, to obwodnica Suwałk zostanie oddana do ruchu przed Wielkanocą - zapowiadają drogowcy. Na ten 13 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 z niecierpliwością oczekują mieszkańcy Suwałk i kierowcy. Pierwsi narzekają na hałas i ulice rozjeżdżane przez tiry, drudzy na olbrzymie korki. Tymczasem 90 km na południowy - zachód rozbudowywana jest obwodnica Szczuczyna - również część drogi S61, międzynarodowej trasy Via Batica.

Budową obwodnicy Suwałk zajmuje się firma Budimex, z którą podpisano umowę we wrześniu 2015r. Realizuje ona prace o wartości 299,4 mln zł. Zgodnie z kontraktem, obwodnicą mieliśmy pojechać 17 marca. Prace jednak nadal trwają. Układana jest ostatnia warstwa bitumiczna, tzw. ścieralna na drogach dojazdowych, montowane jest oznakowanie pionowe, wkrótce pionowe, trwają prace porządkowe.

- Obwodnica Suwałk jest niemal gotowa – wykonawcy pozostały do wykonania elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, na przykład - oznakowanie poziome, pionowe, bariery ochronne, itp. Dotychczas warunki atmosferyczne uniemożliwiały wykonanie tych prac, bo np. wykonanie oznakowania poziomego grubowarstwowego wymaga 10 dni z temp. powyżej +5 stopni i bez przymrozków w nocy i bez opadów atmosferycznych. Obecnie pogoda się poprawiła, choć jest bardzo zmienna – informuje białostocki oddział GDDKIA.

 

Obwodnica Suwałk w budowie - marzec 2019 r.

Obwodnica Suwałk w budowie - marzec 2019 r. Zdjęcia: GDDKIA

Drogowcy zapowiadają, że udostępnienie trasy kierowcom planowane jest przed Wielkanocą. Warunkiem jest sprzyjająca pogoda. Oddanie do ruchu obwodnicy poprzedzi jeszcze uzyskanie koniecznych decyzji administracyjnych umożliwiających użytkowanie trasy.

Obwodnica Suwałk to część drogi ekspresowej S61 i międzynarodowej trasy Via Baltca. Obwodnica o długości 13 kilometrów łączy się z dwujezdniowym fragmentem obwodnicy Augustowa (12 km) na węźle „Suwałki Południe” (dawniej Lotnisko), następnie omija Suwałki od zachodu i północy i łączy się z istniejącą drogą krajową nr 8 (Suwałki – Budzisko).

Obwodnica Szczuczyna za rok

Tymczasem 90 km na południowy - zachód trwają prace przy budowie II jezdni obwodnicy Szczuczyna ( dł.6,58 km) w ciągu planowanej drogi ekspresowej S 61. Roboty prowadzone są głownie przy obiektach inżynierskich – montaż zbrojenia przy fundamentach i podporach, betonowanie, a w części drogowej - także roboty ziemne w zależności od miejsca – zdejmowanie humusu, wymiana gruntów, dogęszczanie warstw nasypów wykonanych przed zimą, itp. Zadnie ma być zakończone wiosną 2020 roku i wówczas dwujezdniowa obwodnica Szczuczyna będzie częścią drogi ekspresowej S61.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S61 Jak dojadę - Suwałki