1. Strona główna
  2. obwodnica Suwałk

Obwodnica Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61

  1. conadrogach.pl
  2. opracowanie własne
  3. 2019-02-28
Obwodnica Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61
Obwodnica Suwałk to odcinek drogi ekspresowej S61, przyszłej drogi Via Baltica pomiędzy Ostrowią Mazowiecką przez Łomżę do granicy Polski z Litwą. Zdjęcia: GDDKiA
Obwodnica Suwałk liczy 12,8 km i jest częścią ciągu drogi ekspresowej S61 a zarazem międzynarodowego szlaku Via Baltica. Wraz z oddaną obwodnicą Augustowa tworzy około 25 km odcinek ekspresówki na Podlasiu. Za realizacje obwodnicy odpowiedzialna była firma Budimex. Betonową obwodnicę oddano do ruch 13 kwietnia 2019 roku.

Obwodnica Suwałk realizowana była w systemie projektuj i buduj. W ramach inwestycji powstała droga w nawierzchni betonowej, rozbudowano węzeł Suwałki Południe, powstał też nowy węzeł Suwałki Zachód oraz elementy węzła Suwałki Północ, tj. łącznica o długości około 670 metrów do istniejącej DK nr 8, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi. W ciągu trasy zlokalizowanych jest siedem obiektów inżynierskich, pięć nad nią i jeden nad torami PKP.

Mapa obwodnicy Suwałk w ciągu drogi ekspresowej S61

Obwodnica Suwałk łączy się będzie z dwujezdniowym fragmentem obwodnicy Augustowa (12 km) na węźle „Suwałki Południe”. Następnie omija Suwałki od zachodu i północy. Całość stanowi blisko 25-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S61 w woj. podlaskim.

 

Obwodnica Suwałk, droga ekspresowa S61

Obwodnica Suwałk to odcinek drogi ekspresowej S61, przyszłej drogi Via Baltica pomiędzy Ostrowią Mazowiecką przez Łomżę do granicy Polski z Litwą.

Wartość kontraktu budowlanego to 299,45 mln. zł., natomiast wartość całej inwestycji z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót, to 391 mln. zł. Obwodnica została dofinasowana z UE w ramach projektu Łącząc Europę.  

Podziel się:

Powiązane z "obwodnica Suwałk":

droga ekspresowa S61 Suwałki (woj. podlaskie) podlaskie
obwodnica Augustowa obwodnica Ełku Obwodnica Łomży Obwodnica Stawisk obwodnica Szczuczyna S61 Suwałki - Budzisko via Baltica obwodnica Białegostoku S8 Warszawa - Białystok
POPULARNE W CONADROGACH.PL