1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Coraz bliżej budowy drogi S11 z Koszalina. Jest pierwszy wniosek o ZRID

Coraz bliżej budowy drogi S11 z Koszalina. Jest pierwszy wniosek o ZRID

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-12-08
Coraz bliżej budowy drogi S11 z Koszalina. Jest pierwszy wniosek o ZRID
S11 obwodnica Szczecinka w użytkowaniu, w realizacji odc. S11 Koszalin - Bobolice. Zdjęcia: GDDKIA
Odcinek drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice liczy łącznie blisko 48 km. Jego realizacja „projektuj i buduj” została podzielona na trzy odcinki i ma zakończyć się za trzy lata. Wszystko wskazuje na to, że ekspresową trasą S11 najszybciej pojedziemy na północy Polski (z wyłączeniem obwodnicy Olesna w woj. opolskim).

S11 Koszalin - Bobolice w realizacji projektuj i buduj

Obecnie w realizacji projektuj i buduj są trzy odcinki trasy ekspresowej S11 od Koszalina do Bobolic o łącznej długości 47,7 km:

  1. S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km,

  2. S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino o długości 19,28 km,

  3. S11 Kłanino - Bobolice o długości 11,6 km.

Odcinek S11 Koszalin - Bobolice rozpocznie się od fragmentu S11 stanowiącego włączenie do obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6, a zakończy się na południe od miejscowości Bobolice. Odcinek ten wyprowadzi ruch tranzytowy z miejscowości położonych przy obecnym przebiegu DK11, takich jak Manowo, Mostowo, Grzybnica czy Bobolice. Umowy o łącznej wartości 1,5 miliarda złotych zawarto w lutym i marcu tego roku. Ukończenie budowy trasy planowane jest w 2023 roku.

Wykonawcy doszli już do finału prac projektowych i rozpoczął się proces składania wniosków o wydanie decyzji ZRID (zgoda na realizację inwestycji drogowej). Tym samym, zgodnie z terminem kontraktowym, został osiągnięty jeden z kluczowych kamieni milowych umowy na zaprojektowanie i budowę tego fragmentu S11. Wydanie decyzji ZRID umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych, co jest planowane w III kwartale przyszłego roku. Zakończenie realizacji inwestycji ma nastąpić w 2023 roku.

Budowa drogi S6 Szczecin - Gdańsk. Przetargi na brakujące odcinki trasy S6 na Pomorzu

ZRID dla S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino w toku

Do Wojewody Zachodniopomorskiego trafił już wniosek o wydanie decyzji ZRID dla odcinka S11 od węzła Zegrze Pomorskie do węzła Kłanino. Wykonawcą odcinka jest firma Mostostal Warszawa (umowa z lutego 2020 r.).

- Przez najbliższe miesiące będzie prowadzona procedura wydania decyzji ZRID przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, która będzie również obejmowała ponowną ocenę oddziaływania na środowisko. Na mocy decyzji ZRID zostaną również przejęte nieruchomości potrzebne do budowy drogi i ruszy procedura odszkodowawcza – wyjaśniają drogowcy.

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice w podziale na odcinki. Mapa: GDDKIA

Ruch po dwujezdniowej S10 obwodnicy Kobylanki. S10 Szczecin – Piła w przygotowaniu

Wkrótce wnioski o decyzje ZRID dla dwóch kolejnych odcinków S11

Odcinek S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino to jeden z trzech odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice. Umowy na realizację pozostałych dwóch odcinków zostały podpisane na początku marca tego roku. Prace projektowe dla tych odcinków również przebiegają zgodnie z harmonogramami. Jeszcze w tym miesiącu wykonawca odcinka Koszalin - Zegrze Pomorskie planuje złożenie wniosku o decyzję ZRID. Natomiast dla odcinka Kłanino - Bobolice wniosek o decyzję ZRID powinien zostać złożony na początku stycznia 2021 r.

Nowa trasa ekspresowa S11 w większości będzie poprowadzona nowym przebiegiem, w oddaleniu od obecnej drogi krajowej nr 11. Ten odcinek umożliwi całkowite ominięcie Koszalina, włączając się w budowaną obwodnicę Koszalina i Sianowa na węźle Koszalin Zachód. Droga wyprowadzi ruch tranzytowy z szeregu miejscowości przy obecnej DK11. W ramach inwestycji powstanie również łącznik S11 z DK25 na południe od Bobolic.

Ponad 300 km trasy S11 Szczecinek – Kępno w projektowaniu, terminy budowy

Przypominamy, że opracowywana jest również dokumentacja dla ostatniego fragmentu S11 w woj. zachodniopomorskim, odcinka Bobolice - Szczecinek o długości 24,5 km. 

Droga ekspresowa S11 docelowo będzie miała 550 km długości i połączy 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie. Korytarz drogi prowadzi w większości śladem obecnej drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg – Poznań - Bytom. To jedna z podstawowych tras komunikacji drogowej łącząca środkowe i wschodnie wybrzeże Bałtyku poprzez tereny Wielkopolski ze Śląskiem, a poprzez autostradę A4 z Małopolską i Podkarpaciem.

W 2019 roku w woj. zachodniopomorskim przybyło 144 km nowych dróg ekspresowych: S6 Goleniów - Koszalin i S11 obwodnica Szczecinka. W realizacji jest obecnie kolejne 158 km obwodnic i dróg S3, S10 i S11 o wartości 5,77 mld złotych. W dalszej kolejności przygotowywane do realizacji jest 350 km o wartości ponad 18 mld złotych.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Koszalin