1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Do końca 2025 r. po trzy pasy na A2 - obwodnicy Poznania

Do końca 2025 r. po trzy pasy na A2 - obwodnicy Poznania

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-31
Do końca 2025 r. po trzy pasy na A2 - obwodnicy Poznania
Zdjęcia: conadrogach.pl
Na 2024 rok planowana jest rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód. Poszerzanie autostrady A2 obejmie 10-kilometrowy fragment w podziale na etapy. Prace prowadzone będą pod ruchem. To kolejny etap prac na autostradzie A2 na południe od Poznania. W ubiegłym roku prace objęły odcinek Poznań Zachód – Poznań Krzesiny.

Fragment autostrady A2 od węzła Poznań Zachód (okolice Głuchowa) do węzła Poznań Wschód (koło Nagradowic), stanowi południową obwodnicę Poznania. Jest to część koncesyjnego odcinka autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin, którym zarządza Autostrada Wielkopolska. Z uwagi na coraz większy ruch i zatory drogowe, koncesjonariusz podjął decyzję o rozbudowie obwodnicy o dodatkowy pas ruchu.

Jak wynika z danych Autostrady Wielkopolskiej SA średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tysięcy aut na dobę. Dobudowa trzeciego pasa ruchu stała się więc koniecznością. Inwestycja prowadzona jest etapami.

Więcej płacimy za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl – Konin

W 2023 r. zakończyły się prace na odcinku A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny. Na ten rok zapowiedział kontynuację rozbudowy do węzła Poznań Wschód. Dzięki inwestycji cała obwodnica będzie miała po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Prace prowadzone będą bez zamykania autostrady, czyli pod ruchem. Dla kierowców oznacza to olbrzymie utrudnienia i korki na A2.

Koncesjonariusz, zaznacza, że będzie to znacznie trudniejsza pod względem technicznym realizacja niż niedawna rozbudowa odcinka A2 Poznań Zachód – Poznań Krzesiny. Obejmuje ona większy zakres prac ziemnych, miedzy innymi wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach.

- Równolegle z realizowaną rozbudową zostaną wyremontowane istniejące jezdnie oraz przebudowana infrastruktura podziemna i naziemna. W poszczególnych etapach zaplanowano także dodatkowe prace w rejonie węzłów Poznań Wschód i Poznań Luboń. Ponadto zostaną poszerzone i wyremontowane dwa mosty autostradowe – dodaje Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa spółki AWSA.

Rozbudowę odc. A2 Poznań Krzesiny – Poznań Wschód podzielono na etapy. Roboty mają ruszyć w tym roku i potrwać do końca 2025 roku.

Odcinkowy pomiar prędkości na A2 obwodnicy Poznania po pierwszych miesiącach

Przypominamy, że od lutego obowiązuje odcinkowy pomiar prędkości na A2 między węzłami Poznań Komorniki a Poznań Krzesiny. Jak ocenia koncesjonariusz, już po pierwszym miesiącu działania widoczny był jego pozytywny wpływ.

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań