1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Droga ekspresowa S11 w woj. opolskim – jak idą prace?

Droga ekspresowa S11 w woj. opolskim – jak idą prace?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-01-03
Droga ekspresowa S11 w woj. opolskim – jak idą prace?
Droga ekspresowa S11 będzie miała 550 km. W 2023 r. kierowcy dostaną jej nowe odcinki Koszalin - Bobolice i obwodnicę Olesna. Zdjęcia: GDDKIA
W 2023 roku zakończy się budowa blisko 25-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 w woj. opolskim. Kierowcy zyskają komfortową trasę, którą ominą Olesno. Coraz bardziej zaawansowane prace dotyczą kolejnych odcinków drogi S11 w woj. opolskim na trasie Kępno - Olesno - Bytom, które mają już ważną decyzję środowiskową.

S11 obwodnica Olesna (24,5 km) - budowa dobiega końca

Aktualne zaawansowanie budowy obwodnicy Olesna wynosi 80 proc. Od połowy grudnia rozpoczęła się przerwa zimowa, ale wykonawcy w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych mogą realizować część robót z uwzględnieniem reżimów technologicznych.

Roboty ziemne w zakresie wykopów, nasypów oraz wzmocnienia podłoża w ciągu trasy głównej oraz dróg poprzecznych są na końcowym etapie. Warstwa podbudowy bitumicznej jest już widoczna na znacznym odcinku trasy głównej. Tam, gdzie jest taka możliwość, ruch kierowany jest na wykonane obiekty mostowe. Na pozostałych prowadzone są prace wykończeniowe.

Gotową obwodnicą Olesna, czyli 25 km odcinkiem drogi S11, kierowcy pojadą w drugim kwartale 2023 r.

Około 260 km nowych dróg w 2023 r. Znaczna część to autostrada A18 oraz drogi S11 i S61

Budowa obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11 - stan prac grudzień 2022 r.

Budowa obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11 - stan prac grudzień 2022 r. Zdjęcia: GDDKIA

Kolejne ok. 46 km drogi ekspresowej S11 na etapie przygotowania

Dla budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku Kępno - granica woj. opolskiego i śląskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna jako odrębnym, realizowanym obecnie zadaniem) w sierpniu 2021 roku została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Projektant przeanalizował wcześniej cztery warianty przebiegu trasy głównej S11, z których ostatecznie wybrany został wariant o długości 45,8 km. Pod koniec listopada 2022 r. decyzja ta po wniesionych odwołaniach stała się ostateczna.

Zaplanowana na tym odcinku inwestycja według wariantu W2B przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej S11 z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Jej początkowy fragment zlokalizowany będzie na terenie woj. wielkopolskiego (na długości ok. 12 km), łącząc się z oddaną do ruchu 16 sierpnia 2021 r. obwodnicą Kępna (II etap). Kolejna, niemal 3-kilometrowa część trasy, zlokalizowana będzie na terenie woj. łódzkiego. 31 km drogi przebiegać będzie na terenie woj. opolskiego, przez gminy Byczyna, Kluczbork i Lasowice Wielkie. Wybrany do realizacji wariant trasy omija od północy Kluczbork i Byczynę. Koniec tego odcinka połączy się z realizowaną obecnie obwodnicą Olesna.

W ciągu 46 km trasy S11 powstaną cztery węzły drogowe: Kluczbork Północ, Kluczbork Południe, Byczyna oraz Siemianice. Za węzłem Kluczbork Północ powstanie MOP - parking z toaletami (po obu stronach drogi ekspresowej), stacją paliw i restauracją.

Budowa drogi ekspresowej S11 od Kępna do Olesna planowana jest na lata 2025-27.


Mapa drogi ekspresowej S11 w woj. opolskim, łódzkim i śląskim
Mapa drogi ekspresowej S11 w woj. opolskim, łódzkim i śląskim. Mapa: GDDKIA


Droga ekspresowa S11
docelowo będzie miała 550 km długości i połączy 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie. Korytarz drogi prowadzi w większości śladem obecnej drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg – Poznań - Bytom. To jedna z podstawowych tras komunikacji drogowej łącząca środkowe i wschodnie wybrzeże Bałtyku poprzez tereny Wielkopolski ze Śląskiem, a poprzez autostradę A4 z Małopolską i Podkarpaciem.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Byczyna Jak dojadę - Kluczbork