1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Droga S3 i DK3 - gdzie korki, roboty i utrudnienia w drodze nad morze

Droga S3 i DK3 - gdzie korki, roboty i utrudnienia w drodze nad morze

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-08-12
Droga S3 i DK3 - gdzie korki, roboty i utrudnienia w drodze nad morze
Trasa Szczecin - Świnoujście. Tu istniejącą DK3 na północ od Troszyna w 2024 r. zastąpi nowa droga ekspresowa S3. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S3 to jedna z głównych tras, obok autostrady A1, prowadzących nad polskie morze. W czasie wakacji i długich weekendów blokują się najbardziej newralgiczne miejsca na trasie. Gdzie najczęściej tworzą się korki i spowalnia się ruch na trasie S3 w kierunku Szczecina i DK3 do Świnoujścia? Jakie obecnie są utrudnienia na S3, DK3 i A6?

Przed wyjazdem na zachodnie wybrzeże Bałtyku lub w drodze powrotnej warto sprawdzić jak wygląda sytuacja na drodze S3, A6 – obwodnicy Szczecina i DK3 do i ze Świnoujścia. Duże natężenie ruchu kołowego w tym okresie powodować może utrudnienia w ruchu drogowym szczególnie podczas weekendów. Czasem lepiej skorzystać z tras alternatywnego dojazdu nad morze, które w wielu przypadkach prowadząc drogami wojewódzkimi.Mapa tras alternatywnych nad Bałtyk

Mapa tras alternatywnych nad Bałtyk. Takie mapki rozdaje Policja w czasie wakacji. Mapa: GDDKIAPrzy dużym natężeniu ruchu, zwłaszcza w wakacyjne weekendy, tworzą się korki na obwodnicy Szczecina. Najbardziej newralgiczne miejsca to połączenia z innymi trasami np. S3, S6, DK10 i DK3.

Na szczęście zakończyły się roboty przy węźle Szczecin Kijewo. Oznacza to koniec gigantycznych zatorów na węźle. W dniu 23 czerwca zostały uruchomione dwie ostatnie łącznice, a na początku lipca wdrożono stałą organizację ruchu, już bez żadnych ograniczeń prędkości. Obecnie korki tworzą się już tylko przy dużym natężenie ruchu lub wypadkach.

Często korki tworzą się też na przeprawie promowej w Świnoujściu, na wjeździe do centrum miasta. W Świnoujściu trwa budowa tunelu drogowego łączącego wyspy Uznam i Wolin. W przyszłym roku po przeprowadzeniu niezbędnych testów, odbiorów i uzyskaniu pozwoleń tunel powinien zostać oddany do ruchu. Do tego czasu kierowcy musza odstać swoje w korkach.

Kiedy ekspresowa S3 dotrze do Świnoujścia?


Zatoru na DK3 mogą tworzyć się też przez ograniczenia związane z budową ekspresowej trasy S3 Troszyn – Dargobądz – Świnoujście. Inwestycja miejscami polega na rozbudowie istniejącej drogi do standardu ekspresówki.

Obecne roboty drogowe i utrudnienia w ruchu na DK3

Budowa drogi ekspresowej S3 na trasie Swinoujście - Troszyn

Budowa drogi ekspresowej S3 na trasie Swinoujście - Troszyn. Zdjęcia: GDDKIA

Na utrudnienia musimy uważać również na S3 w woj. lubuskim. W okolicach Zielonej Góry od czerwca trwa montaż ekranów akustycznych. Z powodu zawężenia jezdni i ograniczenia prędkości trasa często jest zablokowana. Jezdnia drogi ekspresowej S3 będzie zwężona do jednego pasa ruchu, a prędkość ograniczona aż do końca tego roku.

Aktualne utrudnienia na drodze ekspresowej S3

Utrudnienia na drodze ekspresowej S3 w woj. lubuskim

Utrudnienia na drodze ekspresowej S3 w woj. lubuskim. Zdjęcia: GDDKIA

W 2024 roku planowane jest zakończenie realizacji drogi ekspresowej S3, wówczas ekspresówka połączy wybrzeże bałtyckie z południową granicą z Czechami. Oprócz wspomnianych odcinków na trasie Świnoujście – Troszyn, budowane są też odcinki na południu kraju. Zaawansowane prace prowadzone są na dwóch zadaniach: S3 Bolków – Kamienna Góra i Kamienna Góra – Lubawka.

Droga ekspresowa S3 będzie miała docelowo około 520 km długości. Przebiega w układzie południkowym od Świnoujścia przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin, Legnicę do Lubawki.

Droga ekspresowa S3 ma strategiczne znaczenie dla układu komunikacyjnego Polski zachodniej. Jest też ważną drogą europejską. Stanowi fragment trasy międzynarodowej E65. Za pośrednictwem linii promowych zapewni połączenie Skandynawii z Czechami, i dalej przez Austrię, z portami basenu Morza Śródziemnego. Dokończenie jej budowy powinno być priorytetem zarówno dla strony polskiej jak i czeskiej, bowiem kontynuacją S3-ki na południe od Lubawki ma być czeska droga R11.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Utrudnienia na drodze 3 Jak dojadę - Szczecin Jak dojadę - Świnoujście