1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Droga S7 na północ od Krakowa: 50 km w budowie, Miechów – Szczepanowice w przetargu

Droga S7 na północ od Krakowa: 50 km w budowie, Miechów – Szczepanowice w przetargu

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2020-07-29
Droga S7 na północ od Krakowa: 50 km w budowie, Miechów – Szczepanowice w przetargu
S7 Szczepanowice - Widoma to najbardziej zaawansowany fragment trasy S7 na półnc od Krakowa. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S7 jest oczekiwana zarówno przez Małopolan, jak i kierowców przejeżdżających tranzytem przez region. Czekają na nią też turyści. Na jakim etapie prac są odcinki drogi ekspresowej S7 północ od Krakowa? To łącznie ponad 55 kilometrów trasy, która według rządowych zapowiedzi ma być gotowa do końca 2023 roku.

S7 od Krakowa w kierunku Warszawy

Docelowo droga ekspresowa S7 połączy Kraków z Warszawą. Odcinek S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa ma 55,6 km długości, ale na czas realizacji został podzielony na mniejsze odcinki. Droga ekspresowa na tym terenie będzie jednocześnie pełniła funkcję obwodnicy dla trzech miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Osiem węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, węzeł zespolony Kraków Mistrzejowice oraz węzeł zespolony Kraków Grębałów dobrze skomunikują drogę ekspresową z istniejącą siecią dróg. Poprzez węzeł Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52 Północną Obwodnicą Krakowa.

S7 Kraków Nowa Huta – Widoma już w budowie

W 2017 r. oddany został do użytku 4,5 km odcinek S7 od węzła Przewóz do węzła Kraków Nowa Huta z 700-metrowym mostem na Wiśle. Tym samych długość dróg ekspresowych w Małopolsce zwiększyła się do 22,5 km. Kontynuacją tej drogi jest odcinek S7 węzeł Widoma (bez węzła) – Kraków (z włączeniem drogi do węzła Kraków Nowa Huta) o długości ok. 18,3 km. Odcinek ten w granicach miasta Krakowa będzie miał dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej. Powstanie też cztery węzły, w tym węzeł Mistrzejowice, do którego włączona zostanie S52 Północna Obwodnica Krakowa. 20 lipca 2020 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję na realizację wspomnianego fragmentu. Tydzień później wykonawca przejął plac budowy.

Zgoda na budowę ekspresowej trasy na północy Krakowa. Salini ruszy z budową S7?

 

S7 Widoma – Szczepanowice prace trwają od jesieni 2019 r.

Pierwsza łopata na następnym odcinku S7 Szczepanowice – Widoma wbita została 11 września 2019 r. Prace trwają nieprzerwanie, pomimo epidemii koronawirusa. Droga ekspresowa S7 na odcinku od węzła Szczepanowice do węzła Widoma będzie miała 13,1 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Wybudowane zostaną dwa węzły: Szczepanowice i Widoma. Powstanie 10 wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt. Estakada w Szczepanowicach będzie najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku, o długości 681 m w przypadku nitki lewej i 689 m nitki prawej.

- Zaawansowanie prac na tym odcinku S7 wynosi obecnie 60% w zakresie robót mostowych i ponad 50% w ramach robót drogowych. W 70% wykonane są wykopy, w 60% nasyp drogowy. Na trasie głównej roboty bitumiczne zrealizowane są w ok. 20%. W obrębie budowanego węzła Szczepanowice powstaje budynek Obwodu Utrzymania Drogi Ekspresowej – raportuje GDDKIA.

 

Start S7 Moczydło (granica woj.) - Miechów

W poniedziałek, 27 lipca 2020 r., rozpoczęły się też pierwsze prace w terenie dla drogi ekspresowej S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do Krakowa, na odcinku Moczydło - węzeł Miechów (z węzłem). Umowa na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S7 na tym odcinku została podpisana 16 kwietnia 2020 r.. W pierwszej kolejności wyburzone zostaną budynki, które już zostały wykupione i opuszczone przez dawnych mieszkańców. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023r.

Prawie 19 km ekspresówki z węzłami Książ i Miechów – rusza budowa S7 Moczydło – Miechów

Mapa- budowa odcinków drogi ekspresowej S7 Kraków - gr. woj.

 

S7 Miechów – Szczepanowice w przetargu

Znamy już oferty złożone w przetargu na projekt i budowę odcinka S7 węzeł Miechów (bez węzła) - węzeł Szczepanowice (bez węzła) (postępowanie ruszyło 29 kwietnia 2020 r.). To ostatni odcinek trasy S7 na terenie Małopolski pozostający w przetargu.

Najniższą ofertę na kwotę 162,4 mln zł złożyło konsorcjum Fabe Polska Sp. z o.o.(partner), "SP" Sine Midas Stroy Sp. z o.o.(partner). GDDKIA planowała przeznaczyć na inwestycję ponad 261 mln zł.

Pozostałe oferty:

 1. 172 mln zł Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex Sp. z o.o.(lider), Duna Aszfalt (partner)
 2. 199,7 mln zł Konsorcjum: Warbud S.A. (pełnomocnik), Eurovia S.A. (partner), Spec-Bruk Sp. z o.o. Sp. k. (partner)
 3. 179,4 mln zł Budimex S.A.
 4. 220,4 mln zł Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o., Budownictwo Drogowe "Budar" Sp. z o.o.
 5. 246 mln zł Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o.
 6. 204,9 mln zł Mota-Engil Central Europe S.A.
 7. 229,5 mln zł Konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A. (lider), Acciona Construccion (partner)
 8. 198,7 mln zł Strabag Sp. z o.o.
 9. 174,6 mln zł Konsorcjum: Mirbud S.A. (lider), Kobylarnia S.A. (partner)
 10. 269,3 mln zł Konsorcjum: Metrostav Polska S.A. (lider), Metrostav a.s. (partner)
 11. 286,7 mln zł China State Construction Engineering Corp Ltd.

Wszyscy uczestniczący w przetargu wykonawcy zadeklarowali, że zadanie zrealizują w ciągu 36 miesięcy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca). Do czasu objętego projektowaniem okresy zimowe będą wliczane. Rozpoczyna się sprawdzanie złożonych dokumentów.

Wykonawca wyłoniony w przetargu ma zaprojektować wybudować dwujezdniową drogę ekspresową S7 o długości ok. 5,33 km, GDDKiA przebiegającą od węzła Miechów (bez węzła) do węzła Szczepanowice (bez węzła), a także uzyskać wymagane prawem opinie, uzgodnienia i inne niezbędne decyzje.

W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie wraz z towarzyszącą infrastrukturą i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu. Ponadto przebudowane zostaną istniejące drogi kolidujące z S7, z uwzględnieniem zmian w ich przebiegu. Powstanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz przejazdy i wjazdy awaryjne na S7. W ciągu drogi ekspresowej powstanie pięć wiaduktów, w tym jeden z nich będzie pełnił również funkcję przejścia dla zwierząt.

Czarne chmury nad budową Zakopianki. Nie pojedziemy S7 Lubień – Naprawa

Droga ekspresowa jest częścią międzynarodowego ciągu E-77, przebiegającego od Gdańska przez Warszawę do granicy państwa ze Słowacją w miejscowości Chyżne. W budowie pozostają jeszcze odcinki na północ i południe od Warszawy. Najdłużej poczekamy na fragment prowadzący od północy bezpośrednio do stolicy tj. Czosnów - Warszawa.

Plac budowy na trasie Napierki – Płońsk. Powstaje ekspresowa S7

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7