Dzisiaj umowa na budowę II - ostatniego odcinka S14 Zachodniej Obwodnicy Łodzi
Zachodnia Obwodnica Łodzi - w realizacji II ostatni odcinek drogi ekspresowej S14. Zdjęcia: GDDKIA

Dokończenie budowy Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu drogi ekspresowej S14 wreszcie staje się faktem. Dzisiaj drogowcy podpiszą umowę na realizację ostatniego – II odcinka trasy S14 Łódź Teofilów – Słowik, który na realizację czeka już kilka lat… Budowa tego ponad 16-kilometrowego fragmentu trasy pozwoli domknąć ring dróg wysokich prędkości wokół aglomeracji łódzkiej.

Było to trzecie postępowanie przetargowe na brakujący odcinek drogi ekspresowej S14. Pierwszy przetarg z jesieni 2015 r. został unieważniony z powodu cen przekraczających zaplanowany budżet. Drugi przetarg ruszył w czerwcu 2017 r. ale z realizacji odcinka S14 Słowik – Teofilów wycofali się wszyscy wykonawcy argumentując, że za oferowane wcześniej kwoty, nie są w stanie zrealizować inwestycji przy aktualnych stawkach za materiały i usługi.

W wyniku rozstrzygnięcia trzeciego przetargu wykonawcą 16 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S14 od węzła Łódź Teofilów do w. Słowik jest chińska firma Stecol Corporation. Ofertę o wartości ponad 724,1 mln zł wyłoniono spośród dziesięciu złożonych w łódzkim Oddziale GDDKiA. Całe przedsięwzięcie będzie realizowane w systemie optymalizuj/projektuj i buduj.

Zachodnia obwodnica Łodzi w ciągu drogi ekspresowej S14 - mapa przebiegu

Mapa Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu drogi ekspresowej S14. Mapa: GDDKIA

Prace związane z budową odcinka drogi S14 Łódź Teofilów - Słowik obejmują: wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Obie jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a także pas awaryjny. Trasa S14 została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci pas ruchu na każdej z jezdni, bez ingerencji w istniejące obiekty inżynierskie. W ramach przedsięwzięcia powstaną węzły drogowe, przebudowane zostaną wszystkie drogi kolidujące z nową drogą ekspresową, pojawią się także dodatkowe drogi technologiczne, oświetlenie kilkanaście dużych i kilkadziesiąt mniejszych obiektów inżynierskich w postaci: wiaduktów, mostów, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia itp. Droga zostanie także wyposażona w liczne urządzenia ochrony środowiska takie jak: ekrany dźwiękochłonne, przejścia dla zwierząt, urządzenia oczyszczające wodę opadową i liczna roślinność posadzona wokół trasy.

Wszystko o drodze ekspresowej S14 Zachodniej Obwodnicy Łodzi - mapa, przebieg, zdjęcia, odcinki w realizacji

Od października 2018 roku w realizacji jest I odcinek Zachodniej Obwodnicy Łodzi tj. S14 węzeł Lublinek - węzeł Teofilów. Projektowanie i budowa tego odcinka została zlecona konsorcjum firm: Budimex - LIDER - Strabag - partner za kwotę blisko 561,8 mln złotych.

Galeria S14 - droga ekspresowa jako zachodnia obwodnica Łodzi

Taka będzie Zachodnia Obwodnica Łodzi w ciągu drogi ekspresowej S14

Dzięki zachodniej obwodnicy Łodzi poprawi się połączenie między autostradą A2 i drogą ekspresową S8, łatwiejszy będzie także dostęp do firm i przedsiębiorstw znajdujących się w zachodniej części aglomeracji łódzkiej, a nade wszystko poprawi się komfort codziennego funkcjonowania i bezpieczeństwo mieszkańców takich miejscowości jak: Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. Dzięki nowej trasie z centrów tych miejscowości zostanie wyprowadzony ruch ciężki i tranzytowy.

Przypominamy, że obowiązki Inżyniera Kontraktu dla II odcinka drogi ekspresowej S14 pełni firma BUICH Ciechański&Haładaj za ponad 7,8 mln złotych.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: