1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA ma ważną decyzję dla inwestycji na połączeniu autostrady A4 i Zakopianki

GDDKIA ma ważną decyzję dla inwestycji na połączeniu autostrady A4 i Zakopianki

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-07
GDDKIA ma ważną decyzję dla inwestycji na połączeniu autostrady A4 i Zakopianki
Autostrada A4. Zmieni się skrzyżowanie A4 z Zakopianką. Rozdzielenie ruchu na węźle Kraków Południe. Zdjęcia: GDDKIA
Węzeł Kraków Południe wejdzie w ostatni już etap prac projektowych, który uwieńczy wydanie zgody na jego rozbudowę. Zielonym światłem jest wydana dzisiaj (7.11) decyzja środowiskowa dla tej ważnej inwestycji na połączeniu autostrady A4 z DK7 (Zakopianki) na obwodnicy Krakowa. Jest szansa, że budowa na A4 ruszy w 2025 roku.

Spis treści:

Decyzja środowiskowa i terminy rozbudowy węzła Kraków Południe

Jak zmieni się skrzyżowanie autostrady A4 z Zakopianką?

Rozbudowa węzła Kraków Południe na autostradzie A4 - mapy 

Nowe inwestycje na A4

 

Decyzja środowiskowa i terminy rozbudowy węzła Kraków Południe

- Dostaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy węzła Kraków Południe. Skrzyżowanie autostrady A4 i drogi krajowej nr 7 zostanie gruntownie zmodernizowane. Kluczowe będzie oddzielenie ruchu tranzytowego i lokalnego. Każdy z nich będzie miał osobny układ drogowy – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla wariantu nr 4 rozbudowy węzła Kraków Południe. Wydana decyzja oznacza, że zadanie wejdzie w kolejny etap prac. Teraz drogowcy mogą przygotowywać szczegółowy projekt budowy nowego węzła. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - ZRID). Prace budowlane planowane są na lata 2025-2027.

W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłat

 

Jak zmieni się skrzyżowanie autostrady A4 z Zakopianką?

W rozbudowie węzła Kraków Południe kluczowe będzie oddzielenie ruchu tranzytowego i lokalnego. Każdy z nich będzie miał osobny układ drogowy. Najważniejszą zmianą przy węźle Kraków Południe będzie wybudowanie ok. 300-metrowej estakady, w ciągu drogi krajowej nr 7. Tędy zostanie poprowadzony ruch z miasta w kierunku Zakopanego. Na estakadę będzie można wjechać również z autostrady. Jadąc od strony Myślenic kierowcy będą mogli przejechać estakadą do Krakowa lub zjechać z niej na A4 w kierunku Katowic albo Rzeszowa.

Z kolei pod estakadą powstanie rondo, które połączy się z ulicami Poronińską, Taklińskiego i Kłuszyńską. Wjazd na rondo będzie możliwy z Zakopianki od strony Krakowa i Myślenic. Autostrada również zostanie połączona z rondem, dzięki czemu mieszkańcy Opatkowic wjadą na A4 z pominięciem estakady.

Zjeżdżając z autostrady A4 w kierunku Myślenic kierowcy będą mogli:

  • wjechać na estakadę i stamtąd jechać dalej na południe;
  • dojechać do ronda i z niego zjechać na jedną z ulic w Opatkowicach lub pojechać w kierunku Krakowa.

Zmiany ucieszą też pieszych. Powstaną zostaną dwa przejścia pod drogą krajową nr 7, przy ul. Poronińskiej i przy ul. Opatkowickiej. Powstanie też przejście w nasypie pod zjazdami z A4, które połączy ul. Kłuszyńską i ul. Zakopiańską.

Poniżej przedstawiamy mapy z rozwiązaniami w ramach rozbudowy węzła Kraków Południe.

Rozbudowa węzła Kraków Południe na autostradzie A4 - mapy 

Węzeł Kraków Południe na autostradzie A4 będzie rozbudowany - mapy z projektem inwestycji

Węzeł Kraków Południe na autostradzie A4 będzie rozbudowany - mapy z projektem inwestycji

Mapy: GDDKIA

Nowe inwestycje na A4

Inwestycja zakłada, że skrzyżowanie autostrady A4 i drogi krajowej nr 7 zostanie gruntownie zmodernizowane. Na tym nie koniec inwestycji, bo zmieni się też Południowa Obwodnica Krakowa. Zostanie ona rozbudowana do trzech pasów ruchu w każdym kierunku.

Cztery lata zajmie projektowanie rozbudowy A4 Autostradowej Obwodnicy Krakowa

Poszerzenie A4 Autostradowej Obwodnicy Krakowa jest konieczne ze względu na obecne i rosnące natężenie ruchu. Docelowo rozbudowy o dodatkowy pas ruchu doczeka się cała autostrada A4 od Krzyżowej w woj. dolnośląskim do Tarnowa w woj. małopolskim. 

GDDKIA: Przetarg na rozbudowę A4 Kraków – Tarnów w przyszłym roku

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kraków