1. Strona główna
 2. Informacje
 3. W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłat

W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłat

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-10-24
 4. Aktualizacja: 2023-10-26
W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłat
Autostrada A4 Katowice - Kraków po 2027 r. ma być bezpłatna i ruszy jej rozbudowa. Zdjęcia: GDDKIA
W 2027 roku kończy się koncesja spółki Stalexport Autostrada Małopolska na eksploatację i utrzymanie 61 kilometrowego odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków. Według deklaracji resortu infrastruktury, gdy autostrada A4 przejdzie w ręce państwa, będzie bezpłatna i zostanie rozbudowana o nowe pasy ruchu.

Spis treści:

Kiedy wygaśnie koncesja na A4 Katowice – Kraków zacznie się jej rozbudowa

Rozbudowa autostrady A4 Katowice – Kraków – odcinki i zakres inwestycji

Na jakich odcinkach poszerzenie autostrady A4?

 

Kiedy wygaśnie koncesja na A4 Katowice – Kraków zacznie się jej rozbudowa

61-kilometrowy odcinek autostrady A4 Katowice – Kraków został w 1997 roku, na mocy koncesji, przekazany firmie Stalexport. Koncesja wygasa w 2027 roku. Rząd nie planuje jej przedłużenia ani wyboru nowego koncesjonariusza. Od 2027 roku podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie i zarządzanie tą drogą ma być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKIA przygotowuje się do przejęcia i planuje nowe inwestycje na odcinku autostrady A4 pomiędzy węzłami Katowice Murckowska i Balice (Kraków). Na początku października br. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Programy Inwestycji, pozwalające na sfinansowanie prac na wspomnianym odcinku A4.

- W 2027 r. wygaśnie koncesja na tę drogę i chcemy być na ten moment dobrze przygotowani. Decyzja oznacza, że za kilka lat będziemy mogli przystąpić do prac w terenie — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

A1, A2, A4 - autostrady koncesyjne w Polsce i opłaty na nich

Autostrada A4 Katowice - Kraków

A4 Katowice - Kraków. Zdjęcia: SAM SA

W najbliższej perspektywie drogowcy mają ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do przebudowy i rozbudowy tego odcinka. Jednym z kluczowych zadań, po przejęciu od Stalexportu odcinka A4, ma być poprawa przepustowości tej drogi.

- Jeszcze przed przejęciem odpowiedzialności za tę część autostrady A4 chcemy przygotować się do jej rozbudowy o dodatkowy pas ruchu. Każdego dnia porusza się po niej od 41 do 75 tysięcy pojazdów. Trasa jest jedną z pięciu dróg (obok DK44 Tychy – Kraków, DK79 Kraków – Jaworzno, DK94 Dąbrowa Górnicza – Kraków i DW780/DW934 Kraków – Mysłowice) zapewniających bezpośrednie połączenie pomiędzy Krakowem i aglomeracją górnośląską. Ruch na tym odcinku jest największy ze wszystkich wymienionych dróg i stale rośnie – zaznaczają drogowcy.

Rozbudowa autostrady A4 Katowice – Kraków – odcinki i zakres inwestycji

Program Inwestycji podpisany przez ministra Andrzej Adamczyka zapewnił pieniądze na przygotowanie dokumentacji rozbudowy autostrady A4 Katowice – Kraków o dodatkowy pas ruchu. Prace projektowe obejmą opracowanie dokumentacji w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

Planowana inwestycja to nie tylko poszerzenie trasy A4, bo konieczna jest również przebudowa węzłów, obiektów inżynierskich oraz budowa lub rozbudowa Miejsc Obsługi Podróżnych. Co ważne, zakres prac obejmie również rozbiórkę infrastruktury do poboru opłat, bo po zakończeniu koncesji autostrada ma być bezpłatna dla aut poniżej 3,5 tony. Tak przynajmniej obiecywał minister infrastruktury:

Rozbudowa autostrady A4 Katowice – Kraków prowadzone będą w podziale na dwa odcinki:

 1. A4 węzeł Murckowska (Katowice) – węzeł Byczyna

  Prace przygotowawcze do rozbudowy odcinka węzeł Murckowska – węzeł Byczyna o długości 25,2 km zaplanowano na lata 2024-2028. Inwestycja obejmie dobudowę trzeciego lub czwartego pasa autostrady, przebudowę lub rozbudowę czterech węzłów drogowych: Mysłowice, Brzęczkowice, Jeleń, Byczyna, a także przebudowę 36 obiektów inżynierskich i budowę ośmiu. W ramach inwestycji planowana jest budowa MOP Giszowiec/Janów.

 2. A4 węzeł Byczyna – węzeł Balice I

  Inwestycja obejmie dobudowę trzeciego lub czwartego pasa autostrady na odcinku A4 węzeł Byczyna – węzeł Balice I (Kraków) o długości 34,5 km. W ramach prac przygotowawczych, które zaplanowano na lata 2024-2029 zaplanowano opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub rozbudowy trzech węzłów drogowych: Balin, Chrzanów, Rudno, przebudowy 42 obiektów inżynierskich, a także rozbudowy MOP Aleksandrowice/Morawica oraz Rudno/Grojec.

Na jakich odcinkach poszerzenie autostrady A4?

Warto dodać, że w toku są prace nad projektem rozbudowy autostrady A4 na odcinku obwodnicy Krakowa, tj. od węzła Balice I do ul. Kąpielowej w pobliżu węzła Kraków Południe. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:Autostrada A4 na obwodnicy Krakowa zostanie poszerzona

Autostrada A4 na obwodnicy Krakowa stoi wiecznie w korku, trasa ma być poszerzona. Zdjęcia: GDDKIA

W przygotowaniu są też odcinki dolnośląskiej autostrady A4 pomiędzy węzłami Krzyżowa – Legnica i Wrocław. Wiadomo już, że trasa na odcinku Krzyżowa – Legnica zostanie poszerzona o dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku w obecnym śladzie.

Wiadomo co z rozbudową dolnośląskiej autostrady A4

Nadal nie ma ostatecznych rozstrzygnięć co do wariantu realizacji inwestycji dla odcinka pomiędzy Legnica a Wrocławiem. W grę wchodzi nie tylko rozbudowa trasy w obecnym śladzie ale i budowa nowej autostrady A4 odsuniętej na południe od Wrocławia. Za drugim rozwiązaniem apelują prezydenci dolnośląskich miast. Pisaliśmy o tym wcześniej:

GDDKIA: wkrótce poznamy rekomendowany wariant przebiegu A4 Legnica – Wrocław

Na tym nie koniec planowanych inwestycji, bo resort infrastruktury zapowiedział również rozbudowę A4-ki na kolejnym, 60 km odcinku od Katowic do granicy z woj. opolskim. Podpisany program inwestycji daje drogowcom zielone światło do ogłoszenia przetargu i rozpoczęcia prac projektowych.

Rozbudowa autostrady A4 ma zielone światło z resortu infrastruktury

Autostrada A4 w okolicy Rudy Ślaskiej

Autostrada A4 w okolicy Rudy Śląskiej. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Chrzanów Jak dojadę - Kraków