1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA wybrała projektanta Północnej Obwodnicy Krakowa

GDDKIA wybrała projektanta Północnej Obwodnicy Krakowa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-03-23
GDDKIA wybrała projektanta Północnej Obwodnicy Krakowa
Wiosną umowa na projekt Północnej Obwodnicy Krakowa - rozbudowa DK94 Modlnica - Modlniczka. Zdjęcia: GDDKIA
Drogowcy rozstrzygnęli przetarg na projekt Północnej Obwodnicy Krakowa. Chodzi o 2,5 kilometrowy odcinek obecnej drogi krajowej nr 94 (DK94) między węzłami Modlnica i Modlniczka, który po rozbudowie zyska dodatkowy pas i oznaczenie jako droga ekspresowa S52.

- Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę na przygotowanie dokumentacji rozbudowy obwodnicy Krakowa między węzłami Modlnica i Modlniczka (DK94). Wartość najkorzystniejszej oferty złożonej przez firmę IVIA to 3 751 500 zł. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla rozbudowy odcinka obwodnicy Krakowa, który obecnie stanowi fragment DK94 i połączenie autostrady A4 z tzw. trasą olkuską (DK94).  Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania. Po upływie tego terminu i przedstawieniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót będziemy mogli podpisać umowę – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.  Na przygotowanie dokumentacji wykonawca będzie miał 36 miesięcy od podpisania umowy. 

Inwestycja zakłada poszerzenie obecnej DK94 Modlnica - Modlniczka do trzech pasów i dostosowania jej do parametrów drogi ekspresowej.  Wykonawca, poza zaprojektowaniem dodatkowego pasa ruchu, będzie miał za zadanie opracowanie wariantów przebudowy tego odcinka w taki sposób, aby spełniał on parametry drogi ekspresowej. Dzięki temu w przyszłości droga stanie się fragmentem S52 - Północnej Obwodnicy Krakowa.

Mapa obwodnicy Krakowa - w budowie jest Północna Obwodnica w ciągu S52 

Mapa obwodnica Krakowa - Północna obwodnica w ciągu S52 w budowie

Mapa: GoogleMaps


W ramach STEŚ-R wykonawca opracuje dokumentację pokazującą jakie są możliwości techniczne przebudowy drogi krajowej do standardów drogi ekspresowej, rozbudowy o dodatkowy pas i przebudowy węzła Modlniczka. Oszacowane zostaną również koszty inwestycji i jej oddziaływanie na środowisko.   

Kolejny odcinek DK94 w Małopolsce czeka rozbudowa

Rozbudowa 2,5 km odcinka to ostatni etap realizacji Północnej Obwodnicy Krakowa. Inwestycja jest potrzebna nie tylko ze względu na obecny ale i rosnący ruch. - Badania prowadzone w latach 2020-2021 w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu wykazały, że tą drogą porusza się prawie 24 tys. pojazdów na dobę. Po udostępnieniu kierowcom budowanego odcinka S52, łączącego się z objętą dokumentacją trasą poprzez węzeł Modlnica, ta liczba z pewnością się zwiększy. Dzięki poszerzeniu o trzeci pas, droga będzie bezpieczniejsza i pozwoli na płynny ruch pojazdów na Północnej Obwodnicy Krakowa – wyjaśniają drogowcy.

Przypominamy, ze w budowie jest zasadnicza część Północnej Obwodnicy Krakowa. To zupełnie nowy, 12,5 km odcinek drogi ekspresowej S52 od istniejącego węzła Modlnica do węzła Kraków Mistrzejowice (połaczenie z realizowaną drogą ekspresową S7).

Północna Obwodnica Krakowa, nowa droga S52 - aktualne zdjęcia z budowy

Północna Obwodnica Krakowa, nowa droga S52 - aktualne zdjęcia z budowy

Obwodnica będzie mieć dwie jezdnie, a na każdej z nich po trzy pasy ruchu. W ciągu trasy powstaną węzły drogowe Modlnica, Zielonki, Węgrzce, Batowice. Droga będze oddawana do ruchu etapami w tym i przyszłym roku. 

Mapy Północnej Obwodnicy Krakowa - drogi ekspresowej S52

Mapa Północnej Obwodnicy Krakowa w ciągu S52

 

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S52 Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Kraków