1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Jak wygląda budowa S74 w woj. świętokrzyskim? Co z S74 w łódzkim i podkarpackim

Jak wygląda budowa S74 w woj. świętokrzyskim? Co z S74 w łódzkim i podkarpackim

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-09-22
Jak wygląda budowa S74 w woj. świętokrzyskim? Co z S74 w łódzkim i podkarpackim
Budowa trasy S74 najbardziej zaawansowana jest w woj. świętokrzyskim. Najdłużej poczekamy na odc. w woj. łódzkim. Zdjęcia: GDDKIA
Najbliższe lata miną pod znakiem budowy drogi ekspresowej S74. Jej zasadnicza część będzie przechodzić przez województwo świętokrzyskie, w tym przez Kielce. W przygotowaniu są tez odcinki trasy S74 w woj. łódzkim i podkarpackim.

Stan realizacji drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim

Aktualnie trwa realizacja czterech odcinków drogi S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości przekraczającej 55 km.

W toku są już prace projektuj i buduj dla odcinka S74 Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód (ok.16,4 km). Jego budowa powinna ruszyć w przyszłym roku.

- W styczniu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód. Jej uzyskanie pozwoli na rozpoczęcie robót budowlanych, które powinny się zakończyć w II połowie 2025 r. – informuje kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na początku 2023 r (styczeń) rozstrzygnęły się też losy odcinka S74 przechodzącego przez Kielce. Wtedy to GDDKIA podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 5-kilometrowego odcinka węzeł Kielce Zachód – Kielce. Obecnie wykonawca opracowuje dokumentację projektową, a pod koniec roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Inwestycja powinna zakończyć się w II połowie 2026 r.

Najbardziej zaawansowane prace dotyczą obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 (ok. 5 km) i S74 (ok. 7 km).. W marcu br. rozpoczęły się roboty budowalne i obwodnica nabiera kształtów. Zakończenie inwestycji, realizowanej od czerwca 2021 r., planowane pod koniec 2024 r.

Najbliższe miesiące powinny przynieść umowę na realizację około 18 kilometrowego odcinka S74 pomiędzy Łagowem a Opatowem. Drogowcy wyłonili już najkorzystniejszą ofertę w przetargu i w toku jest kontrola uprzednia postępowania prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. W najbliższym czasie poznamy wykonawcę prac dla fragmentu trasy od Cedzyny do Łagowa o długości ok. 30 km.

Przypominamy, że 22 wrzesnia br. drogowcy podpisali umowę na realizację odcinka od granicy z woj. łódzkim do Mniowa. Łacznie to 27,5 km nowej trasy, której budowa pochłonie 1 mld zł. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Rusza najdroższa inwestycja drogowa w woj. świętokrzyskim

Umowa na odcinek S74 Mniów - granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego

Umowa na odcinek S74 Mniów - granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Mapa: GDDKIA

S74 w woj. łódzkim na etapie ustaleń środowiskowych

Przed rozpoczęciem dalszych działań prowadzących do realizacji tej drogi S74 w woj. łódzkim muszą zakończyć się procedury środowiskowe. Obecnie opracowywana jest inwentaryzacja przyrodnicza dla drogi ekspresowej S12 i S74 pomiędzy autostradą A1 i granicą województwa.

- Zakładamy, że w maju 2024 r. raport z wynikami inwentaryzacji przyrodniczej trafi do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Oznacza to, że na początku 2025 roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) powinna się stać prawomocna i rozpoczniemy kolejny etap realizacji S74 od węzła Kozenin na S12 do granicy z woj. świętokrzyskim – zapowiada łódzki oddział GDDKIA.

Mapa z odcinkami dróg S74 i S12 przewidzianymi do realizacji w woj. łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim

Mapa z odcinkami dróg S74 i S12 przewidzianymi do realizacji w woj. łódzkim

Mapa: GDDKIA

S74 na Podkarpaciu na etapie decyzji środowiskowej

Dla odcinka trasy S74 w woj. podkarpackim tj. od Opatowa do Niska i połączenia z S19 drogowcy są na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej DŚU.

- Wniosek w tej sprawie złożyliśmy w październiku ub. roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie – przypominają drogowcy.

Droga ekspresowa S74 usprawni komunikację drogową między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego docelowo zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2 w woj. łódzkim i S19 na Podkarpaciu. 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Nisko Jak dojadę - Tarnobrzeg