1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kiedy droga S3 Świnoujście - Lubawka połączy się z czeską D11 z Pragi?

Kiedy droga S3 Świnoujście - Lubawka połączy się z czeską D11 z Pragi?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-04-12
Kiedy droga S3 Świnoujście - Lubawka połączy się z czeską D11 z Pragi?
Budowa drogi ekspresowej S3 prowadzącej do granicy z Czechami w Lubawce jest mocno zaawansowana. Ma być oddana w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA
Na terenie Polski dobiega końca budowa drogi ekspresowej S3. Z jej przygranicznego odcinka do Lubawki skorzystamy już w tym roku, a kompletną trasą pojedziemy w 2024 roku. Kontynuacją trasy u naszego południowego sąsiada ma być autostrada D11 prowadząca do Pragi, ale budowa jej północnych odcinków jeszcze nawet nie ruszyła.

Na terenie Polski droga S3 do Lubawki będzie gotowa w 2024 roku

Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy prawie 500-kilometrowa trasa ekspresowa S3 to element europejskiego szlaku E65 o łącznej długości ok. 3950 km łączącego szwedzkie Malmö z greckim miastem Chania na Krecie. Docelowo S3 na terenie RP będzie miała długość ok. 500 km. 

W 2024 r. zakończy się budowa ważnej drogi ekspresowej na zachodzie kraju

Trasa S3 na terenie Dolnego Śląska będzie miała 135 km długości. Na etapie realizacji pozostają dwa fragmenty S3 na Dolnym Śląsku, od Bolkowa do granicy państwa, podzielone na dwa zadania: Bolków – Kamienna Góra oraz Kamienna Góra – granica państwa w Lubawce.

Pierwsza nawierzchnia na drodze S3 do Lubawki

Układanie nawierzchni na drodze S3 Kamienna Góra - Lubawka już trwa

Układanie nawierzchni na drodze S3 Kamienna Góra - Lubawka trwa od marca br. Zdjecia: GDDKIA

Umowy z wykonawcami dwóch ostatnich fragmentów trasy o łącznej długości 31,5 km (zad. III na odcinku od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła) oraz zad. IV od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa zawarto w październiku 2018 roku.​ Umowa realizowana jest w systemie projektuj i buduj. Wartość umowy na dwa odcinki to ponad 2,4 mld zł. Planowany termin zakończenia prac na odcinku Kamienna Góra – Lubawka to 2022 rok, natomiast odcinka do Bolkowa (połączenie z istniejącymi odcinkami S3) zaplanowano na 2024 rok.

S3 do Lubawki w tym roku – nowe zdjęcia. Imponujące estakady i węzły w ciągu trasy S3 Kamienna Góra – Lubawka

S3 do Lubawki w tym roku – nowe zdjęcia. Imponujące estakady i węzły w ciągu trasy S3 Kamienna Góra – Lubawka

Budowa S3 Kamienna Góra - Lubawka, marzec 2022 r. Zdjecia: GDDKIA

W tym roku ponad 20 km autostrady na trasie Wrocław – Berlin. Aktualności z A18

Kontynuacją S3 po czeskiej stronie jest autostrada D11. Budowa odcinków przy granicy jeszcze nawet nie ruszyła

O kontynuacji S3 za naszą południową granicą w ramach autostrady D11 mówi podpisane 11 lutego 2016 roku Memorandum o wzajemnych działaniach obu Państw Członkowskich UE. 23 stycznia 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisało z czeskim Ministerstwem Transportu Wspólne Oświadczenie w sprawie kontynuacji budowy połączenie drogowego S3 i D11. W lipcu 2017 roku podpisane zostało również oświadczenie w sprawie dalszego wzmacniania potencjału infrastruktury transportowej na pograniczu obu państw.

Droga D11, z Pragi przez Hradec Kralove do granicy państwa w Lubawce, będzie miała łączną długość ok. 155 km. Ostatni fragment trasy Jaromer - Trutnov - granica państwa, o długości prawie 41 km, jest jeszcze na etapie przygotowania. Czeski resort infrastruktury informuje, że rozpoczęcie budowy odcinka D11 od granicy państwa w Lubawce do Trutnova planowane jest w połowie 2023 roku i ma się zakończyć w 2026 roku, natomiast od Trutnova do Jaroměř ma się rozpocząć w 2025 roku, a zakończyć w 2028 roku. Dla inwestycji pomiędzy Trutnov a granicą państwa (wieś Kralovec - Lubawka) trwa wykup gruntów. Z kolei dla odcinka D11 między Jaroměř a Trutnov uzyskano decyzję o warunkach zabudowy.

Przypominamy, że w grudniu 2021 r. czescy drogowcy oddali do użytku 22 km odcinek autostrady D11 z Jaroměřa do Hradca Kralove. 

Mapa z oddanym w grudniu 2021 r. odcinkiem autostrady D11 Hradec Kralove - Jaromer

Mapa z oddanym w grudniu 2021 r. odcinkiem autostrady D11 Hradec Kralove - Jaromer. Mapa: 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Kamienna Góra Jak dojadę - Lubawka