1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Kiedy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała? Wszystkie odcinki poza harmonogramem

Kiedy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała? Wszystkie odcinki poza harmonogramem

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2024-06-20
Kiedy S1 Mysłowice – Bielsko-Biała? Wszystkie odcinki poza harmonogramem
Stan prac na S1 Oświęcim - Dankowice. To najbardziej zaawansowany fragment S1-ki z Mysłowic do Bielska-Białej. Zdjęcia: GDDKIA
Droga ekspresowa S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielsko-Białą to obecnie największa realizowana inwestycja drogowa w woj. śląskim. Początkowo planowano, że budowa wszystkich jej odcinków wystartuje w podobnym czasie, jednak już na etapie przygotowań do przetargów okazało się to nierealne. Wszystkie odcinki trasy S1 wyjdą poza umowne terminy.

Obecnie stan zaawansowania budowy drogi S1 jest bardzo różnorodny. Na fragmentach Oświęcim – Bielsko-Biała trasa S1 nabrała kształtów i wyszła z ziemi, natomiast dla odcinków w stronę Mysłowic budowa jeszcze nie ruszyła. Jedno jest pewne, żaden z odcinków S1 nie zostanie otwarty w umownym terminie.

Nowe autostrady i ekspresówki na wakacje - co, gdzie, kiedy?

S1 od Mysłowic do Bielska-Białej to 40 km nowej drogi ekspresowej. Łączna wartość umów na realizację czterech odcinków tej trasy to niemalże 2,3 mld zł. Inwestycja obejmuje odcinki:

 1. S1 Mysłowice Kosztowy – Bieruń
 2. S1 Bieruń – Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia
 3. S1 Oświęcim – Dankowice
 4. S1 Dankowice - Hałcnów Bielsko-Biała (dawniej Suchy Potok)

Najbardziej zaawansowane prac dotyczą dwóch fragmentów na południe od Oświęcimia. Budowa już trwa, ale i tu nie obędzie się bez opóźnień. Umowny termin zakończenia odcinka Oświęcim – Dankowice to lipiec 2024 r.

- Z uwagi na okoliczności niezależne od Inwestora oraz Wykonawcy, w głównej mierze zlokalizowanie nowych stanowisk archeologicznych w pasie drogowym termin ten może ulec zmianie – podaje katowicki oddział GDDKIA.


Tak wygląda obecnie budowa S1 Oświęcim - Dankowice - czerwiec 2024 r. 

Budowa drogi ekspresowej S1 Oświęcim - Dankowice

Zdjęcia: GDDKIA

Z kolei umowny termin zakończenia budowy odcinka Dankowice – Bielsko-Biała Hałcnów przypada w sierpniu 2024 r. I w tym przypadku prace się przedłużą z uwagi na długie procedowanie uzyskania decyzji administracyjnych i na zidentyfikowane problemy i przeszkody realizacyjne.

Wykonawcy obu zadań złożyli już roszczenia terminowe. To, czy i o ile czasy realizacji inwestycji zostaną wydłużone, będzie wiadomo dopiero po rozpatrzeniu ostatecznych roszczeń terminowych wykonawców i podpisaniu aneksów do umów. Wiadomo jednak, że w tym roku nie ma żadnych szans na udostępnienie kierowcom nowych kilometrów S1-ki.

Jeszcze większe opóźnienia dotyczą odcinków Mysłowice Kosztowy II – Bieruń oraz Bieruń – Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia, dla których umowy z wykonawcami podpisywane była jako ostatnie. Nadal trwa uzyskiwanie decyzji ZRID. GDDKIA liczy, że decyzje zostaną wydane w III kwartale br., co w końcu umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych.

Umowny termin zakończenia budowy S1 odc. węzeł Kosztowy II (z węzłem) – węzeł Bieruń (bez węzła) przypada w październiku 2025 r., odc. węzeł Bieruń (z węzłem) – węzeł Oświęcim (bez węzła) wraz z obwodnicą Bierunia w grudniu 2024 r. To, czy czasy realizacji inwestycji zostaną wydłużone i o ile, będzie wiadomo dopiero po uzyskaniu decyzji ZRID – dodają drogowcy.

Przypominamy, że obecnie w realizacji w woj. śląskim jest ponad 55 km drogi ekspresowej S1, a koszt prac budowalnych to ponad 4 mld zł. Prace obejmują odcinki:

 • S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza, prawie 7 km długości – planowane oddanie trasy bez węzła Pogoria w czerwcu 2024 r.

Za kilka dni znikną utrudnienia na S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza

 • S1 Mysłowice Kosztowy – Bielsko-Biała, prawie 40 km na czterech zadaniach realizacyjnych,
 • S1 Przybędza – Milówka (obejście Węgierskiej Górki), długość 8,5 km.

 

Budowa drogi S1 Przybędza - Milówka, obejscie Węgierskiej Górki

Budowa S1 obejscia Węgierskiej Górki. Zdjęcia: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S1 Jak dojadę - Oświęcim Jak dojadę - Bielsko-Biała