1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kolejne ułatwienie na trasie Szczecin – Gdańsk. Obwodnica Sianowa na S6 otwarta

Kolejne ułatwienie na trasie Szczecin – Gdańsk. Obwodnica Sianowa na S6 otwarta

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-07-10
Kolejne ułatwienie na trasie Szczecin – Gdańsk. Obwodnica Sianowa na S6 otwarta
Obwodnica Sianowa na S6 oddana do ruchu. W budowie pozostaje odc. do węzła Koszalin Wschód. Zdjęcia: GDDKIA
Łatwiej dojedziemy do nadmorskich miejscowości w okolicach Koszalina oraz szybciej pokonamy trasę pomiędzy Gdańskiem a Szczecinem. Korki na S6 w okolicach Sianowa przeszły do historii dzięki otwarciu 5,5 km obwodnicy tej miejscowości. Kierowcy mogą ominąć miasto po jego północnej stronie korzystając z blisko 5,5 km dwujezdniowej drogi S6 pomiędzy węzłami Sianów Zachód i Sianów Wschód. Nadal w budowie pozostaje fragment trasy S6 do węzła Koszalin Wschód.

Spis treści:

Obwodnica Sianowa w ciągu S6 oddana do ruchu

Mapa obwodnicy Koszalina i Sianowa

Budowa całej obwodnicy Koszalina w ciągu trasy S6 zakończy się w 2024 r.

 

Obwodnica Sianowa w ciągu S6 oddana do ruchu

Obwodnica Koszalina i Sianowa została częściowo oddana do ruchu w roku 2019 wraz z odcinkiem S6 Goleniów - Koszalin. Na fragmencie od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód, w związku ze skomplikowanymi warunkami gruntowo-wodnymi, projekt drogi musiał zostać zmieniony. W miejsce wiaduktu pod linią kolejową Koszalin - Gdańsk zaprojektowano estakadę o długości niemal 800 metrów przechodzącą nad linią kolejową. Nowe rozwiązania pozwoliły nowemu wykonawcy na realizację prac w obszarze występowania napiętych zwierciadeł wód gruntowych z kilkoma poziomami wodonośnymi.

Od minionego weekendu kierowcy mogą ominąć miasto po jego północnej stronie korzystając z blisko 5,5 km dwujezdniowej trasy pomiędzy węzłami Sianów Zachód i Sianów Wschód.  Teraz po udostepnieniu kierowcom obwodnicy cały ruch tranzytowy, w tym przede wszystkim pojazdów ciężkich ominie Sianów. Zyskają zarówno kierowcy jadący nową drogą ekspresową, jak i również mieszkańcy Sianowa.

Obwodnica Sianowa - węzeł Sianów Wschód

Obwodnica Sianowa - węzeł Sianów Wschód

Zdjęcia: GDDKIA

Podobnie jak reszta obwodnicy Koszalina i Sianowa nowa trasa jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na tym odcinku znajdują się dwa węzły drogowe. Nowo wybudowany Sianów Zachód łączący S6 z DW203 i obecną DK6 oraz Sianów Wschód wybudowany w ramach pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa, który częściowo funkcjonuje już od 2019 roku. Na obwodnicy Sianowa znajdują się dwa wiadukty nad obwodnicą, dwa mosty oraz wiadukt w ciągu S6 nad drogą lokalną. Na tym fragmencie S6 również występowała konieczność wykonania wzmocnień podłoża - w ramach prac przy dokończeniu obwodnicy wykonano kolumny przemieszczeniowe o łącznej długości 38 118 metrów.

- Zaawansowanie robót zrealizowanych na wysokości Sianowa przez pierwotnego wykonawcę pozwoliło wcześniej zakończyć prace na jezdniach głównych. Jednak oddanie do ruchu tego fragmentu nie byłoby możliwe bez realizacji węzła drogowego Sianów Zachód w rejonie Gorzebądza. Węzeł ten, budowany jako oddzielne zadanie, został ukończony łącznie z sianowskim odcinkiem obwodnicy i umożliwia ominięcie Sianowa – zaznaczają drogowcy.

Tak powstaje S6 Koszalin – Sławno - nowe zdjęcia z budowy

Tak powstaje S6 Koszalin – Sławno - nowe zdjęcia z budowy

Tak powstaje S6 Koszalin – Sławno - nowe zdjęcia z budowy. Zdjęcia: GDDKIA

Mapa obwodnicy Koszalina i Sianowa

Mapa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6

Mapa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6. Mapa: GDDKIA

Szybciej w kierunku Gdańska i Szczecina. Nowy odcinek S6 w budowie

Budowa całej obwodnicy Koszalina w ciągu trasy S6 zakończy się w 2024 r.

W 2024 roku zakończy się budowa całej obwodnicy Koszalina w ciągu trasy S6

Zdjęcia: GDDKIA

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych, nadal kontynuowane są prace przy realizacji dalszego odcinka obwodnicy Koszalina i Sianowa, do węzła Koszalin Wschód.

Realizowany jest tam najbardziej skomplikowany element inwestycji, wspomniana estakada ES-119. Obiekt ten wykonywany jest przy użyciu dwóch metod - nawisowej i nasuwania podłużnego. Nasuwanie przęseł jest już niemal zakończone. Postępują też prace przy realizacji przęseł metodą nawisową. Prowadzone są również prace przy wiadukcie nad obwodnicą w rejonie Skwierzynka oraz wiadukcie w ciągu obwodnicy. Trwają również prace drogowe - w rejonie węzła Koszalin Wschód wykonywany jest nasyp z lekkiego kruszywa (keramzytu). Całkowite zakończenie budowy 4,3 km odcinka planowane jest w II kwartale 2024 roku.

Budowa estakady w ciągu obwodnicy Koszalina na drodze ekspresowej S6

Budowa estakady w ciągu obwodnicy Koszalina na drodze ekspresowej S6

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Koszalin Jak dojadę - Sianów