1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Małopolskie: Przebudowa Zakopianki w Libertowie ma już wykonawcę

Małopolskie: Przebudowa Zakopianki w Libertowie ma już wykonawcę

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-07-11
Małopolskie: Przebudowa Zakopianki w Libertowie ma już wykonawcę
Będzie przebudowa DK7 w Libertowie. Powstanie tunel, kładki dla pieszych i ronda. Zdjęcia: GDDKIA
Poznaliśmy wykonawcę przebudowy Zakopianki w Libertowie. W ramach zadania powstanie m.in. przejazd pod DK7 i trzy kładki dla pieszych. To jedno z kilku zadań planowanych do realizacji w związku z poprawą przepustowości i bezpieczeństwa na DK7 Kraków - Myślenice.

Spis treści:

Jest wykonawca przebudowy DK7 w Libertowie

Zakres zmian na Zakopiance w Libertowie

Zakopianka między Krakowem a Myślenicami - nowe inwestycje

 

Jest wykonawca przebudowy DK7 w Libertowie

Przebudową układu drogowego na drodze krajowej nr 7 w Libertowie zajmie się Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie. Koszt prac to prawie 150 milionów zł.

- Najkorzystniejszą ofertę wybraliśmy spośród sześciu złożonych w przetargu. Jedną z ofert musieliśmy odrzucić, ponieważ wykonawca nie przedstawił wyjaśnień dotyczących zaproponowanej rażąco niskiej ceny za realizację tej inwestycji. Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania – informuje krakowski oddział GDDKIA. Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 39 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca w czasie robót budowlanych). 

Jak podkreślają drogowcy, główne cele inwestycji to poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości DK7. 

GDDKIA podpisała umowę na nowy odcinek siódemki

 

Zakres zmian na Zakopiance w Libertowie

W ramach inwestycji zostanie zlikwidowane skrzyżowanie Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Z DK7 będzie można w tym miejscu skręcać tylko w prawo. W zamian za to pod Zakopianką powstanie tunel o długości 52 m, który pozwoli na przejazd między wschodnią a zachodnią częścią Libertowa. Zostanie on zlokalizowany niespełna kilometr na południe od likwidowanego skrzyżowania. W tunelu będzie też ciąg pieszo-rowerowy. W okolicy likwidowanego skrzyżowania powstanie kładka, która zastąpi przejście dla pieszych.

Obecna Zakopianka na trasie Kraków - Myślenice

Obecna Zakopianka k. Libertowa na trasie Kraków - Myślenice. Zdjęcia: GDDKIA

Zostaną również zlikwidowane skręty w prawo z zakopianki, w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa) i w ul. Parkową w Gaju (jadąc od strony Myślenic). Nie będzie już możliwości wyjazdu z tych ulic na DK7, a odcięte drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi równoległymi do Zakopianki. Zamiast obecnego przejścia dla pieszych wykonawca postawi kładkę.

- Poza dwiema wspomnianymi kładkami wybudujemy jeszcze trzecią, w okolicy obecnego przejścia w Libertowie przy skrzyżowaniu zakopianki z ul. Rumianą i ul. Przylesie – dodają drogowcy.

Wzdłuż zakopianki zostanie poprawiona i uzupełniona sieć dróg lokalnych, co pozwoli kierowcom na korzystanie z tunelu i wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic.

- Poszerzymy drogę łącznikową po wschodniej stronie trasy w Libertowie i przebudujemy wjazdy na posesje. Wybudujemy również dwa ronda. Pierwsze powstanie na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do zakopianki i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu pod Zakopianką – wyliczają drogowcy.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane także ekrany akustyczne, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie i dwa przepusty na potoku Olszynka na drogach dojazdowych.

Zakopianka - jak się zmieniała trasa Kraków - Zakopane

 

Zakopianka między Krakowem a Myślenicami - nowe inwestycje

Przebudowa w Libertowie to jedno z kilku zadań realizowanych w ramach poprawy przepustowości i bezpieczeństwa na Zakopiance między Krakowem a Myślenicami.

Trwają już prace projektowe nad przygotowaniem koncepcji przebudowy i rozbudowy węzła Kraków Południe, który sąsiaduje z układem drogowym w Libertowie.

Jaki będzie węzeł Kraków Południe (A4 z DK7) po rozbudowie? GDDKIA złożyła wniosek o decyzję środowiskową

Jaki będzie węzeł Kraków Południe (A4 z DK7) po rozbudowie? GDDKIA złożyła wniosek o decyzję środowiskową

Projekt węzła Kraków Południe. Źródło: GDDKIA

Trwa budowa węzła w Gaju, który zastąpi skrzyżowanie DK7 z ul. Widokową i ul. Zadziele. Prowadzone są prace projektowe nad kładkami w Mogilanach i w Głogoczowie. W lutym br. został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla węzła w Jaworniku.

Trwają też prace nad przygotowaniem koncepcji przebudowy DK7 w Głogoczowie. Poza tym w Krzyszkowicach drogowcy planują budowę tunelu pod Zakopianką z wydzielonym przejściem dla pieszych..

- W najbliższych dniach planujemy ogłoszenie przetargu na budowę węzła w Myślenicach. Ta inwestycja pozwoli na bezkolizyjne połączenie ul. Sobieskiego z Zakopianką. Powstanie także kładka dla pieszych nad DK7 – dodają drogowcy.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Utrudnienia na drodze 7