1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Niewiele brakuje do ekspresowego połączenia S7 Kraków – Warszawa

Niewiele brakuje do ekspresowego połączenia S7 Kraków – Warszawa

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-06
Niewiele brakuje do ekspresowego połączenia S7 Kraków – Warszawa
Pod koniec 2024 S7 będzie można wjechać na S52, Północną Obwodnicę Krakowa. W realizacji ok. 5 km odc. od węzła Mistrzejowice do Nowej Huty. Zdjęcia: GDDKIA
Ostatnią częścią ekspresowego połączenia S7 Warszawa - Kraków są dwa budowane odcinki: krótki, 5,3 km fragment w okolicach Miechowa i 18,3 km odcinek pomiędzy węzłami Widoma i Nowa Huta w Krakowie. S7 połączy się z budowaną północną obwodnicą Krakowa w ciągu drogi S52. Kiedy otwarcie ekspresowej trasy S7 z Warszawy do Krakowa?

Spis treści:

S7 na północ od Krakowa – odcinki w budowie i użytkowaniu

Kiedy otwarcie ekspresowej trasy S7 z Warszawy do Krakowa?

Mapa drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim

 

S7 na północ od Krakowa – odcinki w budowie i użytkowaniu

Droga krajowa nr 7 to kluczowa dla woj. małopolskiego inwestycja. Jej budowę na północ od Krakowa podzielono na cztery odcinki. Najdłuższy, 18,7 km odcinek między granicą województwa świętokrzyskiego i Miechowem jest w użytkowaniu. Podobnie część trasy pomiędzy Szczepanowicami a Widomą. W tym roku S7 połączy Warszawę z budowaną północną obwodnicą Krakowa w ciągu drogi S52 i domknie drogowy ring wokół stolicy Małopolski.

Po oddaniu do użytku wspomnianych odcinków łączna długość drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa (do granicy z woj. świętokrzyskim, Moczydło) zwiększyła się do prawie 32 km. Do ukończenia całej ekspresowej drogi S7 pomiędzy Warszawą i Krakowem pozostaje jeszcze 23,6 km Składają się na to dwa budowane odcinki:

  • 18,3 km między Widomą i Nową Hutą
  • 5,3 km Miechów - Szczepanowice

Kiedy otwarcie ekspresowej trasy S7 z Warszawy do Krakowa?

Krótszy odcinek S7 w okolicach Miechowa jest w końcowym etapie budowy. Jego oddanie planowane jest w sierpniu br. Połączy on oddane wcześniej odcinki.

GDDKIA planuje na sierpień otwarcie S7 Miechów – Szczepanowice

Z kolei pod koniec roku mamy pojechać fragmentem łączącym się z obwodnicą Krakowa. Prace nadal będą toczyć się na odcinku miejskim S7-ki, na niespełna 5-kilometrowym fragmencie S7 od węzła Mistrzejowice (na połaczeniu z S52) do dalszego odcinka tej trasy na wysokości Nowej Huty.

- W tym roku chcemy drogą S7 dotrzeć do Krakowa, a w przyszłym domknąć ring wokół miasta - zapowiadają drogowcy z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Co na budowie S7 Kraków – Widoma?

 

Układanie nawierzchni na drodze S7 Miechów - szczepanowice

Układanie nawierzchni na drodze S7 Miechów - Szczepanowice. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa drogi ekspresowej S7 na terenie Krakowa potrwa do 2025 r.

Budowa drogi ekspresowej S7 na terenie Krakowa potrwa do 2025 r.

Jak oceniają drogowcy, po oddaniu trasy S7, z końcem 2024 r. podróż pomiędzy Warszawą i Krakowem powinna zająć niecałe trzy godziny.

S7 wylot z Warszawy w kierunku Krakowa w statusie drogi ekspresowej

Przypominamy, że w granicach Krakowa kierowcy korzystają z 4,5-kilometrowej części trasy S7 między węzłami Nowa Huta i Przewóz. Kluczowym obiektem tego odcinka jest most na Wiśle, najdłuższa tego typu przeprawa na drogach szybkiego ruchu w regionie. Ma 706 m, a pylony mostu mają wysokość 63 m.

 

Mapa drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim

Spośród 94,6 km całej istniejącej lub budowanej w Małopolsce S7 odcinki o łącznej długości 57,3 km (60 proc. trasy) otrzymały dofinansowanie ze środków UE w wysokości ponad 2,6 mld zł.

Mapa drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim

 

 Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7 Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Miechów